Özgür Bilgi Kanalı

SpaceX starlink uydu internet

Roket fırlatmalarında müthiş bir üne sahip olan SpaceX, işinin daha da büyük bir kolu olmasını umduğu işi yani geniş bant internet hizmetini sunmaya başlıyor.

Elon Musk liderliğindeki şirket, kullanıcılara küçük uydular aracılığıyla ışınlanan Starlink geniş bant internet hizmetinin halka açık beta testi için fiyatlandırma yaptı. Bir Teksas okul bölgesi ve diğer yerel yönetim birimleri onu zaten kullanıyor; şimdi hizmet, seçkin bir grup bireysel tüketiciye sunuluyor. Sonunda, müşteriler tüm ülkeleri kapsayabilir.

Better than Nothing Beta programı adı verilen test kapsamında, ABD ve Kanada için ilk hizmetin, bir uygulamanın resmi açıklamasına göre 2021’de gerçekleşecek olan “nüfuslu dünyanın neredeyse küresel kapsama alanı” ile bu yıl başlaması hedefleniyor. SpaceX tarafından, kullanıcıların Starlink hizmetlerini kurmalarına ve izlemelerine yardımcı olmak amacıyla geliştirilmiştir.

SpaceX, yorum talebine yanıt vermedi.

Beta programı için aylık abonelik maliyeti 99 $ ‘dır.Kullanıcıların ayrıca, bir kullanıcı terminali, montaj tripodu ve Wi-Fi yönlendirici dahil olmak üzere donanım için tek bir 499 ABD doları ödeme yapması gerekecektir.İlkolarak CNBC tarafındanbildirilen fiyatlandırma, potansiyel beta programı kullanıcılarına e-postalarda ayrıntılı olarak açıklandı. İlk aşamalarında servis yavaş olabilir.

SpaceX şimdiye kadar geniş bant ağına güç sağlayacak 800’den fazla küçük uyduyu piyasaya sürdü. Bir SpaceX yöneticisi geçen yıl Hawthorne şirketinin ABD genelinde yalnızca 720 uydu ile kapsama alanı sağlayabileceğini ve dünyanın çoğuna hizmet sağlamak için 1.800 uyduya ihtiyaç duyulacağını söyledi.

Sözde takımyıldız, sonunda alçak Dünya yörüngesindeki30.000 kadar uyduyasahip olabilir. (Gökbilimciler, uydulardan yansıyan ışığınteleskop görüntülerini etkileyebileceğikonusundaki endişelerini dile getirdiler . SpaceX, parlaklıklarını azaltmak için uydulara deneysel kaplamalar koyacağını söyledi.)

SpaceX, Starlink geniş bant hizmetini büyük bir potansiyel gelir akışı olarak görüyor. Musk geçtiğimiz yıl gazetecilere verdiği demeçte, internet hizmeti sağlama gelirinin yılda toplam 30 milyar dolar olabileceğini, lansman gelirinin ise muhtemelen yılda yaklaşık 3 milyar doları bulacağını söyledi.

Musk, “Bunu SpaceX’in daha gelişmiş roketler ve uzay gemileri geliştirmek için kullanılabilecek bir gelir elde etme yolu olarak görüyoruz” dedi. “Bunun, Mars’ta kendi kendine yeten bir şehir ve ayda bir üs kurma yolunda önemli bir basamak olduğunu düşünüyoruz.”

Analistler, beta testi fiyatıyla, hizmetin Amerika Birleşik Devletleri’nde, özellikle internet erişiminin zor veya imkansız olduğu alanlarda olumlu bir şekilde görülebileceğini söyledi.

Starlink’in ilk kullanıcılarından bazıları, Teksas’taki Ector County Bağımsız Okul Bölgesi, batı Washington’daki Hoh kabilesi vegeçen ayStarlink hizmetinin bir orman yangını sonrasında Malden kasabasını yeniden inşa etmeye başlarken acil durum müdahale ekiplerine yardım ettiğinitweetleyenWashington’un Acil Durum Yönetimi Bölümü’nü içeriyor .

Space Angels fonu aracılığıyla bir SpaceX yatırımcısı olan erken aşama risk sermayesi fonu Space Capital’in yönetici ortağı Chad Anderson, bu ortaklıklar, Starlink’in müşteri tabanının yalnızca evde internet hizmeti arayan tüketicilerden oluşmayacağını gösteriyor.

“Bu tür uzaktan operasyonlar için büyük bir pazar var” dedi.

Onun için, 99 dolarlık aylık maliyet, New York City’deki ev internet hizmetinden daha ucuz, ki bu oldukça iyi fiber bağlantı olarak tanımladığı şey için ayda yaklaşık 160 dolar.

SpaceX’in Starlink beta fiyatlandırması, diğer internet servis sağlayıcılarının temelindedir. Atlanta’da bir kablosuz ve telekom analisti olan Jeff Kagan, farkın daha düşük hız olduğunu söyledi.

Ancak başka seçenekleri olmayan müşteriler için Starlink hizmeti “hiç yoktan iyidir” dedi.

Kırsal alanlara iyi internet hizmeti sağlamanın önemi, Chris McCoy’un bir Starlink beta testçisi olarak kaydolmakla ilgilenmesine neden oldu. San Francisco’da yaşayan ve kripto para birimi ve blockchain şirketi Store’un CEO’su olan McCoy, hizmeti internet erişiminin sınırlı olduğu memleketi Kelso, Wash. Çevresinde test etmeyi planlıyor. Starlink onun ilgisini çekiyor çünkü yaygın internet erişimini bir bölgenin ekonomisini artırmanın ve çocukları işgücü için ihtiyaç duydukları teknolojik bilgi birikimiyle donatmanın bir yolu olarak görüyor.

McCoy, “Benim için kaliteli internet bağlantısı, zamanımızın en büyük sahip / olmayan sorunlarından biridir,” dedi. “Düşük maliyetli ve ülkenin her yerinde erişilebilir internete sahip kırsal toplulukların geleceğine inanıyorum.”

ABD pazarı için SpaceX’in fiyat noktası makul, ancak yetersiz hizmet alan küresel pazar için pahalı, pazar araştırma şirketi Bryce Space & Technology’nin CEO’su Carissa Christensen dedi.

Özellikle daha fazla rekabet gelirse, fiyatın düşmesi mümkündür. Ne de olsa Amazon.com Inc.,kendi uydu geniş bant takımyıldızını oluşturmaplanlarını da duyurdu .

Kagan, “Fiyatlandırma her zaman esnektir ve şirketlerin başlangıçta nasıl fiyat vereceğini bilmeleri zordur” dedi. “Pazar her zaman en iyi uyarıcıdır.”Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.