Özgür Bilgi Kanalı

Tırnak Kırılmasını Nasıl Önleriz?

Tırnaklar kadınlar için oldukça önem taşır ve tırnaklarda oluşan bir kırık kadınlar için tam bir kâbustur. Peki, öyleyse tırnaklar neden kırılır? Bunun cevabını aşağıdaki yazımızda bulacaksınız.
Saç kırıklarında olduğu gibi tırnaklarda meydana gelen kırıklarda birtakım sağlık sorunlarının habercisidir. Bundan dolayı tırnakların kırılmalarını engellemek için ilk olarak sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstermelidir. Sağlıklı beslenme sayesinde tırnaklarımız güçlenir ve beslenir. Tırnaklarda oluşan kırılmaların en büyük sebeplerinden bir tanesi kalsiyum eksikliğinin olmasıdır. Bundan yola çıkarak A ve C vitamini içeren besinleri yeterince vücudumuza almamız gerekmektedir. Ayrıca vücutta su eksikliğinin olması da tırnakların kırılmasına neden olmaktadır. Günde en az sekiz bardak su içilmesi tırnak sağlığı açısından son derece önemlidir. Fazla uzamış olan tırnakların temizlenmediği zaman kırılması normal bir süreçtir. Bundan dolayı tırnakların haftada bir defa kesilmesi veya törpülenmesi gerekir. Tırnaklara fazla miktarda kimyasal kullanılması tırnakların direncinde düşüşe sebep olmaktadır. Bunun için tırnaklara kullanılan aseton miktarı sınırlı sayıda olmalıdır. Tırnaklarımızın kırılmasını engellemek için ilk yapmamız gereken onları güçlendirmeye yönelik tedbirler almaktır. Sağlıklı ve düzenli beslenme tek başına yeterli olmaz. Bunun yanında evde kendinizin hazırlayacağı tırnak bakım kürleri size oldukça fazla yardımcı olacaktır. Size vereceğimiz bazı kürler ile tırnaklarınızı güçlendirebilirsiniz.
Bir tas ılık suyun içine 1 tatlı kaşığı limon suyu ekleyin. Daha sonra buna 1 çorba kaşığı tuz, 1 çay kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı sirke koyunuz. Daha sonra ellerinizi yaptığınız bu karışımın içine sokunuz ve ellerinizi karışımın içinde tutabildiğiniz kadar tutunuz. Bu karışımı uygulamayı düzenli olarak her akşam tekrar ederseniz belli bir zaman sonra tırnaklarınızın güçlendiğini fark edeceksiniz. Ayrıca tırnaklarınızın çabuk uzaması için de bu karışımı uygulayabilirsiniz. Diğer başka bir kür ise tırnakların badem yağı ve limon suyu ile ovulmasıdır. Tırnaklarınıza tarif edilen şekillerde bakım yaparsanız kısa bir süre sonra tırnaklarınızın güçlendiğini göreceksiniz. Birde tırnaklarda oluşan ve hoş görünmeyen beyaz lekeler vardır. Tırnaklarda oluşan bu lekelerin çoğu zaman vitaminsizlikten oluştuğu düşünülür ama bu lekelerin vitaminsizlikle bir ilgisi bulunmamaktadır. Tırnaklarda oluşan beyaz lekelerin oluşmasının en büyük nedeni vücutta oluşan çinko eksikliğidir. Çinko, vücuda yeterli miktarda alınmadığı zaman tırnak problemleri yanında yaraların geç iyileşmesine, sancılı bir regl dönemi geçirilmesine, akne, büyüme ve gelişme gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olur.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.