Özgür Bilgi Kanalı

seo analiz

Herhangi bir web sitesinin arama motorlarındaki yerini, gerekli vazifeleri yerine getirip getirmediğini kontrol eden, internette çok daha iyi yerlere gelmesini sağlayan çalışmalara seo analizi denir. Peki, seo analizi nasıl yapılır?

İnternet sitesinin arka planında yapılan çalışmalar, o işletmeyi hep bir adım daha öne taşır. Bu çalışmaların genel adına SEO çalışmaları denir. Yapılacak olan SEO işlemlerinin öncelikli ve en mühim adımını ise SEO analizleri oluşturur. Bu adım, Google vb. arama motorlarının önerdiği çalışmaların ve SEO uzmanlarının verdiği bilgiler doğrultusunda yapılan işlemleri inceler. Kısaca SEO analizi ile arama motorlarının doğurmuş olduğu algoritmalara göre etmenlerin kullanıma olan uygunluğunu ayırt eder.

ADIM ADIM SEO ANALİZİ…

İnterner sitenizin arama motorunda arka sayfalarda kalması, trafiğin az olması, hedefe ulaşmayı zorlaştırdığı gibi sitenin doğru bir şekilde optimize edilmediğinin işaretidir. Bu noktada yapılan SEO analizi sonrası iyileştirme adımları önce raporlanır sonra harekete geçilir.

Toplam altı adımdan oluşan SEO analizi; site içi SEO, site dışı SEO, içerik ve keyword (anahtar kelime), teknik, site performansı ve uyumluluk olarak kategorilere ayrılır. Bu alanlar, optimize öncesi yapılması gereken en önemli görevlerin başında gelir.

Genel olarak yol haritası diyebileceğimiz SEO analiz çalışmalarında, ortaya çıkan tüm bilgiler analiz sonrasında da takip edilmelidir. Sitenin durum tepiti, rakiplerin incelenmesi vb. veriler de analiz çalışmalarına dahil edilir.

Site içi SEO analizi: Adından da belli olduğu gibi bu adım sitenin içerisi ile ilgilidir. Olması gereken tüm yapılar, eksiklikler, hatalar, anahtar kelime analizi, içeriklerin giriş planlamaları ve bunlarla ilgili yapılan çalışmalar site içi SEO analizine dahildir.

Site dışı SEO analizi: Web sitesi dışındaki çalışmalarla ilgilidir. Örneğin site dışı arama motoru analizleri, internet dünyasındaki sitenin yer aldığı konumu, backlinkler, rakiplerin takibi, kurumsal olarak çizilen profil, domain ile ilgili başlıklar site dışı SEO analizine girer.

Teknik analiz: Web sitesine dair arka plandaki tüm teknik çalışmaları kapsayan bu analiz, alt yapı çalışmaları, kodlama yapısı vb. konularla ilgilidir. Son zamanlarda arama motorlarının teknik yapılarına önem vermesi, işletmelerin ayrı bir şekilde bu analize yoğunlaşmasına sebebiyet verdi.

Performans analizi: Bu noktada internet sitesinin göstermiş olduğu performans, arama motoru optimizasyonu anında teknik analiz ile birlikte ele alınır. Arama motoru için önem taşıyan site içi hız testi, sunucu ile ilgil çalışmalar bu analiz dahilinde incelenir.

Uyumluluk analizi: Uyumluluk analizi, internet kullanan milyonlarca insanın pek çok farklı mobil cihazlar üzerinden sitelere giriş yapmak istemesi sonrası ön plana çıktı. Google, Yandex, Bing, Baidu vb. arama motorlarını kullanan bireylerin cihazlarının bu motorlar üzerinden girdikleri sitelere kolayca ulaşabilmesi, istedikleri veriye ulaşım hızları uyumluluk analizi adı altında sağlanır.

Sonuç olarak her sene sürekli olarak arama motoru algoritmalarını yenileyen Google’a ayak uydurabilmek, sürekli değişime uyum sağlayabilmek ve web siteisinin performansına ivme kazandırmak, SEO analizlerini özenle yapmanıza bağlıdır. SEO analiz çalışmaları, işinde uzman kişi ve şirketler tarafından yapılmalıdır. Belli başlı araç ve platformlar üzerinden yapılan bu analizler, yukarıda da anlatıldığı gibi farklı alanlar üzerinden yapılır. Site dışı ve site içi yapılacak analizlerde kullanabileceğiniz araçlar ise şu şekildedir:

Site dışı SEO analiz araçları: Ahrefs, Moz, Majestic, SEM Rush (hem iç hem dış analiz), Google KeyWord Planner, Google Search Console, Keywordtool.io, Bing Webmaster Tools, QuickSprout Website Analyzer…

Site içi SEO analiz araçları: Google Search Console, Yandex Metrica, Google Analytics, HubSpot’s Website Grader, GTMetrix, Pingdom, PageSpeed Insights, WebPagetest, Site Analyzer Check My Links, Moz Pro Tools (hem iç hem dış analiz), SEO Report Card, Woorank, Screaming Frog SEO Spider, Found’s SEO Audit Tool, Remove’em, Varvy’s SEO Overview Tool, SERPs Rank Checker, SEO Site Checkup, BrowSEO (hem iç hem dış analiz), Yoast SEO (WordPress SEO analiz eklentisi)

Rakip analizi için tıklayınız


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.