Özgür Bilgi Kanalı

Saçlar dış görüntümüzü oluşturan önemli ayrıntılardan biridir. Hem erkekler için hem bayanlar için saçımızın nasıl göründüğü önemli. Saçın dökülmesi, kepek sorunu, saçın mat görünmesi gibi sorunlar canımızı sıkar. Saçlarımızı temizlemek için kullandığımız şampuanlar bile kimyasallardan oluşuyor. Hal böyle olunca saçlarımızın yıpranması kaçınılmaz olur. Evde yapacağımız bazı bakım kürleriyle saçımızın kendine gelmesini sağlayabiliriz. Bu bakım kürlerini erkekler de uygulayabilir.
Saç bakımında faydalı olan bakım kürlerinden biri kil bakım kürüdür. Kilin birçok faydası vardır. Kilin içinde birçok mineral vardır ve bu mineraller saçın sağlıklı görünümüne ulaşması için etkilidir. Potasyum, kalsiyum, aliminyum, sodyum gini mineraller saç yapısını düzeltir ve nem kazanmasını sağlar. Saçlarınızı şekillendirmek için çok fazla saç şekillendiriciler kullanıyorsanız bu kil kürünü yapmalısınız. Saçınızın nemini dengeleyecektir.
Kıvırcık saçlıysanız ve saçınız sürekli kabarıyor, sertleşiyorsa kil bakım kürünü öğneip yapmalısınız. Kil maskesini yaptığınızda saçınızın yumuşacık olduğunu görebilirsiniz. Başka bakım kürleri yapıyorsanız onların içine de birmiktar kil ilave edebilirsiniz. Kilin bir özelliği de saça uygulanan maddelerin kolayca emilmesini sağlamaktır. Bazı dönemlerde saçlarınız elektiriklenebilir ve bu durum sizin hiç hoşunuza gitmez. Bu sorunda da kil kürü imdadınıza yetişir. Saçınız kırıldıysa uzaması da yavaşlayacaktır. Saçlarınızı uzatmak istiyorsanız da kil mucizesinden yararlanın. Kepek sorunu saç derisinin dökülmesinden oluşur. Eğer saç dipleriniz havasız ve nemsiz kaldıysa kepek sorunuyla karşı kaşıya kalırsınız. Giydiğiniz kıyafetlerin üstünde beyaz tozlar gibi gözüken kepekler tüm imajınızı olumsuz etkiler. Saç diplerine kil uygulandığında kepek sorunu ortadan kalkacaktır. Lakin düzenli yapmak şarttır. Bir kere yapıp sonra devam etmezseniz istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. İşte size sağlık sunacak kilkürlerinden birkaç tanesi.
Bitki çayları saçımızı dinlendirir ve saç diplerindeki mikropları temizler.Eğer kumral yada sarışınsanız kil kürünün içine papatya çayı yada suyu ekleyebilirsiniz. Bir kaseye kili boşaltın, bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. İstediğiniz bir bitkinin çayını ilave edin. Son olarak güzel koku için lavantayı koyun. Bu malzemeleri karıştırın ve saç diplerine uygulayın. İsterseniz saç uçlarına doğru da sürebilirsiniz. Saç diplerine biraz masaj yapabilirsiniz. Saçınıza bone takın ve 1 saat kadar bekleyin. Daha sonra saçınızı yıkayın. Haftada bir yada iki kere uygulayabilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.