Özgür Bilgi Kanalı

Üveit

Oldukça farklı bir yapıya sahip olan göz kendi içinde bir çok tabakaya ayrılır. Genel olarak en iç kısımda retina tabakası bulunur, bu tabakanın dışında ise gözü tutan ve şekli veren 2 tabakanın da oldukça hayati önemi bulunmaktadır. Göz damarlarının bulunduğu orta tabakaya üvea denir. Gözü besleme gibi önemli bir görevi olan bu tabakada oluşan hastalığa da üveit adı verilmiştir. Her hangi bir parazitin bu bölgeye yerleşmesi ile devam eden rahatsızlık erken teşhis edilmez ise körlüğe kadar gidebilecek sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.

Üveit hastalığı halen tam olarak hangi etken ile vuku bulduğu kanıtlanamamıştır. Her hastalıkta olduğu gibi gözde meydana gelen üveit içinde bazı belirtiler hastalık öncesinde size haber verir. Gözünüze gelen parlak ışıklara aşırı duyarlılık, çevrenizdeki objeleri ve nesneleri tam görememe ya da bulanık görme, gözlerde dıştan içe doğru yayılan kızarma bu hastalığın ilk belirtileridir. Ancak en önemli belirtisi gözlerde aşırı yaşarma ve akıntıdır. Akıntı ile başlayan bir göz probleminiz varsa hiç vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun.

Üveit tedavisi için kullanılan damlalar görme kalitenizi oldukça düşürür bu nedenle taşıt kullanmanız oldukça riskli olacaktır. Parlaklığa çok maruz kalmamak için sürekli güneş gözlüğü kullanmak da gözünüz için oldukça faydalıdır. Tedavi sürecinde sürekli hastanın kontrol altında tutulması ve ilerlemeye bağlı ilaç tedavisinde değişiklik yapmak hastalığın daha erken iyileşmesine yardımcı olur.


Üvea, Üveit hastalığı, Üveit tedavisi


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.