Özgür Bilgi Kanalı

Tesla 1-5 Milyar Dolar Bitcoin Satın

Bitcoin haberleri rekor seviyelere ulaştı ve son haftalarda Elon Musk’ın attığı kripto paralara yönelik tweetlerin ardından daha da büyüdü.

Tesla, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yaptığı başvuruda 1,5 milyar dolar Bitcoin satın aldığını açıkladı.

Duyurunun etkisi, en hafif tabirle son derece yükseliş gösteren bir gelişmedir. Yatırımcılar haberi hazmederken Bitcoin rekor seviyelere çıktı ve yazı yazarken 45.644.68 $ ‘a ulaştı.

Tesla başvuruda, yatırım politikasını güncellediğini “bize nakit getirilerimizi daha da çeşitlendirmek ve maksimize etmek için daha fazla esneklik sağlamak için” olduğunu açıkladı.

Bu, elektrikli araç üreticisinin “dijital varlıklar, külçe altın, altın takası yatırım fonları ve gelecekte belirtilen diğer varlıklar dahil olmak üzere belirli alternatif rezerv varlıklarına” yatırım yapma hakkını saklı tuttuğu anlamına gelir.

Tesla’nın şu anda Bitcoin’de 1,5 milyar dolar sahibi olduğunu doğrulayan dosyalama, şunları ekledi:

“Yakın gelecekte, yürürlükteki yasalara tabi olarak ve başlangıçta sınırlı bir temelde, aldıktan sonra tasfiye edebileceğimiz veya edemeyeceğimiz şekilde, ürünlerimiz için bir ödeme şekli olarak bitcoin kabul etmeye başlamayı bekliyoruz.”

Dosyalama, dijital varlıkların fiyatının oldukça değişken olduğu ve fiyatların düşmesi durumunda Tesla’nın finansal durumunun “zarar görebileceği” konusunda uyarıda bulundu.

Geçtiğimiz haftalarda Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Bitcoin’in destekçisi olduğunu açıkladı ancak “partiye geç kaldığını” itiraf etti.

Aralık ayında Musk, şirketi Bitcoin’e yoğun bir şekilde yatırım yapan MicroStrategy CEO’su Michael Saylor ile bir Twitter görüşmesi yaptı.

Saylor Musk’a tweet atarak “Hissedarlarınıza 100 milyar dolarlık bir iyilik yapmak istiyorsanız, TSLA $ bilançosunu USD’den #BTC’ye dönüştürün. S&P 500’deki diğer firmalar liderliğinizi takip edecek ve zamanla 1 trilyon dolarlık bir iyilik haline gelecektir. ”

Musk cevapladı: “Bu kadar büyük işlemler mümkün mü?”

Bu ileti dizisi Tesla’nın kararını etkilemiş olabilir ve son haftalarda Musk’ın Twitter yayınına Bitcoin ve Dogecoin’deki kripto yanlısı paylaşımlar hakim oldu.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.