Özgür Bilgi Kanalı

seo uzmanı

SEO genel olarak sitelerin arama motorlarının sonuçlarında daha ön sıralarda çıkma yarışına verilen addır. Bir internet sitesi ya da bir bloğun ilgi çekebilmek adına öncelikli olarak ihtiyacı olan şey başarılı bir seo çalışması olacaktır. Seo demek google botlarının ilgisini çekebilmek demektir. Eğer bu botların ilgisini çekebilirseniz sitenize gelen ziyaretçilerin çoğu arama motorlarından gelecektir. Arama motoru optimizasyonu yapmak adına önce sitenize sansasyonel bir konu bulmanız gerekir. İnsanların site ve blog açarken yaptıkları en büyük yanlış genel konuların daha çok ilgi çekeceğini düşünmeleridir. Elbette ki sağlık ve teknoloji siteleri birçok kişinin ilgisini çeker fakat bu sitelerle yarışmak çok zordur. Dolayısıyla dişinize göre rakipler bulmalı, yani daha az işlenen konular üzerine bir site açmalısınız. Bu sizi ümitsizliğe sevk edebilir. Fakat sonuç hiçbir zaman düşündüğünüz gibi olmayacaktır. Bir konunun hiç ilgi çekmediğini düşünseniz bile o konu hakkında her gün arama motorlarına milyonlarca kelime yazılır. Dolayısıyla bu konuları işleyen bir site kurabilir ve bu yönde çalışmalar yapabilirsiniz.

Seo’nun İlk Adımı: Özgün İçerikler

Arama motoru optimizasyonu yapmanın en önemli şartı özgün içerikleri kullanmaktır. Google politikaları gereğince özgün içerikler kullanan siteleri daha ön sıralar çıkarırken kopya içerik kullanan siteleri de eksi puanlandırmaktadır. Bu sayede kaliteli siteler ön plana çıkmakta, kopya içerik kullanan siteler ise alt sıralarda kalmaktadır. Özgün içerik oluşturmak oldukça kolay bir işlemdir. Bunun için önce hangi konuda içerik oluşturacağınıza karar vermeniz gerekir. Daha sonra ise kaliteli ve akıcı bir üslup kullanarak yazıyı yazmanız gerekir. Yazınız konu bütünlüğü bakımından mükemmel olsa bile uygun anahtarları kullanmamışsanız botların dikkatini çekemez. Anahtar kelime seçimi makalelerin dikkat çekmesini sağlamak adına son derece önemlidir. Anahtar kelime seçerken tek bir kelime yerine bir sözcük öbeği ya da tamlama kullanılmalıdır. Örneğin telefon kelimesini anahtar yapmaktansa ucuz telefon tamlamasını anahtar yapmak daha mantıklı olacaktır. Bunun sebebi de tek kelime anahtarların ilgi çekebilmesi için çok sıkı bir çalışmanın gerekmesidir. Dolayısıyla başlangıç aşamasında tamlama anahtarlar daha çok iş görecektir.

Ziyaretçilerin İlgisini Çekin, Tasarım Yapın

Web sitelerine giriş yaptığınızda ilk olarak içerikler yerine sitenin düzenine göz atarsınız. Eğer site kasvetli bir yapıya sahipse genel olarak ilk bakışta birçok ziyaretçi kaybedecektir. Ziyaretçilerin sitede dikkat edecekleri ilk şey görüntü olacaktır. Bu sebeple web tasarım işlemini çok iyi bir şekilde yapmanız gerekir. İyi bir tasarım yaparak ve sitenizdeki içerikleri kategoriler halinde başlıklar altına toplayarak düzenli bir görüntü oluşturabilirsiniz. Bu sayede ilk bakışta dikkat çeken bir siteye sahip olursunuz. Tasarımın yanında sitenizde çeşitli kod gömme işlemleri de yapmanız gerekir. Bu işlem sayesinde siteye yeni özellikler kazandırmış olursunuz. Bu da daha işlevsel bir hale gelen sitenizin çarpıcı bir görünüme sahip olmasını sağlayacaktır.

Backlink Sitenize Güç Verir

Sitenizi oluşturdunuz, tasarımınızı en iyi şekilde yaptınız ve içerikleri de eklemeye başladınız. Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra artık ziyaretçileri bekleyebilirsiniz demektir. Fakat eğer daha kısa yoldan ziyaretçi çekmek istiyorsanız güvenli olarak yapabileceğini çeşitli işlemler vardır. Backlink sistemi en başarılı ziyaretçi çekme yöntemlerinden biridir. Backlink Türkçe olarak link değiştirme, link takası anlamına gelmektedir. Genellikle birbirine paralel konuda olan siteler arasında uygulandığında başarıya ulaşır. Örnek verecek olursak bir bilgisayar sitesi ile teknoloji sitesi kendi aralarında link takası yapabilir. Çünkü her iki konu da birbiriyle ilgilidir. Dolayısıyla bu yöntemle gelecek ziyaretçilerin birçoğu konuya ilgi duyarak gelecektir. Bu da düzenli bir ziyaretçi kitlesine ulaşmanızı kolaylaştıran bir durumdur.

Spam Emeğinizi Çöpe Atar, Asla Uygulamayın!

Birçok sosyal medya sitesinde sürekli olarak link yayınlayan kişileri görmüşsünüzdür. Bu kişilerin gerçek insanlar olmadığını tahmin etmek çok da zor değildir. Spam yoluyla takipçi kazanmak isteyen birçok site bu yönteme başvurmaktadır. Otomatik hesaplar açılmakta, otomatik olarak gruplara ve forumlara üye olmakta ve reklamı yapılmak istenen sitenin linki paylaşılmaktadır. Bu sayede siteye birçok ziyaretçi çeken site sahipleri haksız yoldan kazanç sağlarlar. Fakat google bu durumu kısa sürede fark eder ve siteleri Google-ban sistemine ekler. Yani siteler arama sonuçlarında çıkamayacaktır. Bu da site ziyaretçi sayısını son derece düşüren bir etkendir. Eğer bir internet sitesine sahipseniz ve daha fazla tıklanma istiyorsanız seçeceğiniz yöntem asla spam olmamalıdır. Aksi takdirde çok uzun süre çalışarak ve büyük emekler vererek oluşturduğunuz siteyi kaybedebilirsiniz. Spam yerine backlink sistemini kullanmak hem daha fazla ziyaretçi kazanmanızı sağlayacak hem de sizin için bir tehlike unsuru oluşturmayacaktır.

Pagerank Puanı Kazanmaya Bakın

Google arama motorunun seo denetlemesi adı altında yaptığı işlemlerden biri olan pagerank sitenin kaç puanlık bir site olduğunu gösteren sistemdir. Google her siteye içerik ve kalite açısından bir ile on arasında bir puan vermektedir. Bu puanı daha yüksek olan siteler her zaman için arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alırlar. Bu sebeple sitenizde yapacağınız tüm çalışmaların öncelikli amacı bu puanı arttırmak olmalıdır. Bu puan arttığı anda sitenizin takipçi sayısı da artacaktır. Bazı durumlarda google puanı çok ciddi oranda bir düşüş göstermektedir. Bu durumların başında anahtar kelime kullanımında abartıya kaçmak gelir. Anahtar kelimeler her ne kadar seo için vazgeçilmez olsalar da fazla kullanıldıklarında siteye ve içeriklere zarar verirler. Bu sebeple anahtar kelime kullanımında aşırıya kaçmamak, her yüz kelimede en fazla iki adet kullanmak gerekir. Bu aynı zaman da yazılarınızın da daha kaliteli olmasını sağlayacaktır.

Hazır Şablonlar Hayat Kurtarır

Eğer internet hakkında mükemmel denebilecek düzeyde bir bilgiye sahip değilseniz muhtemelen hazır site şablonlarını kullanıyorsunuzdur. Hazır site şablonları genel olarak sade ve kullanışsız olmaktadır. Bu sebeple birçok kişi kendine özel bir tasarım arayışı içerisindedir. Bu anlamda sizlere bir webmaster yardımcı olabilir. Webmaster olan bir kişi hem seodan hem tasarımdan hem de ziyaretçi kazanmaktan anlar. Bu sebeple böyle bir yardımcı tutmak hem işlerinizi hafifletecek hem de sitenizi daha kaliteli bir hale getirecektir. Bu sayede siteniz üzerinden daha fazla kazanca ulaşabilirsiniz. Sitenize özel ve tamamen sizin istediğiniz özellikler doğrultusunda yapılacak bir şablon için webmasterlarla iletişime geçebilirsiniz.

Artık Geriye Sadece Para Kazanmak Kaldı

Sitenizi oluşturduğunuzda ve ziyaretçi çekmeye başladığınızda sizin için geriye kalan tek şey sitenize reklam alarak para kazanmaktır. Bu işlemi birçok alanda yapabilirsiniz fakat en çok kazanç şüphesiz adsense reklamlarından gelecektir. Sitenizde belli bir ziyaretçi sayısına ulaştığınızda google bu teklifi size yapacaktır. Siz de bu teklife yönelik olarak adsense üyelik açmalısınız. Eğer adsense yanında ek gelir elde etmek istiyorsanız Hürriyet sistemini kullanabilirsiniz. Yazar kafeye üye olarak sizin için gelen reklam tekliflerini değerlendirebilir, uygun olanları onaylayabilirsiniz. Bu sayede ek gelir olarak ciddi tutarlarda para kazanmış olursunuz. İlk aşamada kazandığınız parayı tamamıyla siteye harcarsanız sitenizin geleceği için gerekli adımları atmış olursunuz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.