Özgür Bilgi Kanalı

SİYAH NOKTALARI YOK ETMEK İÇİN MASKELER

Siyah noktalar, görüntü olarak çok rahatsızlık veren bir durumdur.
Yağlı ve geniş gözeneklere sahip ciltlerde çok sık görülür. Cildin günlük temizliğini ihmal ederseniz siyah nokta sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Gün içerisinde bir sürü dumana, toza maruz kalırız. Hergün temizlememize rağmen işyerimizdeki masamız her gün yeniden tozlanır. Bu kadar toz içinde yaşıyorsak cildimizin de kirlenmesi çok normaldir. Cildimize yapışan tozlar eğer temizlenmezse gözenekleri doldururlar ve siyah nokta olarak karışımıza çıkarlar. Siyah noktaları sıkmak geçici çözüm olsa da gözenekleri sıkıştırmadan ve günlük cilt temizliği yapmadan bu rahatsızlığın önüne geçemeyiz. Siyah noktalarınız oluştursa korkmayın, bunu doğal maskelerle ortadan kaldırabilirsiniz.
Siyah noktaları yok etmede etkili yöntem kil maskesidir.
Kil maskesi birçok kozmetik firmalar tarafından üretiliyor. Kil maskesini kendiniz yapmak istiyorsanız kil tozunu bir kaseye dökün. İçine bir iki damla elma sirkesi ekleyin. Biraz da su ekleyerek krem kıvamında bir karışım oluşturun. Bu karışımı çeneden başlayarak alna doğru sürün. 20 dk bekletin ve elinizi ılık suyla ıslatın, peeling yapar gibi cildinizi hafif sürtün. Bunu yaparken cildinizi tahriş etmeyin. Yüzünüzü tamamen temizleyin. Siyah noktaların temizlendiğini göreceksiniz.
Siyah noktaları yok etmek için bal ve tarçından yararlanabiliriz.
Tarçın peeling uygulamalarında çok kullanılan bir baharattır. Kan dolaşımının hızlanmasını sağlar ayrıca güzel bir koku yayar. Bal, antiseptiktir yani mikropları öldürme özelliği vardır. Cildi besler ve cilt sorunlarını düzeltir. Yarım yemek kaşığı balı bir kaseye dökün. Yarım çay kaşığı tarçınla iyice karıştırın. Tarçının oranıyla oynamamalısınız. Tarçın bir baharattır ve çok kullanıldığında cildinizi yakabilir. Elinizi yıkayın, elinizi hazırladığınız karışıma batırın ve siyah noktaların olduğu bölgelere sürün. Dairel hareketler yapın ve hafifçe bastırın. Bu işlemi karışım bitene kadar uygulayın. 5 dk kadar bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Bunu günde bir yada iki kere yapabilirsiniz. Yatmadan önce yapsanız daha çok faydasını görürsünüz.
Siyah noktaları yok etmede yapacağınız diğer maske seçeneği de yumurta akı maskesidir.
Yumurta akı cildinizi temizler ve gözeneklerinizin sıkışmasına yardım eder. Yumurta akını biraz yoğurtla karıştırıp kullanabilirsiniz. Sadece yumurta akı kullanacaksanız, yumurtanın akını iyice köpürtmeniz gerekir. Köpürttükten sonra siyah noktaların olduğu bölgeye sürün ve ellemeyin. 15 dk kadar bekletin, kendisi kuruyacaktır. Yumurta akı sürdüğünüzde çok fazla mimik yapmamaya çalışın. Yumurta akı kuruyunca isterseniz ılık suyla temizleyin isterseniz kabuk gibi sorun. Bu maskeyi haftada iki kere yapabilirsiniz.
Karbonatın dezenfekte etme özelliğini biliyoruz.
Bakterilerin yok edilmesinde kullanılır ve doğanın bize sunduğu bir nimettir. Yarım çay kaşığı karbonat ile bir tatlı kaşığı yoğurdu karıştırın. Karbonat kabaracaktır ve köpüklü bir hal alacaktır. Elde ettiğiniz karşımı siyah noktalarınıza sürün. Bir süre bekleyin ve ılık suyla yıkayın. Yaptığınız her maskeyi ılık suyla yıkamalısınız. Bunun sebebi ise soğuk suyun cildin nemini azaltmasıdır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.