Özgür Bilgi Kanalı

Hepimiz güzel ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak isteriz. Bunun için kozmetik ürünlerine bol miktarda para harcarız. Ancak bunu yapmadan da güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmak mümkün. Cildimize düzenli olarak bakım yaparsak hayal ettiğimiz görünüme kavuşmasını sağlayabiliriz. Dikkat etmemiz gereken pek çok nokta vardır. Önemli olan, bu yapmamız gerekenleri aksatmadan düzenli olarak uygulamak.
Sağlıklı bir cilde kavuşma konusunda suyun rolü çok önemlidir. Vücudumuzun %70\’ini oluşturan su, vücudumuzun tüm organları için gerektiği gibi cildimiz için de gereklidir. Bu yüzden gün içerisinde su tüketimine özen göstermeliyiz. Yüzümüzü her sabah kalktığımızda yıkıyoruz. Yıkadığımız suyun ılık olmasına özen göstermeliyiz. Çok soğuk veya çok sıcak su cildimize zarar verebilir. Ayrıca cildin yıkanması kadar nemlendirilmesi de önemlidir. Cildinizi sık sık nemlendirin, cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanın. Cildinize nemlendirici kremler uygulamak için kırışmasını beklemeyin, genç yaştan itibaren bunu alışkanlık haline getirin. Kadınlar makyaj yapmayı çok severler. Makyaj sayesinde ciltlerindeki kusurları kapatırlar. Ancak makyaj cildi gün boyu yorar. Bu yüzden en geç akşam yatmadan önce makyajınızı mutlaka çıkarmanız gerekmektedir. Aksi takdirde gözenekleriniz gece boyu tıkanacaktır ve cildinizde sivilce benzeri istenmeyen şeylerin çıkmasına neden olacaktır. Ayrıca kullandığınız makyaj malzemelerinin kalitesi de cildinizin sağlığı açısından çok önemlidir. Bu yüzden ucuz makyaj malzemelerini tercih etmeyin.
Uyku, vücudumuzun kaybettiği gücü toplamasına yardımcı olduğu gibi cildimize de iyi gelmektedir. Düzenli bir uykuyla cildinizin sağlığını koruyabilirsiniz. Vücudunuza zarar verecek alışkanlıklardan uzak durarak yine cildinizin sağlığının korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Örneğin; cildinizin sağlıklı olmasını istiyorsanız kesinlikle sigaradan uzak durmalısınız. Aksi takdirde zamanla cildinizde lekeler oluşabilir. Pek çok kişinin cildinde sivilce ve siyah nokta oluşumu vardır. Ancak insanlar genellikle bu sivilce ve siyah noktaları sıkarlar ve ciltlerinde kırmızılık kalmasına neden olurlar. Cildinizin zarar görmemesi için sivilce ve siyah noktaları kontrolsüzce sıkmamanız gerekir. Bu konuda bir uzmandan yardım almanız daha doğru olacaktır. Cildinizi yıkarken dairesel hareketlerle yıkamaya özen gösterin. Cildinizi sert bir şekilde ovalamak, cildinize iyi gelmeyecektir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.