terra luna

Kripto piyasası, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3 trilyon dolardan neredeyse 1,6 trilyon dolar kaybetti.

Günlerce kripto para kaosundan sonra, hasarı değerlendirelim.

Kripto para piyasası, Kasım ayındaki 3 trilyon doların yarısından daha az olan 1.35 trilyon dolar değerinde.

Neredeyse tüm dijital para birimleri, hatta sabit paralar bile son yedi gündür kırmızıda.

CoinGecko’ya göre, kripto para birimlerinin kralı Bitcoin, 10 Kasım’da ulaştığı 69.044,77 dolarlık rekora kıyasla piyasa değerinin neredeyse %56’sını kaybetti  Fiyatlar, Aralık 2020’den bu yana görülmeyen seviyeler olan 28.000 $’a düştükten sonra şimdi 30.000 $ civarında.

Merkezi olmayan finans uygulamaları ve NFT’lerin oluşturulmasını sağlayan popüler Ethereum blok zincirinin yerel tokeni Ether, 10 Kasım’da ulaşılan tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.878,26 dolardan %57 düştü.

Kripto meraklılarının favorileri dogecoin ve shiba inu, tüm zamanların en yüksek seviyelerinden sırasıyla %87,3 ve %84 düştü.

Doları takip ettikleri için fiyatlarının oynak olmaması gereken yalnızca birkaç stabilcoin ayakta kaldı. Piyasa değerine göre lider stablecoin olan Tether, son yedi gün içinde %0,2 artarken, USD Coin %0,5 ve Binance USD %0,4 arttı.

UST ve Luna Değeri Sıfıra Doğru Gidiyor

Ancak felaket, sadece birkaç hafta önce hala moda olan Terra ekosistemini etkiliyor.

Stabilcoin UST veya TerraUSD ve Luna jetonu dahil olmak üzere yerel jeton oyunları neredeyse tüm değerlerini kaybetti.

Dolara sabitlenen UST, son kontrolde sadece 0.102542 $’a düştü – bir kuruştan biraz fazla. CoinGecko’ya göre son 24 saatte %84 düştü. Kararlılığını kaybeden stablecoin, 11 Ocak’taki 1,09$’lık yüksek seviyesinden %91,4 düştü.

Luna tokenine gelince, fiyatı 0,001826 dolara düştü. Kripto, son 24 saat içinde değerinin %99,9’unu kaybetti. CoinGecko’ya göre, 5 Nisan’da 119,18$’a kadar yükseldi.

İki kripto, 13 Mayıs’ta kripto borsaları Binance ve OKX’in müşterilerini korumak için onları listeden çıkarmaya karar verdiğinde büyük bir darbe aldı.

Binance Kurucusu Changpeng “CZ” Zhao bir tweet’te “#Binance’de kullanıcı korumasına öncelik veriyoruz” dedi. “LUNA ve UST ticaretini askıya alma kararı aldık.”

CZ, “Terra protokolünün tasarımındaki kusurlar nedeniyle üstel miktarda yeni LUNA basıldı. Doğrulayıcıları tüm ağlarını askıya aldı, bu da herhangi bir borsaya veya borsadan para yatırma veya çekme ile sonuçlanmadı.”

“Borsa dışında yeni çıkarılan büyük miktarlardaki LUNA’nın farkında olmayan bazı kullanıcılarımız, mevduata izin verilir verilmez fiyatın daha da düşeceğini anlamadan tekrar LUNA satın almaya başladı. Bu önemli riskler nedeniyle, askıya aldık. ticaret.”

Bu Durum Neden Yaşandı?

Birçok yatırımcı, kötüleşen bir ekonomik durumdan korktukları için hisse senedi piyasasındaki zayıflık doğrultusunda kriptoyu tasfiye etti. Kripto artık yüksek teknoloji hisseleri gibi riskli bir varlık olarak kabul edildiğinden, olumsuz yatırımcı duyarlılığından ilk zarar görenler onlar.

Satış, aynı zamanda, her ikisi de Terra ekosistemine ait olan algoritmik stablecoin UST ve Luna madeni parasının felaketinden sonra halı çekme ve kripto dolandırıcılığı korkularının geri dönüşüyle ​​bağlantılı.

UST/TerraUSD bu hafta 1$ sabitini kaybetti. 0,65 $’a ilk düşüşün ardından, para birimi 0,22 $’a sürüklendi. Luna tokeninin değeri %99’dan fazla düştü.

Luna ile bir mekanizmayı paylaşan UST’nin çalışma prensibi şudur: Fiyat düştüğünde, UST sahipleri varlıklarını 1 $ karşılığında Luna Foundation Guard’a satabilirler. Bu şekilde stabilcoin rezervi azalır, böylece normal seviyeye dönene kadar değeri artar. Ancak sistem, kullanıcıların UST’lerinin büyük miktarlarını kısa sürede bir kerede kullandığı durumları hesaba katmaz.

Büyümeyle bağlantılı korkularla karşı karşıya kalan birkaç yatırımcı, hafta sonu aynı anda UST varlıklarından ayrıldı. Buna karşılık, bir bitcoin rezervine sahip olan LFG, sermayeyi UST’ye yeniden enjekte etmek için her şeyi sattı. Durumu daha da kötüleştiren, vakfın satın aldığı bitcoinler o sırada 42.000 dolar değerindeydi ve şimdi değerlerinin büyük bir kısmını kaybetti. O zamandan beri, her yerde kaos var.

Şimdi Ne Olacak?

Artık acil çözümler olmadan, yatırımcılar UST’lerini toplu halde satmaya devam ediyor.

Terraform Labs’ın kurucu ortağı olan Güney Koreli kripto girişimcisi Do Kwon, yatırımcılara güven vermeye çalışarak LFG aracılığıyla 10 milyar dolarlık bitcoin satın almayı planlıyor. UST’nin değeri çökerse bu fonlar bir geri dönüş noktası işlevi görecektir.

Böylece Bitcoin, Terra ekosistemi için rezerv para birimi haline gelecekti.

Plan, UST sahiplerinin jetonlarını bitcoin olarak kullanabilmelerini sağlamaktır. Ama bu aslında nasıl çalışacak? Henüz cevap yok.

LFG şu anda 3,5 milyar dolarlık bitcoine sahip. Pazartesi günü, vakıf bu fonların 1,5 milyar dolarını dağıttığını bildirdi: UST’nin değerini korumak için ticaret firmalarına 750 milyon dolarlık bitcoin ödünç veriyor ve bitcoin biriktirmeye devam etmek için 750 milyon dolarlık UST kullanacak.

Çalışıp çalışmayacağını bilmek zor.

Kaostan Kaybedenler Nelerdir?

Kripto

UST/Luna felaketi, genel halkı ve düzenleyicileri kriptonun gelecek olduğuna ve kısa vadede olgunlaştığına ikna etme çabalarına ve girişimlerine büyük bir anahtar attı. Pek çok insan bu tür projelerin dolandırıcılık olduğuna inandığı için kriptoya duyulan güvensizlik yeniden ortaya çıktı.

Tesla

Premium elektrikli araç üreticisi 1 Şubat 2021’de bitcoin’e 1,5 milyar dolar yatırım yaptı. Bu yatırım şu anda 1,32 milyar dolar değerinde. Bitcoin Hazinelerine göre .  Tesla bu yatırımı pekala amortismana tabi tutabilir ve hesaplarına bir ücret kaydedebilir.

Elon Musk’ın grubu, borsada işlem gören şirketlerin işleriyle ilgili riskleri özetlemesi gereken bir belge olan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Form 10-Q’yu henüz sunmadı. Tesla  ( TSLA ) – Get Tesla Inc Report  formu doldurduğunda, 43.200 bitcoin’inin değeri hakkında iletişim kuracağından şüphe yok.

MicroStrategy ve Michael Saylor

Michael Saylor ve MicroStrategy  ( MSTR ) – Get MicroStrategy Incorporated A Sınıfı Raporu  , en popüler kripto para biriminde bir yatırım stratejisi uygulama 2020 kararlarıyla bitcoin şampiyonu oldular.

Şirketin bilançosunda 3.97 milyar dolardan satın alınan 129.218 bitcoin var. Bitcoin Hazinelerine göre, son kontrolde bu yatırım 3,95 milyar dolar değerinde biraz düştü.

Önceki İçerikGoArt Metaverse İndir – GoArt Nasıl Kullanılır?
Sonraki İçerikHisse Senetleri Yükseliyor, Elon Musk ve Twitter, Bitcoin, Robinhood ve GE – Bilmeniz Gereken 5 Şey

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz