Risk sermayedarları, yapay zeka yatırımlarının 2024’te abartının ötesine geçeceği konusunda iyimser


Risk sermayedarları, yapay zeka yatırımlarının 2024'te abartının ötesine geçeceği konusunda iyimser

Yapay zeka startup’ları 2023’te çılgın bir yolculuk yaşadı. Herkes ve büyükanneleri bir tür yapay zeka aracı denedi, alandaki startup’lar 2021 değerlemelerini artırdı, yüksek profilli kapanmalar yaşandı ve ardından yılı kapatmak için hepimize sahip olduk. Sam Altman ve OpenAI’yi çevreleyen dram ve ayrıca New York Times’ın şirkete karşı açtığı dava.

Dikiz aynasında bu kadar çok şey varken, 2024’te yapay zeka girişimlerine ne olacağını tahmin etmek zor. Ancak yatırımcılar gibi bazı insanlar geçimlerini kurnaz bahislerden sağlıyor; bu nedenle TechCrunch+ yakın zamanda 40’tan fazla yatırımcıya yapay zeka yatırımının nasıl görünebileceğini sordu. 2024’teki gibi.

Çoğu yatırımcı TechCrunch+’a mevcut finansman artışının devam etmesini beklediklerini ancak sektörün ilk heyecan döngüsünü aşıp daha dayanıklı işletmelere doğru ilerlediği konusunda iyimser olduklarını söyledi. Ayrıca 2024’ün, daha dikeyleştirilmiş, belirli sektörlere odaklanan ve OpenAI ve Google gibi şirketlerin teknolojilerinin üzerine katmanlar oluşturmaktan uzaklaşan ikinci bir yapay zeka girişimleri dalgasının başlangıcını görebileceğini düşünüyorlar.

Norwest Venture Partners’ın ortağı Lisa Wu, dikey yapay zeka alanındaki fırsatların bu yıl özellikle cazip olmasını bekliyor. Microsoft ve Google gibi eski şirketler tarafından o kadar muhtemel veya kolayca kopyalanamayacakları için bu girişimlere yatırım yapmanın riskinin daha düşük olabileceğini düşünüyor.

Wu, “Bunlar, son kullanıcı iş akışlarına ilişkin derin bilgiye sahip olan ve çalışanları ve ekipleri daha üretken kılmak için sektöre özel eğitim verilerine erişim sağlayan yapay zeka uygulamalarıdır” dedi. “Örneğin, yapay zekadan etkin bir şekilde yararlanan hukuk firmaları, hizmetlerini daha düşük maliyetle, daha yüksek verimlilikle ve davalarda olumlu sonuç alma ihtimalinin daha yüksek olmasıyla sunabilecek.”