Yerdeki otomatik sensörler bir sorun tespit ettiğinde, Rus kozmonotlar 22 tonluk Nauka laboratuvarı ile servis modülü arasındaki sızıntıları kontrol ediyordu.

Uluslararası Uzay İstasyonu, bir Rus bilim laboratuvarının arızalanmasından sonra yerinden edildi.

NASA, yeni gelen laboratuvarın yanlışlıkla iticilerini ateşlediğini ve ISS’nin 47 dakika boyunca yönünün kontrolünü kaybetmesine neden olduğunu söyledi.

Rus kozmonotlar, yerdeki otomatik sensörler sorunu tespit ettiğinde, Nauka adlı 22 tonluk laboratuvar ile servis modülü arasındaki sızıntıları kontrol ediyordu.

İstasyon ve yer kontrolörleri arasındaki iletişim de birkaç dakikalığına iki kez kesildi.

NASA, mürettebatın “asla ve herhangi bir tehlikede olmadığını” söyleyerek, yer ekiplerinin kontrolü yeniden ele geçirdiğini ve “uzay istasyonunun hareketinin istikrarlı olduğunu” da sözlerine ekledi.

NASA’nın uzay istasyonu programının yöneticisi Joel Montalbano, olayın zirvesinde, ISS’nin saniyede yaklaşık yarım derece hızında hizadan çıktığını söyledi.

Mürettebat “gerçekten herhangi bir hareket hissetmedi”, diye ekledi.

Rus uzay yetkilileri de Roscosmos’un başkanı Dmitry Rogozin’in “UUİ’de her şey yolunda. Mürettebat dinleniyor, ben de size bunu tavsiye ediyorum.”

Nauka’nın iticilerinin neden arızalı olduğu henüz belli değil.

Geçen hafta Kazakistan’dan başlatılan 13 metre uzunluğundaki laboratuvarın, bilimsel deneyler için daha fazla alan sağlayacağı ISS’ye ulaşması sekiz gün sürdü.

2007’de piyasaya sürülmesi gerekiyordu, ancak 2013’teki yakıt sistemindeki kirlilik de dahil olmak üzere çok sayıda teknik sorun nedeniyle ertelendi.

Artık kullanılmaya hazır olmadan önce 11 uzay yürüyüşü de dahil olmak üzere çeşitli manevralara ihtiyacı olacak.

Olay, NASA’nın Florida’dan bir Boeing kapsülü için 3 Ağustos test uçuşunu ertelemesine neden oldu.

Boeing, yazılım sorunlarının ilk testi mahvetmesinin ardından 250 mil yüksekliğindeki ISS’ye ulaşmak için ikinci girişimini yapmaya hazırlanıyordu.

ISS şu anda NASA astronotları Mark Vande Hei, Shane Kimbrough ve Megan McArthur tarafından işletiliyor; Rusya’nın Roscosmos’undan Oleg Novitsky ve Pyotr Dubrov; Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı astronotu Akihiko Hoshide ve Avrupa Uzay Ajansı astronotu Thomas Pesquet.

Önceki İçerikMatt Damon, Stillwater film rolüyle kendi algılarına meydan okuyor
Sonraki İçerikDokuma Tezgahı ve Ekipmanları En Uygun Fiyatlar Ritzz.net’te

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz