Özgür Bilgi Kanalı

Vazelinin Yararları ve Kullanım Alanları

Vazelinin yararları oldukça uzun bir zamandır bayanlar tarafından bilindiği için vazelin, bayanların güzellik sırları arasında yer almaktadır. Kişisel bakım alanında geniş bir kullanım alanına sahip olan vazelin oldukça yararlı bir kozmetik malzemesidir. Cildin korunmasında önemli bir yere sahip olan vazelin düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman ciltteki problemleri ortadan kaldırır. Cildin nem ihtiyacını karşılamada büyük bir öneme sahip olan vazelini ılık duş sonrası cildinize uygulayabilirsiniz. Masaj şeklinde yapılacak olan hareketler sayesinde cildin neme doyması sağlanır. Yumuşak ellere sahip olmak istiyorsanız vazelini haftada 1 veya 2 defa ılık süt ile birlikte ellerinize sürünüz.
Yürüyüşe çıkmadan önce bayanlara ayaklarına vazelin sürmeleri önerilir. Bunun en önemli sebebi ise yürüyüş sonunda ayakların istenilen bir şekilde beslenmesi ve rahatlamış olmasıdır. Bunun yanında ayakları çok sık oranda kuruyan bayanlarında ayaklarına vazelin sürmeleri ayakların nemlenmesi için önemlidir. Yalnız ayaklarınıza vazelin sürdükten sonra pamuklu çorap giymeyi ihmal etmeyin. Nasırlar için etkili bir yöntem olan vazelin kullanılması sırasında ayaklar belli bir süre ılık su içinde bekletildikten sonra masaj yapılarak uygulanmalıdır. Bunun sonucu olarak nasırlar yumuşayacak ve ayaklar rahatlayacaktır. Vazelin sayesinde tırnaklarınızın kırılmasını ve ellerinizin çatlamasını önlersiniz. Özellikle kış aylarında tırnaklarınızın üzerine bir kat vazelin sürün ve elinize giyeceğiniz pamuklu bir eldiven ile geceyi geçirin. Bu sayede tırnaklarınız yumuşacık olacaktır. Kuru ve elektrik yapan saçların bu durumlarının önüne geçmenin en güzel yolu vazelin kullanmaktır. Avucunuzun içine bir miktar vazelin alın ve bunu saçlarınıza yediriniz. Vazelin sayesinde saç uçlarının kırılması engellenecek ve elektriklenme ortadan kalkacaktır. Dalgalı ve dağınık kaşları düzenlenmek için vazelin kullanabilirsiniz. Bunun yanında vazelini kirpiklerinize de uygulayabilirsiniz. Vazelin sayesinde kaşlarınız gün boyunca mükemmel bir görüntü verecektir. Çatlamış, kurumuş ve sertleşmiş ciltlere uygulayacağınız vazelin cildi nemlendirip anında yumuşamasını sağlayacaktır.
Gece yatmadan önce gözaltına vazelin sürebilirsiniz. Bu sayede kırışıklıkları ve ince çizgilerin önüne geçmiş olursunuz. Az miktarda toz allığını vazelin ile birlikte cildinize uygulayabilirsiniz. Dudaklarınıza sürdüğünüz vazelini diş fırçası ile fırçaladığınız zaman dudakları ölü deriden arındırmış olursunuz. Vücudunuza parfüm sürmeden önce o bölgeye az miktarda vazelin sürün. Bu durum parfümün kalıcılığını arttıracaktır. Kirpiklere bir pamuk yardımıyla sürülecek olan vazelin sayesinde kirpikleriniz daha canlı ve parlak görünecektir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.