Özgür Bilgi Kanalı

TESLA MODEL S

Günümüzde teknolojinin ve imkanların sınırları zorladığı şu zamanlarda araba piyasasında da değişiklikler, yenilikler meydana gelmekte. Bunlardan biri de Tesla’nın ürettiği elektrikli araçlar. Geçtiğimiz yıllarda lansmanı yapılan bu arabalara ilgi büyük.

Dünya’ da enerji kullanımının çevreye olan olumsuz etkisi sonucunda, şirketler ve devletler petrol gibi yakıtların kullanımının artık azalmasına yönelik politikalar izlemekte, adımlar atmaktadır. Özellikle araba piyasasında yakıt olarak kullanılan petrol, öyle gözüküyor ki önümüzdeki yıllarda artık kullanılmayacak. Tesla’nın başlattığı bu elektrikli araba akımı başta Alman araba firmaları olmak üzere, tüm araç üreticilerinin elektrikli araç üretme projelerini hızlandırmalarına, bu meseleye ağırlık vermelerine sebep oldu. Bu hususta bir öncü olarak tasarlanan Tesla Model S elektirkli arabanın özellikleri nedir? sorusu ise öncelikle akıllara gelendir.

Tesla Model S Elektrikli Araba Nedir?

Model S aracı, Tesla’nın ürettiği yenilenebilir enerji kaynağı elektrik yakıtlı bir araçtır. Ön ve arka tekerlerinin arası bütünüyle bataryadan oluşmaktadır. Bu dizayn sayesinde, aracın en ağır parçası olan güç ünitesini oluşturan batarya yere yakın olup, ağırlık merkezini aşağı indirmesiyle harika bir yol tutuşu sağlamış olur. Arabanın motoru arka iki tekerlek arasındadır ve inanılmaz derecede küçük olup, ortalama bir karpuz büyüklüğündedir. Bu sayede aracın içinde ferah bir kabin imkanı yaratılmış olmaktadır. Bununla birlikte arkada ve önde bagaj, yere yakın ağırlık merkezi ile Model S elektirikli arabaların daima eleştiri odağı olduğu ağır pil dezavantajını avantaja çevirmiştir.

Aracın dış tasarımı da oldukça aerodinamiktir. Bu sayede araç yüksek hızlara çıktığında aerodinamik yapısıyla rüzgar sürtünmesi en aza inmiş olacak ve araç direksiyon kontrolü daha rahat bir şekilde sağlanmış olacak. Tesla, Model S aracında aerodinamiğe azami özen göstermiş ve bunun sonucunda bugün piyasada rüzgar sürtünme katsayısının en düşük olduğu aracı tasarlayıp, dizayn etmişlerdir.

Performans olarak Model S, 2.5 ton ağırlığında ve 4 kapılı standart bir araç olmasına rağmen Ferrari, Lamborghini gibi sürat amaçlı spor arabalarla kıyaslanmış ve üstün gelmeyi başarmıştır. Bu, elektrik gücünün, petrolden daha fazla olduğunun bir göstergesi olarak Model S üreticileri tarafından savunulmuştur. Tesla Model S, Lithium- ion pillerle batarya yapısını kurmuştur. Pilin kapasitesi 229 amper saati, voltajı da 375V’ dur. Ayrıca Tesla, Model S aracında diğer araçlardan da görmeye alışık olduğumuz 12 V akü kullanmaktadır. Aracın içindeki ekran, silecekler, farlar vb. diğer her şey bu 12V akü vasıtası ile çalışıyor.

Tesla Model S ilk çıktığında sadece arkadan itişliydi. Ancak Ekim 2014’te Dual Motor anlamı taşıyan “D” modeller tanıtıldı. Model S’e çağ atlatan bu özellik sayesinde otomobillerde ilk kez gerçek 4X4 tecrübesi yaşanabiliyor. Bu sayede itiş özellikleri 4 tekere de yansımış oldu.

Tesla Model S’de Menzil ve Mesafe Ne Kadardır?

Model S hemen hemen her prizden her yerde şarj olabilir. Menzili de modeline göre değişmekle birlikte 330 km ile 450 km arasında değişmektedir. Ancak düşük hızda kullanım ile elektrikli araç yapılan bir testte ful batarya olarak 728 km mesafe kat edilerek bir rekor kırılmıştır.

Gelecekte elektrikli araca olan ilgi daha da artacak gibi görünüyor, Bu bakımdan elektrikli araç üretiminde bir öncü ve ilham kaynağı olan Tesla’nın Model S aracının bu değer ve özellikleri oldukça mühim bir niteliktedir. Elektrikli araçların şarj batarya alt yapıları kurulmasıyla Model S ve diğer elektrikli araçları yollarda daha sık görmek mümkün.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.