Özgür Bilgi Kanalı

Telefonu Kim Buldu?
Son zamanlarda en çok tercih edilen akıllı cep telefonları ile hayatımıza birçok yenilikler girmiştir. Artık cep telefonlarımız ile rahatça internete girebilir her işimizi halledebiliriz. Bunun yanı sıra istediğimiz yeri haritalardan buluruz. Yani kısacası hayatımıza giren akıllı telefonlar birçok alanda hayatımızı kolaylaştırmıştır. Fakat bu akıllı telefonlara kadar telefonun belli bir gelişme aşaması vardır. Bu yüzden akla gelen ilk sorular telefon nasıl bulundu ve bu telefonu kim keşfetti sorularıdır.
İlk Telefon Nasıl Ortaya Çıktı
Amerika’da yaşan profesör Alexsander Graham Bell tarafından telefonun temelleri atılmıştır. Sağır bir kıza aşık olan Alexsander Graham Bell bu nedenle duyma yeteneği olmaya kişiler için ses dalgaları yardımıyla yeni bir alet icat etmeye çalışıyordu. Bu çalışmaların sonucunda evinde deneyler yapmakta olan Bell bir gün yardımcı Thomas Watson sayesinde metal tellerin titreşimlerle beraber sesleri ilettiğini fark etti. Tellerin titreşimler sesi iletmesini fark eden Bell bunun üzerine bütün çalışmalarını bu yönde sürdürme kararı aldı. Bu çalışmaları sayesinde 15 Şubat 1880 yılında ilk telefon keşfedilmiş oldu. Bell ve onun yakın arkadaşı Charles Sumner tarafından denenen ilk telefon konuşması sadece 2 blok ötedeki sesleri iletmekte sağlandı fakat ne olursa olsun telefon hangi tarihte bulundu sorusunun cevabı 1880 yılıdır. Bu tarihten sonra birçok bilim adamı telefon ve telgraflar üzerinde çalışmalar yapmış ve telefonu geliştirmeye çalışmışlardır.
Telefonun Gelişmesi
İlk telefon görüşmesinin yapılmasından sonra ünlü bilim adamlarının dikkati bu yöne çekilmiştir. Ünlü fizikçiler Nicolas Tesla ve Thomas Edison ses dalgaları üzerinde en etkili çalışan bilim adamlarıdır. Graham Bell’in bulduğu tellerin sesi iletmesi özelliğiyle beraber Thomas Edison ilk olarak gramofonun temelini de oluşturan fonografı bulmuştur. Bu alet yardımı ile sesleri farklı yerlere iletebilir ve bu makine içinde sesler gelebiliyordu. Hatta öyle ki bu makineden ilk sesler çıktığında Edison’un karısı Edison’un üzerine saldırmış ve kendisini aldattığını düşünmüştür. Fakat olay daha sonra ortaya çıkmış ve o duyulan seslerin bu makineden geldiği anlaşılmıştır. Tüm bu çalışmalar sonunda meyvesini vermiş ve 1915 yılında Dünyadaki ilk kıtalar arası konuşma Paris ile Amerika arasında gerçekleşmiştir. Bu görüşmeden sonra telefon popülerliği artmış ve hızla gelişmiştir. Bu neden telefon ne zaman bulundu sorusunun cevabı tarihe 1915 yılı olarak geçmiştir.
Telefon Konuşmalarındaki ALO’nun Sırrı
Telefonu kim buldu desek hemen hemen herkes Graham Bell cevabını verir. Peki her telefon görüşmemizden önce söylediğimiz ALO kelimesini ilk kim söylemiş ve anlamı nedir. ALO kelimesinin hikayesi oldukça ilginçtir. Telefonun çalışmaları ile uğraşan Graham Bell’in sevgilisinin adı Allessandra Lolita Oswaldo’dur. İlk olarak sevgilisinin evine ve kendi evine bir hat döşeyen Bell böylece sevgilisi ile rahatça konuşmaktadır. Çalışmalarına sürekli devam eden Bell sevgilisi her aradığında ona ismi ile hitap sesleniyordu. Fakat bu aramaların sayısının artması üzerine zamandan tasarruf etmek isteyen Bell sevgilisine baş harflerinin kısaltması olan ALO sözcüğünü kullanmaya başlamış. O günden sonra ALO sözcüğü dilimize yerleşmiş oldu.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.