Özgür Bilgi Kanalı

Sarı Nokta Hastalığı (Makula Dejenerasyonu) nedir

Bilindiği gibi göz içerisinde oldukça yoğun görme hücreleri vardır. Bu görme hücrelerinin yoğunlaştığı bölge olan sarı nokta yani makula lutea, gözdeki işlevsellik bakımından en önemli bölgedir diyebiliriz. Gözlerimizin net ve oldukça keskin bir görünüm elde edebilmesi bu bölgeye bağlıdır. Sarı nokta şeklinde adlandırılan bölgede bulunan görme hücreleri yaş ilerledikçe işlevselliğini yitirir ve buna bağlı bulanık görme, orta noktayı tam görememe veya görmede düzen bozukluğu şikâyeti baş gösterir. Bu tür şikayetlerin yoğunlaşması sonucu yapılan muayenelerde genellikle sarı nokta hastalığı teşhisi konur.

Makula dejenerasyonu şeklinde isimlendirilen bu rahatsızlığın temel nedenleri kalıtımsal etkiler ve yaşın ilerlemesi olarak kayıtlara geçse de hala tam olarak neden oluştuğu bilinmiyor. Ancak çalışma ortamlarında ultraviyole ışına çok maruz kalan ya da güneşli bölgelerde yaşayan insanlarda bu rahatsızlığın daha fazla görüldüğü yapılan çalışmalarda kanıtlandı.

Sarı nokta hastalığı kendi içinde kuru tip ve yaş tip olarak adlandırılan farklı tiplere ayrılır. Oldukça yüksek oranda kuru tip rahatsızlığına yakalanan vakalar olsa da %10 luk bir değerde de olsa yaş tip sarı nokta rahatsızlığına yakalanan vakaları da görmek mümkün. Kuru tip görme bozukluğu olan hastalarda çok fazla görme kaybı olmasa da bazı hastalarda eğer erken tedavi yapılmaz ise yaş tipe geçme riski vardır. Retina bölgesinde meydana gelen yaş tip sarı nokta hastalarında görme kaybına varan sorunlar ile karşılaşılabilir.

Makula dejenerasyonu, makula lutea, Sarı nokta


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.