Özgür Bilgi Kanalı

SEO

Markanızın dijital dünyadaki tanınırlığını, güvenilirliğini ve erişilebilirliğini maksimize etmenizi sağlayacak SEO çalışmalarınız için bir nihai hedefinizin olmaması; nereye gideceğinizi bilmeden rastgele bir uçak bileti alarak yolculuk yapmaya benzer. Mikro ölçekli kişisel optimizasyon uğraşlarınızdan profesyonellerle çalışmayı tercih ettiğiniz büyük ölçekli çalışmalara, tüm SEO çalışmalarında önceden belirlenmiş bir yol haritanız ve varış hedefiniz olmalı. Hedeflerinize ulaşmak için yaptığınız çalışmaların web siteniz üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerini nasıl ölçeceğinizden çalışmaların orta ve uzun vadedeli kârlılık seviyeniz üzerindeki etkilerine, pek çok değişkene bakarak belirlediğiniz hedefin ne kadar uzağında olduğunuzu belirleyebilirsiniz. Hedeflerinize ulaşmak için yaptığınız çalışmanın etkisini ölçmeden ve değerlendirme yapmadan, yolun neresinde olduğunuzu ve hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı kesin bir şekilde belirlemeniz mümkün olmayacaktır.

SEO Yatırımınız ve Hedefleriniz

Dijital dünyadaki tüm ticari faaliyetler için değişmeyen bir kuralı olarak hedeflerinize ne kadar sürede ulaşacağınız; SEO çalışmalarına ayırdığınız bütçe, zaman ve emekle doğru orantılı. Dolayısıyla ilk aşamada hedeflerinizi rasyonel bir tutumla belirlemeli, şayet profesyonellerden yardım alacaksanız minimum harcamayla rekabetin son derece yoğun yaşandığını popüler anahtar kelime aramalarında birkaç haftada ilk sırada yer almak gibi irrasyonel hayaller içine girmemelisiniz.

Firma için hedef belirlemek yerine kişisel çıkarlar veya sadece “ürün satışı” odaklı düşünmek, profesyonellerden yardım almak için görüşme yapan firma sahiplerinin sıkça içine düştüğü bir hata. En baştan firmanız için 3 aylık, 6 aylık veya senelik yani önceden belirlenmiş zaman aralıklarını ilgilendiren hedefleriniz olmaması durumunda pusulasız yol alıyorsunuz demektir.

Firma siteniz ziyaretçi almasına karşın bu trafik satışa dönüşmüyor mu? Az sayıda ziyaretçiye sahip olmanıza karşın web sitenizi ziyaret edenler ürün sayfalarında uzun süre vakit geçiriyor ve büyük oranda ürün satın alıyor ancak trafik düşük olduğu için istediğiniz sayıda ürün mü satamıyorsunuz? Rakiplerinizle aynı kalitedeki ürünleri çok daha avantajlı fiyatlarla satmanıza karşın hedef müşteri kitleniz marka ve ürünlerinizden habersiz mi?

Hedeflerinize Uygun Yol Haritası

Yukarıdaki birkaçından kısaca bahsettiğimiz ve tamamı firmanızın ticari faaliyetlerini ilgilendiren problemlerin hepsinin niteliği farklı olduğu gibi çözüm için yoğunlaşmanız gereken optimizasyon çalışmalarının içeriği de farklıdır. Firmanızın ihtiyaçlarını ve problemin nerede olduğunu baştan tespit etmeden SEO çalışmalarınız için rasyonel hedefler koyamaz, hedefiniz olmadan planlama yapamayacağınız için optimizasyon çalışmalarından beklentilerinizi karşılayacak düzeyde sonuç alamazsınız. Yol haritanızı firmanızın kârlılık seviyesini arttırmanın, tanınırlığını ve güvenilirliğini arttırmanın önündeki engelleri kaldıracak şekilde hazırlamanız için bu ve benzer nitelikteki problemleri önceden tanımlamanız şart. Ancak bu aşamadan sonra firma hedeflerini belirleyebilir, iletişime geçtiğiniz profesyonellerden de hangi içerikte SEO çalışmaları yapılacağına dair taleplerinizi iletebilirsiniz. SEO çalışmalarınızı, pazarlama stratejileriniz üzerine kurgulamamanız ve hedefsiz bir şekilde yola çıkmanız durumunda harcadığınız para, zaman ve emeğinizle pozitif sonuç elde etmeniz sadece şansa kalır.

Markanızın tanınırlığını ve güvenilirliğini arttırırken bir yandan kâr marjınızın yüksek olduğu ürün ve hizmetlerin satışını arttırmaya, artan ivmeyle katkı sağlayan SEO çalışmaları herkesin hayâli. Sadece birkaç hedef anahtar kelimede üst sıralarda yer almanın ötesinde trafiğinizi arttırırken bunu satışlara da yansıtmaya odaklanmalı, sizi tercih eden müşterilerinizin sonraki süreçte de firma ürünlerinizi satın almayı sağlayacak şekilde çalışmalarınızı pazarlama stratejilerinizle örtüşecek biçimde yürütmeyi hedeflemelisiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.