Özgür Bilgi Kanalı

Saçlar, görüntümüzü oluşturan ayrıntılardan bir tanesidir. İster bay olalım ister bayan olalım saçlarımızın nasıl durduğuyla ilgileniriz. Erkekler bazı kalıtsal durumlardan yada stresten dolayı saç dökğlmesi yaşarlar. Saçları dökülen erkekler yaşlarından daha büyük gösermeye başlarlar ve erkekler bu durumu çok kafaya takarlar. Birçok saç ekim merkezi bu sorunu çözmek için hizmet verir. Saç ekiminden sonra erkeklerin özgüveni yerine gelir. Bayanlar için ise saçın apayrı bir yeri vardır. Saç renklerini değiştirirler, saç modellerini değiştirirler. Bunun tek sebebi daha güzel görünmek içindir. Kuaförler dolar taşar. Her ay saç rengi değiştiren bayanlar vardır. Kendine yakışan saçıbulmak için sürekli değişim yaparlar.
Saçlarımız bir sürü kimyasala maruz kalır. Saç boyatırız, evde kullandığımız şampuanlarbile kimyasaldır. Saç kremi ve şekillendirmek için kullandığımız şekillendirici kremler de kimyasaldır. Saçın doğal yapısını bozarız. Bu yüzden saçlarımız kırılır, cansızlaşır ve matlaşır. Saçımızı bakımlı hale getirmek için saçımızın doğal yapısını korumamız gerekir. Saçlarımızı uatmak isteriz ama saçlarımız kırılır. Kırılan saçın uzaması da güçleşir. Bu durumda saçımızı kırmamaya özen göstermeliyiz.
Saçımızı şampuanlarken iyice karıştırırız. Onu açmak için bir de saç kremi süreriz. Banyo yapmak saçın nemini azaltır, bir de kimyasallarla yıkadığımızda saçlarımıza en büyük düşmanlığı yapmış oluruz. Banyo yapmayacak mıyız, diyorsunuz. Yapacağız ama her gün saç yıkamak doğru bir hareket değildir. Saçımızı karıştırarak değil, dipten uca doğru şampuanlamalıyız. Banyodan çıktıktan sonra ıslak halde saçımızı tararız. Bu çok yanlış bir harekettir. Saçımız en çok ıslakken kırılır. Saçlarımızı açmak için bir de iyice zorlarız. Saç kırılmasında seçtiğimiz tarak da çok etkilidir. Kalitesiz, sert taraklar saçımızı kırabilir. Ayrıca çok sık saçımızı taramak doğru değildir. Şekil vermek istediğimiz zaman taramalıyız. Saçların rahat kalmak ister, onları sürekli elleyerek rahatsız ederiz. Bazılarımız saçlarını sımsıkı bağlar. Bu şekilde saç bağlandığı zaman bağlanan yerlerden saç kırılmaları görülecektir. Saç bakımı yaparak saçlarımızın sağlığına destek verebiliriz.Bu bakım kürlerinden birkaçını paylaşalım.
Isırgan otu saçlarınızın parlamasında çok etkilidir. Isırgan otunu güzelce yıkayın ve bir tas sıcak suyun içine koyun. Demlenmesini beleyin. Bir süre sonra suyun yeşerdiğini göreceksiniz. Bu suyu süzün ve banyo yaptığınızda saçınıza durulama suyu olarak kullanın. Isırgan suyunu döktükten sonra başka su dökmezseniz etkisi daha güzel görülecektir. Saçlarınız kuruduğunda saçlarınızın daha parlak gözüktüğünü farkedersiniz. Bunu haftada bir yada iki defa uygulayabilirsiniz.
Birçok kişi kepek sorunuyla savaşır. Bir de koyu kıyafet gitmeyi seviyorsanız, kepeklerin üzerinize dökülmesi çok sinir bozucu bir durumdur. Kepek sorunundan kurtulmak için elma sirkesinden yararlanabiliriz. Elma sirkesini tek başına sakın kullanmayın. Elma sirkesi çok etkilidir ve tek başına kullanıldığında cildinizi tahriş edebilir. Bir taş suyun içine bir tatlı kaşığı elma sirkersini dökün ve iyice karıştırın. Banyo yaptığınızda son durulama suyu olarak sirkeli suyu başınıza dökün. Sirke saçınıza hem parlaklık verecektir hem de kepek sorununuzu sona erdirecektir. Kepek bitene kadar bu uygulamayı yapabilirsiniz.
Uzun zamandır yapılan saç bakım kürlerinin olmazsa olmazı zeytin yağıdır. Zeytinyağı, e vitamini açısından çok zengindir. Hücre yenilemesine yardım eder. Kan dolaşımını hızlandırır. Zeytinyağını elinize alın ve saç diplerine masaj yapın. Saç uçlarına da zeytinyağı sürün. Bu uygulamayı sıcak bir ortamda yaparsanız zeytinyağının etkisini arttırırsınız. Yaz aylarında balkonunza çıkıp zeytinyağı uygulamasını yapabilirsiniz. Eğer kış aylarındaysanız havluyu ısıtın ve saçınıza sarın. Saçlarınız beslenecektir, çabuk uzayacaktır. Ayrıca güzel bir parlaklık kazanacaktır.
Kepek sorunu için bal mükemmel çözümdür. Balın birçok faydası vardır. Ciltteki tahrişleri düzeltir, cilt sorunlarına neden olan bakterileri yok eder. Mikropları öldürür ve sürüldüğü yere sağlık verir. Balın yapışkan olması sizi korkutmasın, kolaylıkla saç diplerinize sürebilirisiniz. Saç diplerine masaj yapın. Masaj yaparken tırnaklarınızı değil parmak uçlarını kullanmaya dikkat edin. Saçınızı boneyle kapatın ve 1 saat kadar bekleyin. Daha sonra ılık suyla temizleyin. Bu tür bakım kürleri yaptıktan sonra saçınızı şampuanlamamaya özen gösterin. Limon suyu kepek sorununda kullanılan başka bir yöntemdir.Limon suyunun saç rengi açma özelliği de vardır. Limon suyunu biraz suyla karıştırıp saçınıza dökebilirsiniz. Bir süre bekleyin ve yıkayın. Yıkamamanız daha büyük etki gösterecektir. Saçlarınız sizin imajınızın bir parçasıdır, o ne kadar iyiyse siz de o kadar iyi görünürsünüz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.