Özgür Bilgi Kanalı

TRAFİK KURALLARINA NEDEN UYMALIYIZ

Trafik kuralları bir ülkenin düzenini ve insanların can sağlığını güvence altına alan kuralladır. Bu kuralların ne kadar önemli olduğu çoğu insan tarafından idrak edilemese de hala okullarda dahi insanlara aşılanmaya çalışılmaktadır. Son yıllar da ülkemizde olan kazaları da göz önünde bulunduracak olursak bu konunun üzerine daha fazla düşülmesi gerektiği anlaşılmaktadır.
Trafik kuralları insanların ve diğer canlıların yollar üzerindeki durumunu belirleyen düzendir. İnsanlar yol üzerinde araçlar ile birlikte düzensiz bir şekilde hareket ederse ortaya kazalar ve ölümler çıkmaktadır. Sadece yayaların ve araçların karşılıklı olarak dikkat etmesi yetmez. Aynı zamanda araçlarında karşılıklı olarak trafik kurallarını benimsemesi ve dikkat etmesi çok önemlidir. Zira araçların birbiri ile çarpışması sonucu verilen canlar çok daha fazladır. Sadece araçların değil yayaların da uyması gereken bazı kurallar vardır. Sokaklarda ve caddeler de direksiyon hâkimiyetini kaybeden ve alkollü araç kullanan pek çok araç bulunmaktadır. Bu araçların bize zarar vermesini önlemek için daima yaya kaldırımlarını kullanmamız gerekmektedir. Yaya geçicini kullanarak karşı tarafa geçmeli ve sağımıza solumuza çok dikkat etmeliyiz. Trafik polisleri daima trafiği düzenlemek için vardır ve trafik polislerin var olduğu her alanda trafik kurallarına daha çok dikkat etmeliyiz. Aksi taktir de boyumuzu aşacak trafik cezalarına çarptırılabiliriz. Eğer bir yere taşıtlar ile gideceksek durdurduğumuz otobüslere hareket halindeyken binmemeliyiz. Taşıtlara asılırsanız en ufak bir harekette ağır hasarlar alabilirsiniz. Bazı insanlar yoldan kalabalık şekillerde geçmektedir. Bu şekilde trafik sıkışmakta bazı durumlarda da hareket eden arabalar kaza yapmaktadır. Trafik lambaları da trafiğin düzenlenmesi için çok önemlidir. Eğer trafik lambaları kırmızı yanıyorsa karşıdan karşıya geçmemeliyiz. Yol üzerinde asla oyun oynamamalıyız ve kalabalık olan trafiklerde özellikle çocukları yanımızda sürüklememeliyiz. Bugün uygar toplumlar da toplumsal düzenin sağlanmasının yolu bu kurallara önem verilmesi ve uyulmasından geçmektedir. Bu toplumlar yayaların ev araçların haklarını daima koruyarak ilerlemektedir. Bizler de can sağlığımızı ve başkalarının can sağlığını düşünüyorsak bu kurallara uymalıyız ve çevremizdeki insanların da uymalarını sağlamalıyız. Trafik kurallarına uyulması hayat kurtarır. Bunu hiçbir zaman unutmamalıyız.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.