Uçuğun Nedenleri ve Tedavisi


Uçuğun Nedenleri ve Tedavisi

Genellikle dudak ve ağız çevresinde kendisini kaşıntı ile belli eden uçuklar içi sıvı dolu kabarcıklar şeklinde çıkar ve sonra patlayarak yara görünümünü alırlar. Uçuk, ağrı ve acı verir. Yemek yemeği, konuşmayı ve gülmeyi zorlaştırırlar. İyileşmeleri için en az birkaç haftanın geçmesi gerekir. Uçuklara virüsler neden olur. Uçuğun oluşmasına neden olan virüslere tıp dilinde “ Herpes Simpleks Virüsleri “adı verilmektedir. Soğuk algınlığı ve stres uçuk virüsünü harekete geçirir. Yalnız ağız bölgesinde ve yüz bölgesinde ortaya çıkan uçuğun temel nedeni çok büyük bir ihtimalle küçükken uçuk virüsünün kapılmış olmasıdır.
Bu virüsten tamamen kurulmak ne yazık ki mümkün değildir ama uçuğun çıkmasını önlemek için bazı önler alınabilir. Uçuk oluştuktan sonra bunun zaman içinde tekrar çıkma olasılığı oldukça yüksektir. Bazı kişilerde uçuk, yıl içerisinde 2 veya 3 defa çıkabilir. Fakat uçuk virüsü kapmış olan bazı kimselerde uçuk hayatları boyunca bir defa görülür. Bunun yanında virüsü taşıdığı halde hiç uçuk çıkmayan insanlarda vardır. Virüs bu tür insanlarda uyku durumundadır. Virüs, sinir hücrelerinde uykuya geçtikten sonra yaşam boyu hiç aktif hale gelmeyebilir. Uçuk virüsünün ayrı şekillerde sınıflandırılan 8 türü vardır. Uçuk virüsleri en çok tükürük ve yakın temas yoluyla bulaşırlar. Virüsü taşıyan kimsenin tükürüğünden, ortak kullanılan eşyalardan ya da cinsel ilişki sonucu bulaşabilir. Virüsün bulaşması için ortada uçuğun olması gerekmiyor. Bundan dolayı da kişi önlem almada zorlanıyor. Birçok insan virüsü zaten çocukken kapmıştır. Örneğin küçük çocukları öpme ya da onları sıkarak sevmek uçuk virüsünün bulaşması için yeterli bir nedendir. Öpüşmek, çatal, bıçak, kaşık, makyaj malzemeleri ve tıraş bıçağı gibi malzemeleri ortak kullanmak virüsün bulaşması için yeterli olmaktadır. Uçuk virüsü kolay bulaşan bir virüstür.

Uçuğun Çıkma Sebebi Nedir?

Uçuğun ana sebebi virüslerdir. Stres, uçuğa neden olabilir yalnız vücudunuzda uçuk virüsü var ise bu durum gerçekleşir. Vücuda girmiş olan virüs her zaman aktif konumda değildir. Virüs pasif durumdadır ve bağışıklık sistemi zayıf düştüğü zaman aktif konuma geçer. Ara sıra uçuğun çıkmasına neden olan sebeplere gelince ise bunları şöyle sıralayabiliriz. Bayanların regl dönemleri, ağır şeker hastalığı, aşırı miktarda alkol tüketmek, vücuda fazla miktarda A vitamini almak, enfeksiyonlar, güneşte fazla kalmak, hamilelik, anemi, farklı kişiler ile cinsel birliktelik yaşamak. Stres ve uykusuzluk çekmek. Virüsün etkilendiği bölgenin yaralanması. Vücut direncinin düşmesine sebep olan ateşli hastalıklar geçirmek. Yetersiz bir şekilde beslenmek, yorgunluk ve yüksek ateş, AIDS, egzama, ciddi derecede oluşan yanıklar, kemoterapi tedavisi ve organ nakli tedavisinde kullanılan ilaçlar uçuk virüsünü tetikleyebilir.

Tedavisi

Uçuğun kesin bir tedavisi yoktur. Virüs, vücuda bir kere girdikten sonra ömür boyu orada kalır. Yalnız zaman içinde ilk zamanlara göre daha az sıklıkla uçuk çıkabilir. Doktor muayenesi ile en uygun tedavi seçilebilir. Uçuk için evde uygulanabilecek bazı yöntemler vardır. Bunlar arasında; belirtiler hissedilir hissedilmez uçuğun çıkacağı yere hemen uçuk kremi sürülmelidir. Erken davranmak uçuğun daha çabuk iyileşmesine neden olur. Uçuğun üstüne soğuk veya sıcak kompres yapabilirsiniz. Genital bölgede çıkan uçuklar sırasında pamuklu iç çamaşırını tercih etmeli ve dar giysiler giymekten kaçınmalısınız.