Özgür Bilgi Kanalı

Sınıf Öğretmeni, 6-10 yaş aralığındaki çocukların eğitiminde rol oynayan 1 numaralı aktördür. Bu bağlamda bütün toplumlar açısından tarih boyunca eğitimin yapı taşını oluşturan meslek olma özelliğine sahiptir. buna rağmen dünya toplumlarınca asıl değeri 19. yüzyılın sonlarına doğru anlaşılmıştır ve çocuk psikolojisini temele alan bilim adamları John Dewey, Gardner gibi büyük bilim insanları 20. yüzyıla eğitim açısından damgasını vurmuştur.
Ülkemizde Atatürk\’ün John Dewey\’i Türkiye\’ye getirmesiyle hız kazanan çocuk eğitimindeki reform hareketleri daha sonraki dönemlerde, günümüz de dahil, üzerinde çok fazla çalışılan, araştırmalar yapılan, sürekli gelişim gösteren bir sistem haline gelmiştir. Son yıllarda üzerinde durulan sistem ise 4+4+4 sistemidir. Bu sistem biraz ani bir şekilde getirilmiş, faydalı olduğuna inanılan, lakin bazı kitleleri de mağdur etmiş bir sistemdir. 5+3 denilen eski sistemde sınıf öğretmenleri 1\’den 5\’e kadar çocuklara temel eğitimi verirken, 2012 de gelen bu sistemle 5. sınıf ellerinden alınıp orta kademeye dahil edilmiştir. Bu yolla mezun sayısı çok fazla olan branş öğretmenlerine daha geniş bir atama imkanı sunulurken sınıf öğretmenlerindeki mağduriyet göz ardı edilmiştir. Öyle ki 2012 şubat ayı ek atamasıyla 4990 sınıf öğretmeni atamasını yapan milli eğitim bakanlığı, aynı yılın ağustos atamasındaki genel atamada yeni sistemin etkisiyle 40 bin sınıf öğretmeninin norm fazlası durumuna düşmesi nedeniyle sembolik bir atama olarak 324 kişi atamıştır. Bu sayede şubat ayında 69 puana gerileyen sınıf öğretmenliği KPSS atama puanı ağustos ayındaki atamayla 89 puana kadar çıkmıştır. Bu durum mağdur bir kitle oluşumuna davetiye çıkarmıştır. Sonraki yıllarda, geçmişte farklı bölümden mezun olup sınıf öğretmeni kadrosuna atanan 29 bin öğretmen kendi branşına geri dönderilmiş ve bu yığılma bu şekilde giderilmeye çalışılmıştır. Seneden seneye düzelme yolunda bir adım daha ilerleyen sınıf öğretmenliği branşının bu sene de yüksek bir alım yapılarak eski popüler haline dönüştürülmesi öğretmen adaylarınca beklenen bir gelişmedir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.