Özgür Bilgi Kanalı

Türk Telekom google

Google, internet alt yapısının büyük çoğunluğunu tek başına yönetiyor. Üretmiş olduğu uygulamalar sayesinde hayatımızın her alanına girerek olmazsa olmazı bizlere öğreten Google, yurt dışında bulunan sunuculardan bizlere hizmet sağlıyor. Türkiye’de de ciddi kullanıcıya sahip firma kullanıcıların veri akışı sırasında en iyi hizmeti sağlaması adına sunucularının yarısını Türkiye’ye getirme kararı aldı. Türkiye internet alt yapısında en önemli ve zorlu görevi üstlenmekte olan Türk Telekom Google firmasıyla yapmış olduğu yeni anlaşmaya göre Google internet trafiğinin yüzde 50’si Türkiye’de bulunan sunuculardan yönetilecek.

Dünyanın en büyük teknoloji alt yapısına sahip olan Google yakın zamanda rekabet kurumuyla yaşamış olduğu çekiştirmelerle gündeme gelirken, Bir diğer yandan da Türk Telekom ile büyük anlaşma imzalandığını açıkladı. Ülkemiz adına büyük projelere imza atan Türk Telekom şirketi daha önceden Facebook ile yaptığı müzakerelerde sistem sunucularını yine aynı şekilde Türkiye üzerinden yönetilmesi adına görüşmeler sağlandığını belirtti. Şimdi de benzer bir adımla karşımıza çıkarak 16 Aralık Pazartesi günü yapılan karşılıklı anlaşmayla sistemin Türkiye’den yönetilmesi adına ilk adımlar atılmış durumda.

2020 Yılından İtibaren Sözleşme Yürürlüğe Geçecek

Google ile yapılan anlaşma çerçevesi içerisinde sunucular ilk etapta 8 ayrı merkezde kurulacak. Trafik yönetiminin tamamen Türk Telekom tarafından yönetilmesi yüzde 50 civarlarında olacak. Sistemlerin kurulması ve biran önce faaliyete geçmesi 2020 yılının çeyreğinden itibaren başlayacak. Yapılacak olan çalışmaların başarı elde etmesiyle birlikte ilerleyen süreçlerde yüzde 50’lik süreci yüzde 80 oranına çıkartılacağı da söyleniliyor. Facebook ve Google internet trafiği Türkiye’de yüzde 75 civarlarında hizmet sunuyor.

Türk Telekom’unda atılımıyla internet alt yapıları daha iyi hale getirilip, Türkiye üzerinden giriş yapan 80 milyon kullanıcı daha yüksek performanslarda hizmet alacaklardır. Yapılan sözleşme her iki tarafta da kesinleşmiş bulunuyor. Yapılan yenilikler sayesinde kullanıcılar internet ortamında daha hızlı, güvenilir, ve kaliteli hizmet alabileceklerdir. En önemli avantajlardan bir tanesi de kullanıcıların verilerini yurt dışında daha az seviyeye indirmesidir. Yani internet kullanan vatandaşlar verilerini kolaylıkla paylaşabilecek durumla gelecekler. Çünkü sistem verilerinin Türkiye’de olması verilerin daha iyi korunmasına olanak tanıyacaktır.

Yapılan Anlaşma’nın Rekabet Kurumuyla İlgisi Bulunuyor Mu?

Geçtiğimiz aylarda rekabet kuruluyla ciddi atışmalarda bulunan Google, kurumun kesmiş olduğu cezaları yersiz bularak Android gibi Google altında gelişen uygulamaların Türkiye’den çekileceğine karar vermişti. Tam bu sırada da Türk Telekom ile anlaşmaya varan Google kullanıcıların kafasını karıştırmış bulunuyor.

Fakat Google internet sektöründe çok büyük hizmetler sağlayan firmalar arasında yer alıyor. Bununla birlikte farklı sektörlerde de hizmetler sağlayan Google’ un kesilen cezaya karşılık olarak yapılan sözleşmenin birbirleriyle bağlantısını olmadığını belirtmek isteriz. Türk Telekom yaptığı büyük atılımlarla birlikte Türkiye’de internet alt yapısını oldukça ciddi konumlara getirmiş bulunuyor. İleriki süreçlerde daha farklı alanlarda da hizmet sunmayı planlayan Türk Telekom iyileştirme çalışmaları için çalışmalarına devam edeceğini belirtti.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.