Özgür Bilgi Kanalı

Tether Nedir

Tether Temmuz 2014 yılında Realcoin olarak çıkıp ; daha sonra fiat para biriminin rezerv tutarlarının korunmasından sorumlu olan Tether Limited tarafından Kasım ayında “Tether” olarak ismi değiştirmiştir. Şubat 2015 tarihinde ilk işlemi açılmıştır.

Tether Limited, kripto para birimlerinin varlıkları devretmek, saklamak ve hesaplamak için kullanılması gereken yeni bir teknoloji olduğuna inanmaktadır.

Tether , Omni Layer Protokolü * aracılığıyla Bitcoin blockchain ‘ine damgalanmış bir kripto para varlığıdır. Her bir USDT birimi , bir Amerikan Doları ile desteklenir. USDT transfer edilebilir, depolanabilir, harcanabilir. Tıpkı Bitcoinler veya diğer kripto paralar gibi kullanıcılar , Tether ‘i işlem için kullanabilir ve Omni Layer ’ın etkinleştirilmiş olduğu herhangi bir cüzdanda da depolayabilir. Genel olarak yatırımcıların birbirinden farklı sanal paraları dolara çevirme ihtiyacı duymadan, hızlı ve ucuz bir şekilde platformlar arasında aktarabilmesi hedeflenmiştir.

Tether (USDT) Nedir?

Tether ,sabit endeksli ilk kripto para birimidir.Tether, fiat para birimleri ve kripto para birimleri arasında köprü kurmak ve kullanıcılara istikrar, şeffaflık ve minimum işlem ücretleri sunmak için özel olarak tasarlanmıştır. Tether, parayı ABD Doları, Euro ve Yen gibi ulusal para birimlerinin fiyatlarına tutturmak veya bağlamak için nakit parayı dijital para birimine dönüştürür. İtibari para birimi olarak bilinen Tether USDT ‘in değeri 1 Dolar ‘a sabitlenmiştir. Bundan dolayı Tether , stablecoin olarak tanımlanmaktadır. 1 Tether (USDT) her zaman 1 ABD dolarına eşdeğerdir (USD).

Para birimi olarak kısaltması ‘ USDT ‘ şeklindedir.

Tether (USDT) Nasıl Çalışır?

Tether, Tether Limited tarafından depoda tutulan ilgili fiat para birimi tarafından bire bir oranla (yani bir Tether USDT bir ABD doları) desteklenmektedir. Bu bire bir destek , kripto para piyasası işlemlerini tamamlarken riskten korunma ve borçlanma konusunda güvenebilecekleri istikrarlı bir kripto para birimine dönüşür.

Kullanıcılar Tether Limited ’i kendi token ’larıyla (fiat para biriminde kullanabilecekleri) emanet ettiğinden Tether Limited’in tüm token ’ları dolaşımda tutmak için yeterli döviz rezervlerine sahip olduğunu kanıtlaması gerekmektedir.

Tether Limited, token ’lara karşılık gelen toplam USD ve EUR tutarlarının rezervlerinde tutulmasını göstermek için banka bakiyelerini herkesin erişimine açık sunar ve düzenli denetimlerin yapılmasına olanak sağlar. Şirket web sitesinden (https://wallet.tether.to/transparency ) düzenli olarak güncellenir ve sayfalarından 7/24 erişilebilir.

Diğer tüm kripto paralar gibi Tether ‘de Blockchain teknolojisinden faydalanır. Fakat merkezi olmayan dağıtılmış akıllı sözleşmesi yoktur , Tether Limited tarafından yönetilir. Her zaman şeffaf olacak şekilde inşa edilmiştir ve düzenli olarak denetlenmektedir. Ayrıca tüm hükümetlerin uyum ve yönetmeliklerine uymayı taahhüt etmektedir.

Tether (USDT) Madenciliği

Madencilik kısaca, işlemlerin doğrulandığı , blok zinciri olarak adlandırılan halka açık deftere eklendiği ve yeni paraların üretildiği süreç anlamına gelir.Tether elde etmek için yaygın olarak kullanılan yöntemdir Madencilik. Tether madenciliği süreci, madencilik için rezerv kanıtı kullandığından diğer kripto para birimleri ile karşılaştırıldığında daha az gelişmiştir.

Tether’in Avantajları

  • Tether , Tether Limited tarafından düzenli olarak denetlenmektedir. Bu denetlemeler ve büyük finansal kuruluşlarla ve Derneklerle işbirliği yapması platformun tutarlılığını, güvenilirliğini artırdığı için güvenli para birimine dönüştürür.
  • Tether ağında kullanılan protokol ve algoritmalar Tether para birimini daha güvenli yapıp ; kötü niyetli ve siber saldırılara karşı koruma sağlamıştır.
  • Tether nakit paraları dijital para birimine dönüştürerek, açık kaynak Blockchain teknolojisinin ve geleneksel para biriminin avantajlarından yararlanmayı sağlar.
  • Tether , risk seviyesi ve fiyat dalgalanması düşük olan bir para birimidir.Tether, döviz kuru işlemleri için bire bir dönüşüm oranı uygular ve bundan dolayı piyasadaki riskli durumların yaratılmasının önüne geçmiş olur.
  • Tether , her zaman şeffaf olacak şekilde inşa edilmiştir ve düzenli olarak denetlenmektedir. Ayrıca tüm hükümetlerin uyum ve yönetmeliklerine uymayı taahhüt etmektedir.

Kaynak: “Bitay Teknoloji A.Ş. – Bitay Akademi” https://www.bitay.com


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.