Rapora göre Netflix, oyunlara uygulama içi satın almalar ve reklamlar eklemeyi düşünüyor


İki yıl boyunca Netflix aboneleri, tamamı aboneliklerine ücretsiz olarak dahil edilen tonlarca mobil oyunu indirebildi. Netflix , diğerlerinin yanı sıra Grand Theft Auto , Love Is Blind , Monument Valley ve Oxenfree gibi popüler IP’leri içeren 75’ten fazla mobil oyun geliştirdi.

Yakın zamanda yayınlanan bir rapor, Netflix’in artık oyun işinden gelir elde etmenin yollarını araştırıyor olabileceğini öne sürüyor.

The Wall Street Journal’a göre şirket, uygulama içi satın alımlar, daha fazla premium oyun için fiyat etiketi koyma ve reklam katmanı abonelerinin sahip olduğu oyunlara reklam yerleştirme dahil olmak üzere aylardır oyunlarından nasıl para kazanılacağı konusunda tartışmalar yürütüyor. erişim. Bu yöntemler mobil oyun dünyasında yaygın ve etkilidir. Tüketicilerin 2024 yılında mobil oyunlara 111,4 milyar dolar harcaması bekleniyor.

Netflix, TechCrunch’a yorum yapmayı reddetti.

Bir tartışma her zaman eyleme yol açmaz, bu nedenle şirket para kazandıran oyunlardan uzaklaşmaya karar verebilir. Netflix, Nisan 2023’teki kazanç çağrısı sırasında reklamlar ve oyun içi ödemeler fikrini kapatmış gibi görünüyordu.

“Farklı bir oyun deneyimine sahip olmak istiyoruz ve bunun bir kısmı da oyun yaratıcılarına, oyunları yalnızca oyuncunun keyif alacağı perspektiften düşünme yeteneği vermek ve reklamlar veya oyun içi diğer para kazanma biçimleri hakkında endişelenmelerine gerek kalmamasını sağlamak.

Netflix eş CEO’su Greg Peters yatırımcılara şunları söyledi:

Ancak planlar değişiyor. Sonuçta Netflix, başlangıçta reklam destekli bir katmanın başlatılmasına ve şifre paylaşımının sıkılaştırılmasına karşıydı , ancak 2022’de binlerce aboneyi kaybettikten sonra kararını tersine çevirerek on yıldan uzun bir süre sonra ilk abone kaybını yaşadı.

Ayrıca, oyunlardan para kazanma hamlesi, yayıncının büyümesi 2023’ün başında durağanlaştığından ve sonuç olarak iş gücünün %3’ünü işten çıkardığından dolayı mantıklı olacaktır. Netflix ayrıca yakın zamanda fiyatlarını yeniden artırdı ve premium plan artık yeni ABD müşterileri için ayda 22,99 dolara mal oluyor.

Ayrıca Netflix, video oyun endüstrisinde oldukça pahalı bir proje olabilecek bir AAA PC oyunu üzerinde çalışacak bir oyun yönetmeni için 2022 yılında iş ilanı yayınladı . Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), AAA oyunlarının geliştirme bütçelerinin 200 milyon dolar veya daha fazla olabileceğini bildirdi . WSJ, Netflix’in gelecekteki yüksek bütçeli oyunları için ücret almayı tartıştığını bildirdi ve analistlerin Netflix’in oyun stüdyoları satın almak ve oyun işine genel yatırım yapmak için yaklaşık 1 milyar dolar harcadığını belirlediğini ekledi.