Özgür Bilgi Kanalı

Sanat Çınarı Tuncel Kurtiz
Türk sanat tarihin sinema kategorisinde adını duyurmuş ve oldukça önemli aktörlerinden biri olan Tuncel Kurtiz hayata ilk adımını 1936 yılının 1 Şubat sabahında atmıştır. Oyuncu İzmit doğumludur. Babası Selanik göçmeni bir Türk bürokratı olan Kurtiz İlkokul yıllarında pek çok okul değişikliği yapmıştır. Ortaokul yıllarında ise Edremit’te bulunmuştur. Lise yıllarında ise yine birçok şehir gezen Tuncel Kurtiz mezuniyet belgesini İstanbul Haydar Paşa Lisesi’nden almıştır. Eğitim hayatının üniversite kısmında ise oldukça değişiklikler yapan Kurtiz, öncelikle hukuk fakültesine girip buradaki eğitimini tamamlamadan İngiliz filolojisi bölümüne geçti. Ancak bu bölümde de eğitimini tamamlamayan Tuncel Kurtiz felsefe, psikoloji ve sanat tarihi bölümlerine de geçiş yaptı. Fakat hiçbir bölümü tam olarak bitirmedi.
İş Hayatı
İlk işi İETT’de ışık kontrolörlüğü olan Kurtiz, 1958 yılında Haldun Dormen tiyatrosunda sahnenin tadına baktı. Sanat hayatı boyunca hem yurt içi hem de yurt dışında çok önemli projelerde yer aldı. Sinema hayatına 1964 yılında giren Kurtiz ilk olarak Şeytanın Uşakları adlı filmde rol almıştır. Yılmaz Güneyle birlikte 100’e yakın film çekmiş olan Kurtiz senaristlik ve yönetmenlik de yapmıştır.
12 Eylül Sonrası Kurtiz
12 Eylül sonrası yurt dışına yerleşen ve burada da oyunculuğa devam eden Kurtiz 1990’larda ülkeye döndü. Yeni kuşak dizilerde rol alan Kurtiz bu dizilerde fenomen oldu. 27 Eylül 2013 tarihinde bizlerden ayrılarak sevenlerini oldukça üzdü.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.