Özgür Bilgi Kanalı

haritalar

Sizler için hazırladığımız Türkiye, Avrupa ve Dünya haritalarını yüksek çözünürlükte, Tif formatında bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Tüm haritalar harita.gov.trresmi kaynaklardır.

Türkiye Fiziki Haritası

İndirmek İçin Alttaki Boyutlara Tıklayınız.

Türkiye Havalimanları Haritası

İndirmek İçin Alttaki Boyutlara Tıklayınız.

Dünya Fiziki Haritası

İndirmek İçin Alttaki Boyutlara Tıklayınız.

Dünya Siyasi Haritası

İndirmek İçin Alttaki Boyutlara Tıklayınız.

Afrika ve Avrupa Siyasi Haritası

İndirmek İçin Alttaki Boyutlara Tıklayınız.

Avrupa Fiziki Haritası

İndirmek İçin Alttaki Boyutlara Tıklayınız.

Özgürlük için Harita İndir

Harita, kullanıcılarının tek başlarına veya grup olarak kendi haritalarını yaratarak üzerinde işaretlemeler yapmalarına, bu işaretleri fotoğraflarla görselleştirmelerine ve linklerle web sayfalarına bağlamalarına olanak sağlayan, web tabanlı bir haritalardır.

Etkileşimli harita nedir?

Etkileşimli haritalar, haritanın yaratıcısının ve yaratıcısının onayladığı kullanıcıların üzerinde işaretlemeler yapabildikleri haritalardır. Eğer üzerinde kendiniz ve grup elemanlarının işaretleme yapabildikleri bir harita yaratmak istiyorsanız bu tipi seçin. Etkileşimli haritalarda 1 – 10 işaret tipi seçebilirsiniz.

Ziyaretçi haritası nedir?

Ziyaretçi haritaları, bir web sayfasının ziyaretçilerinin dünya üzerindeki yerlerini gösteren haritalardır. Bu haritalar, ziyaretçilerin IP numaralarının lokasyon bilgisine çevrilmesiyle otomatik olarak üretilmektedirler. Bu nedenle üstlerinde elle işaretleme yapılmaz, işaretler IP nuaralarına göre otomatik olarak yerleştirilir. Ziyaretçilerini görmek istediğiniz sayfa veya sayfalara sizin için üreteceğimiz HTML resim komutunu yerleştirmeniz yeterlidir. Bu resim her görüntülendiğinde, görüntüleyen kimse haritada işaretlenecektir. Ziyaretçi haritalarında 1 adet işaret tipi vardır, o da ziyaretçilerin yerlerini gösteren işarettir.

İşaret tipi sayısı nedir?

Harita üzerinde işaretlemeler yaparken, işaretlerinizi tiplerine göre gruplamak ve bunları farklı renklerle göstermek istersiniz. Örneğin bir yerleşim merkezinin haritasını hazırlıyorsanız, eğlence yerlerini farklı bir renk işaret ile, konaklama yerlerini farklı renkte bir işaretle göstermeyi tercih edersiniz. Haritanız yaratılırken kaç farklı tip işaret kullanmak istediğinizi “işaret tipi sayısı” ile belirleyiniz. Belirttiğiniz bu sayıya göre her bir işaret için renk seçebileceğiniz ve işaret grubunu adlandırabileceğiniz yeni alanlar açılacaktır. Etkileşimli haritalarda 1 – 10 işaret tipi yaratabilir, bu sayıyı dilediğiniz zaman ihtiyacınıza göre değiştirebilirsiniz. Ziyaretçi haritalarında 1 adet işaret tipi vardır, o da ziyaretçilerin yerlerini gösteren işarettir.

Standard haritalar ihtiyaçlarımı karşılamıyor. Bana özel tasarlanmış haritalarım olabilir mi?

Evet. Sizin için özel haritalar yaratmamız için bizimle iletişime geçinve gereksinimlerinizi anlatın.

Yarattığım haritaları kendi web sayfalarımda nasıl kullanabilirim?

Aktarma işlemi ile haritaları web sayfalarının içine bir fotoğraf yerleştirir gibi yerleştirebilirsiniz. Bunun için, herhangi bir harita görüntülenirken, sayfanın üst tarafındaki “bilgi” sekmesine tıklayın. Bu sayfanın sonunda, haritayı web sayfanıza aktarmak için gerekli kodu göreceksiniz.

KolayHarita servisleri ücresiz mi?

Evet. Standard hizmetleri ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Özel çözümler için ücret talep edilebilir. Özel taleplerinizi iletmek içiniletişim formunu kullanabilirsiniz.

Siteme aktardığım haritaların altında “KolayHarita.com” bağlantısı görünüyor. Bu linki kaldırabilir miyim?

Ücretsiz kullanımda bu linki kaldırmanız kullanım şartlarına aykırıdır. Ancak ücretli kullanıma geçerek bu linki kaldırabilir, haritanızı sitenize 100% entegre edebilirsiniz. Detaylar için bizimleiletişime geçin.

Profesyonel olarak internet çözümleri üretmekteyim. Müşterilerimi KolayHarita’dan nasıl yararlandırabilirim?

Kendiniz için olduğu gibi, müşterileriniz için de harita çözümleri üretebilirsiniz. Firmaların şubelerini, referanslarını, müşterilerini, bayilerini, site ziyaretçilerini, vb. gösteren haritalar ile müşterilerinizin web sitelerini zenginleştirebilirsiniz. Profesyonel kullanım için servis ücreti ödemenizi gerektirmektedir. KolayHarita müşterilerinize tamamen görünmez olacaktır. Harita servisinin bedelini kendiniz belirleyip, müşterilerinize dilediğiniz gibi yansıtabilirsiniz. Detaylar için bizimleiletişime geçin.

Google Harita Anahtarı (Maps API Key) nedir? Nasıl elde edebilirim?

Google harita anahtarı sadece haritanızı kendi sitenize taşımak istediğinizde gereklidir. KolayHarita uygulaması altyapı olarak Google’ın sunduğu programlama arayüzünü ve harita görüntülerini kullanmaktadır. Bu nedenle,Google Maps API kullanım şartlarıgeçerlidir. Bu şartlara göre, haritanın kullanıldığı her web sitesi için farklı bir Google Harita Anahtarı yaratılmalı ve kullanılmalıdır. Dolayısıyla, haritanızı web sitenize taşımak istediğinizde, kendi siteniz için bir Harita Anahtarı yaratmanız gerekmektedir. Anahtarınızıbu adrestenelde edebilirsiniz. Sayfanın sonundaki Google’ın şartlarını kabul etiiğinizi belirten “I have read and agree with the API terms and conditions” cümlesinin yanındaki kutucuğu işaretleyin ve hemen altındaki alana web sitenizin adresini “http://www.benimsitem.com” şeklinde yazın. “Generate API Key” butonuna bastığınızda varsa Google hesabınıza login olmanız, yoksa yaratmanız istenecektir. Gmail veya Google Groups hesabınız varsa, bu bilgilerle giriş yapabilirsiniz. Yoksa, “Create an account now” linkine tıklayarak yeni bir hesap yaratmanız gerekecektir. Hesap bilgilerinizle login olduğunuzda sayfanın yukarı kısmında çerçeve içinde uzun ve anlamsız görünen bir karakter dizisi göreceksiniz. Sitenizin Harita Anahtarı budur. Bu anahtarı eksiksizce kopyalayarak harita aktarma formundaki ilgili alana yapıştırın.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.