Telefonunuz, Tabletiniz veya Dizüstü Bilgisayarınız için En İyi USB-C Kabloları


Telefonunuz, Tabletiniz veya Dizüstü Bilgisayarınız için En İyi USB-C Kabloları

Genellikle cihazlarınızı şarj etmenin veya dosyaları bir cihazdan diğerine taşımanın en basit ve en hızlı yoludur. Ancak görünüşte basit olan bu güç ve veri kanalları birçok şekil ve boyutta karşımıza çıkıyor. Aynı görünen kablolar bile telefonunuza veya dizüstü bilgisayarınıza taktığınızda farklı performans gösterebilir. Çeşitli konektörler, teknik özellikler, şarj oranları ve veri aktarım hızları kafa karıştırıcı, dağınık bir manzara yaratmaktadır.

Korkunç kablo kutusunun içine daldık ve farklı senaryolar için ihtiyaç duyduğunuz kabloları belirledik ve bunları çözerek kullanıma hazır hale getirdik. Burada USB-C, Lightning ve MicroUSB konnektörleri hakkında bazı tavsiyelerin yanı sıra kablolar hakkında bilmeniz gereken her şeye dair bir başlangıç ​​bilgisi bulacaksınız. 

 

Satın aldığınız cihazın kabloları genellikle kutuya dahildir . Bunlar genellikle cihazı maksimum hızda şarj etme kapasitesine sahiptir. Güvenli tutun, basit tutun ve işaretlenmemişse etiketlemeyi düşünün.

Cihazınızın standartlarını kontrol edin . İhtiyaçlarınıza uygun bir kablo arayın. Örneğin, cihazınız Güç Dağıtımını destekliyorsa bir PD kablosu alın. Unutmayın: Şarj adaptörünün de aynı standartları desteklemesi gerekir. Bu kılavuzun alt kısmında standartlar hakkında daha fazla ayrıntı bulabilirsiniz.

Ekranlar için USB-C’yi kullanabilirsiniz . Üreticiler, belirli kablolarda veri aktarım hızını belirtecek veya 4K veya 8K video desteğini listeleyecektir. Bu, dizüstü bilgisayarınızdan monitörünüze video aktarmak için yalnızca USB-C’den USB-C’ye kablo kullanabileceğiniz anlamına gelir. DisplayPort Alt Modu (DP Alt Modu) desteğini göz önünde bulundurmalısınız; bu, DisplayPort’u destekleyen ekranları ve video kaynaklarını bağlamanıza olanak tanır. 

Telefonunuzu şarj olurken kullanmak güvenlidir ancak daha yavaş şarj olur. Isı aynı zamanda pil sağlığı için de kötüdür, bu nedenle telefonunuz ısındığında ara vermek en iyisidir.

Kötü yapılmış kablolar aşırı ısınabilir ve yangına neden olabilir . Güvenilir bir kablo satın alma şansınızı artırmak için USB-IF sertifikasını arayın veya Anker, Cable Matters veya Syncwire gibi güvenilir markalara bağlı kalın.

Mümkün olan en kaliteli USB-C kablosunu almanın basitliği konusunda söylenecek bir şey var ve şu anda bunun gibi Intel sertifikalı bir Thunderbolt 4 kablosu tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Bir dizüstü bilgisayarı şarj etmeye yetecek kadar 100 watt taşıyor ve 40 Gbps’ye kadar veri aktarabiliyor. Ayrıca 8K ekrana (veya iki 4K ekrana) hizmet verme kapasitesine sahiptir. Hem DisplayPort Alt Modu’nu (DP Alt Modu) hem de belirli Samsung cihazları için hızlı şarj sağlayan PPS dahil USB Güç Dağıtımı’nı (USB-PD) destekler ve daha önceki tüm standartlarla geriye dönük olarak uyumludur.