Özgür Bilgi Kanalı

Tv ünitesi

Televizyon sehpasının yerini alan yeni ürünün adı TV ünitesidir. Tv ünitesi sadece LCD televizyon koymaya yarayan sade bir mobilya olarak görülmemelidir. Nedeni ise artık modern hayata olabildiğince ayak uydurmuş evli çiftler daha rahat ve daha konforlu, göze daha hoş gözüken mobilyaları tercih etmektedirler.

Tv ünitesi çok elzem midir?

Aslında bu durum kişiden kişiye aileden aileye değişen bir durumdur. Bir aile için çok elzem olmayan bazı mobilyalar diğer aile için en önemli mobilya olu vermektedir. Burada da sorulması gereken soru şu olmalı “TV ünitesi nedir? Ne işe yarar?” bu soruya çiftlerin vereceği cevaplar onların bu ürüne ihtiyaçlarının olup olmadığını ortaya çıkarır.
Tv ünitesi genellikle LCD televizyonlar için alınan LCD televizyonların tamamlayıcısı olarak görülen bir noktadan geldi. Şuan geldiği nokta itibariyle televizyonu olmayanlar bile TV ünitesi almaktadır. Evlenecek çiftler mobilya alışverişinin içerisine salon takımları ile uyumlu ya da salon takımının bir parçası olan TV ünitelerini katmaktadırlar. TV üniteleri öncelerinin vitrini yerine geçmiştir.

Tv ünitesi

Tv üniteleri hangi amaçla kullanılmaktadır?

Şu kesin bir gerçektir ki Türk milleti televizyon seyretme yüzdesi çok yüksek bir toplumdur. Bundan da şu sonuç çıkıyor. Biz toplum olarak tv seyrederek zamanımızı özellikle akşamlarımızı geçirmekteyiz. Tv üniteleri daha çok LCD televizyonların taşıma ve konumlandırılması için kullanılmaktadır. Bu oran çok yüksektir. Başka amaçlar için kullananlar hiç mi yoktur derseniz elbette vardır. Onlarda daha çok seçtikleri TV ünitesinin modeline göre kitaplık olarak, vitrin olarak kullanmaktadır.

TV ünitelerini evin hangi odasına koymak gerek?

Tv ünitesini koyacağımız odanın, salonun kullanım amacının iyi belirlenmesi gerekmektedir. Eğer oturma odasına koyulacaksa odanın büyüklüğüne göre TV ünitesi seçmemiz gerekir. Yoksa odada hareket alanımızı kısıtlayıcı bir etki yapacaktır. O odada kullanılan mobilyalara uyumlu olmalıdır. TV ünitesi oraya koyulunca “ben buranın mobilyası değilim, ben buraya geçici geldim ” dememelidir. Bazen geniş bir ortamın dizaynı neticesinde kullanım alanının daraldığı görülür. Odada bulunan mobilyaların uygun yerleşimi ile mekândaki kullanım alanı genişletilebilinmektedir.

Tv üniteleri oturma olsun salon olsun artık evlerimizin vazgeçilmez mobilyalarından olmuştur. Evimizin odamızın en güzel yerlerine yerleştirdiğimiz bu mobilyanın seçimi nasıl olmalıdır.

TV üniteleri gün geçtikçe vazgeçilmez mobilyalar olmaktadır neden?

Evlenen yeni çiftler olsun veya mobilyasını değiştirenler olsun günün şartlarına göre moda olan ürünleri seçme eğiliminde oluyorlar. Çok fazla geçmişi olmasa bile TV ünitelerine rağbet gün be gün artmaktadır. LCD televizyonlar artık her evde vardır. LCD televizyonların satışlarının hızla artmasından etkilenen TV ünite satışları katlanarak artmaktadır.

İyi bir tv ünitesi nasıl olmalıdır?

Her üründe olduğu gibi bu üründe de iyilik ve kötülük görecelidir. Yani kişilere göre değişen bir durumdur. Birisine göre raflı, cam kapaklı model iyi olurken diğerine göre rafları daha açık olan model iyi olmaktadır. Onu tercih etmektedirler.

TV ünitesi seçerken nelere dikkat etmek gerek

Önce yapılması gereken nerede kullanılacağının belirlenmesi gerek. Ondan sonra kullanılacak alanda hangi duvara konulacak ve ne kadar yer kaplaması gerek onun belirlenmesi gerek. Mobilya üreticileri TV ünitelerinin genişliklerinde pek bir değişiklik yapmamaktadırlar piyasada bulunan TV üniteleri genellikle 240 cm ile 250 cm arasındadır. Standart olarak piyasada bu ölçüler ile ürünler vardır. Daha büyük ya da daha küçük olanları elbette vardır. Onlarda da seçenek az olduğu için seçim şansı az olmaktadır. Yükseklik olarak standart yüksekliğe göre yapmaktadırlar. Yükseklikte sorun çıkmayacaktır.
TV ünitesi kullanacağımız odadaki diğer mobilyalar ile uyumlu olmalıdır. . Mobilyalar ile birlikte alınırsa daha güzel olacaktır. Alabiliyor isek aynı takımın TV ünitesini almak en doğrusu olacaktır. Eğer sonradan alınıyor ise de orada kullanılan mobilya uyumuna dikkat etmek gerekir.

Kullanılacak mekâna göre TV ünitesi modeli değişir mi?

Aslında TV ünitesini insanlarımız genellikle salonlarında kullanmaktadırlar. Çok olmamakla birlikte oturma odasında kullananlarda olabilmektedir. Bunun için kullanılacak mekâna göre TV ünitesinin tipine karar vermek mantıklı olacaktır. Cam kapaklı süs eşyası konulmak için tasarlanmış bölmeleri olan TV ünitesini oturma odasında kullanmak uygun olmayacaktır. Oraya rafları açık kitap, dergi vb eşyaların konulabileceği TV ünitesinden koymak daha uygun olacaktır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.