Özgür Bilgi Kanalı

seo eğitimi

Sayfanızın bir ya da birden fazla resim dosyası içermesi durumunda sayfa boyutunuz artmaya başlayacaktır. Bunuseo’ ya uygun hale getirmenin tek yolu uygun bir resim düzenleyici ile resim dosyalarınızı optimize etmenizdir. Detaylı bilgi için Site İçi Resimler konusunu incelemenizi öneririm.

CSS stil dosyanızın referansını sayfanızın üst kısmına yerleştirmeniz sayfa yüklenmeye başlar başlamaz sayfa özelliklerinin CSS dosyasından okunmasını sağlayacaktır. JavaScript kodunuzu genel olarak sayfanızın sonunda barındırmanızı seo yararına olması açısından tavsiye ederim. JavaScript dosyaları sayfanız yüklenmeye devam ederken eş zamanlı olarak arka planda yüklenmeyeceklerdir. Aksine, sayfa yüklenirken JavaScript ile karşılaşması durumunda duracak ve JavaScript’i yükledikten sonra sayfa yüklemesine devam edecektir.

JavaScript kodunuzu sayfanızın sonuna koymanız durumunda sayfanızın JavaScript kodunu yüklemeye geçmesinden önce sayfa içeriğinin ekranda taranmasını sağlamış olursunuz ve bu durum arama motoru optimizasyonu’ na fayda sağlar. Ayrıca, eğer script kodunuz sayfanızın taranmasında etkili bir içeriğe sahip değil ise JavaScript’ inize “defer” komutunu aşağıdaki şekilde ekleyebilir ve bu sayede tarayıcınıza script’ inizin görsel herhangi bir taramaya neden olmadığını ve sayfa yüklemesinin sonunda kullanılabileceğini anlatmış olursunuz.

Stil dosyalarınızdaki gereksiz boşlukların giderilmesi ve dosya içeriğinizin optimize edilmesi de stil dosyanızın boyutunun küçülmesini sağlayacaktır. Bu daseo’ ya katkı sağlar. Aynı sayfa için birden fazla stil dosyası kullanmanız durumunda her bir dosya için bir sorgu ve yüklenme zamanı gerekecektir. Bunu önlemek için her bir sayfaya ait tek bir stil dosyanızın olmasını tavsiye ederim. Ancak, birden fazla stil dosyasını tek bir dosya haline getirmeniz durumunda aynı sınıf kodlarının birden fazla tekrar etmemesine özen göstermelisiniz. Arama motoru yapılandırması sırasında bu detaya dikkat edin. Seo Eğitimi almak için tıklayınız


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.