Özgür Bilgi Kanalı

İyi bir tatil hiç şüphesiz bir çoğumuzun hayalidir. Tabii bu hayalin en temel noktası da her zaman maddi plânlardır. Herkes istediği gibi bir tatil yapmak ve maddi açıdan sıkıntı yaşamamak ister. Bu noktada ise ne yazık ki herkes doğru bir hareket içerisinde olamaz ve ya istediği tatili yapamaz ya da maddi açıdan zorlu bir süreç yaşar. Dilerseniz bu iki noktayı dengelemek adına bazı aşamaları ele alalım. Bu aşamalar, doğru bir şekilde uygulandığında sizlerinde bir sonraki tatiliniz daha özel, daha uygun olabilir.
İstediğiniz Tatili Ucuza Yapmanın Aşamaları
1) İlk süreçte tarihe net bir şekilde karar vermeniz lâzım. Eğer net bir tatil tarihiniz yoksa daha ilk aşamadan bir çok ek masraf ile karşı karşıya kalırsınız. Bunun yerine tarih net bir şekilde belli olursa, bilet almak ve diğer ödeme işlemlerini yapmak uzun süre önceden yapılacağı için maddi bir kazanç büyük oranda söz konusu olabilecek.
2) Eğer ilk maddeyi net olarak ayarladıysanız, artık ikinci aşamaya geçebilirsiniz. Bu aşama, kısa süre içerisinde bilet almak olmalıdır. Zira tatilden ortalama 5-6 ay kadar önce alacağınız biletler oldukça ucuz olacaktır. Üstelik yeni uygulamaların detayına göre bir çok firma ufak ek ödemeler ile biletleri yanmaz olarak satıyorlar. Bu sayede ulaşım konusunda ki ihtiyacınızı aylar öncesinden oldukça rahat bir şekilde, cüzzi bir miktar ödeyerek ve tamamen garanti bir şekilde halletmiş oluyorsunuz.
3) Biletin dışında ise en temel diğer nokta tatilin nerede yapılacağı ve oteldir. İkinci maddeye göre biletlerimizi alıyoruz. Fakat tatil bölgesini ikinci maddeden önce seçmemiz lâzım. Burada ise devreye bazı ufak noktalar giriyor. Öyle ki, tatil için tercih edeceğiniz bölge size bir çok imkânı sunabilmeli, istediğiniz tatil unsurlarını içerisinde barındırmalı ve maddi açıdan genele hitap eden bir yapıda olmalı. Bu tür bir ortamda ise her şey dahil mantığında hareket eden otellerden seçim yapıyoruz. Bu otelin ise şehir merkezine yakın olması kriterini asla gözden çıkarmıyoruz.
4) Gerekli kararı verdiyseniz, otelleri asla direkt olarak iletişim kurup aramıyorsunuz. Bir çok kampanya bazlı internet sitesi, aylar öncesinden bu şekilde oteller adına neredeyse %50-60-70 oranlarında indirimler ile kısa süreli ve az sayıda satışlar yapıyor. Bu tür siteleri internet üzerinden araştırıyor ve düzenli olarak takip ediyoruz. Böylelikle direk arayıp sabit ücret üzerinden oda satın almak yerine, çok daha ucuz bir şekilde yerimizi ayırtma şansına sahip oluyoruz.
5) Tatil süresince yapacağınız harcamaları önceden genel olarak derleyin. Ne gibi geziler yapacaksınız ve bu gezilere ortalama ne kadar harcamayı düşünüyorsunuz. Bu mantığı gideceğiniz bölge hakkında araştırma yaparak oturtabilirsiniz. Bunun yanı sıra ulaşım gibi konuları da ele alıp, ne ile tatil süresince ulaşım sağlayacağınızı ve bu noktada ne kadarlık bir ulaşım gideriniz olacağını hesaplamalısınız.
6) Eğer tatiliniz ailece yapılacaksa, aile fertlerinin ihtiyaçları doğru bir şekilde hesaplanmalıdır. Bu tür aile tatillerinde hiç bir hesaplama bireysel yapılmalıdır. Etkili bir sonuç için her bir birey hesaplanmalı. Bu doğrultu da tüm kişisel giderler için gerekli bir net plânlama söz konusu olur.
7) Otel içerisinde ki etkinlikleri önceden otele danışın. Bir çok otel, her şey dahil konseptini genelde müşterilerine yanlış sunabiliyor. Siz, bu konuda doğru bir araştırma yaparak tercih edeceğiniz etkinliklere ek ücret ödeyip ödemeyeceğiniz konusunda net bilgi sahibi olmalısınız. Bu bilgi, sadece kişisel olarak etkinlik konusunda değil, aynı zamanda diğer bu şekilde ki ufak harcamalar içinde geçerli olacaktır. Böyle bir araştırma süreci tatilin her sürecinde ufak harcamalar nedeni ile toplamda yüklü bir maddi kayıp yaşamanızı önler.
8) Tatil süresince kendi arabanızla seyahat etmenizi kesinlikle önermiyoruz. Zira kendi aracınız hem zaman açısından, hemde maddi açıdan daha külfetli olacaktır. Bu nedenle, gidilecek tatil yerinin mesafesine göre havayoluyla ya da otobüs seçeneği ile gitmek ciddi bir ekonomi sağlayacaktır size. Gideceğiniz bölgede ise tatil süresince otelin ulaşım imkânlarını, yerel olarak sunulan ulaşım seçeneklerini kullanarak hareket etmeniz eğer çok harici bir durum var ise araba kiralama seçeneğini bir kaç gün kullanmanız mantıklı olacaktır.
Yukarıda ki temel maddelerin yanı sıra, eğer ailenizde 0-12 yaş arasında çocuk/lar var ise bu durumda otellerin çocuklar için ücretsiz sunduğu konaklama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bir çok otel çocuklara belli bir yaş aralığında ücretsiz seçenek olarak yaklaşırken, gene azımsanamayacak bazı oteller ise yaş aralığı kaç olursa olsun çocuklardan da ödeme talep etmektedir.
Unutmayın her şeyin temel noktası sizde ve sizin plânlarınızın doğruluğunda, netliğinde bitiyor. Eğer uzun süre öncesinde her şeyi net bir şekilde plânlarsanız, uçak biletinden (https://www.biletbayi.com/ucak-bileti) ; otel rezervasyonu işlemlerine kadar oldukça uygun bir ücretlendirme dahilinde tatilinizi tamamlama imkânı bulmuş olursunuz. Aksi halde genel bir şekilde anlık olarak tatil sürecine adım atarsanız bir çok ek ve gereksiz masraf ile karşı karşıya kalmanız kaçınılmaz olacaktır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.