Özgür Bilgi Kanalı

video

Günümüzde insanlara çekilen videolar ile ulaşma oranı belki de tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar daha yüksek seviyelerde yer alıyor. İnternet ve video içerik dendiğindeyse akıllarak ilk gelen platform Youtube. Tabii ki video içerikler sadece Youtube’da paylaşılmıyor. Instagram, Facebook, Twitter ve hatta Pinterest gibi platformlar dahi video içeriklere büyük önem veriyorlar. Hal böyle olunca video içerik üretimine ve bunu internette kullanmaya ticaret dünyası da çok ciddi önem vermek zorunda. Çünkü insanlara ulaşabilmenin yolu insanların her istediklerinde istedikleri şeyi izleyebilecekleri platformlara kaymaya başladı. Hatta dijital içerik platformlarının da bu eğilimi görmeleri üzerine ne kadar popüler olduklarını her birimizi görüyoruzdur.

Ancak bugün insanlara video ile ulaşmak isteyen kişilerin bu işi ellerine bir telefon alarak kendilerini veya neyi göstermek istiyorlarsa onu videoya çekmek şeklinde yapmaları hiç faydalı bir yöntem olmayacaktır. Bu yüzden video içerikler ile insanlara erişmek isteyenler, muhakkak bunu yaparken belli başlı noktalara dikkat etmek durumundalar. Biz de kısaca bunlardan bahsetmek istedik.

Doğru bir video kurgu aracı seçin.

Bir video içerik üretirken dümdüz sadece görüntüden oluşan bir video ile insanlara ulaşmanın mümkün olmadığını muhakkak anlamışsınızdır. Bu şekilde yapılmış videolar, ne kadar iyi yapılmış olursa olsun izlenmezler. İnsanların ilgisini çekmek için videoda belli başlı düzenlemeler yapılmak zorundadır.

Bunlar arasında farklı açılardan görüntüler almak, farklı görüntüleri farklı yerlerde kullanmak ya da videonun fonunda dikkati arttırmak için duruma uygun müzikler kullanmak gerekir – ki videolar izlensin. Elbette bunu yapmak için de bir video düzenleme aracına ihtiyaç duyacaksınız.

Piyasada birbirinden farklı video düzenleme araçları mevcut. Ancak seçeceğiniz araç, sizin yapacağınız düzenleme işlerini pratik bir şekilde yapmanıza imkan tanıyacak bir araç olmalı. Zira bu işler size bu pratikliği sunmayan bir araç ile yapılması halinde saatler alabilen ve sabır isteyen işlerdir.

Bu tarz pratik video düzenleme araçlarının hangileri olduğuna dair daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

Bir içerik stratejisi oluşturmak.

Youtube’un veya video içerik pazarının ne denli büyük bir pazar olduğu konusunda hepimiz muhakkak hemfikirizdir. Bu yüzden buraya içerik oluşturmak istiyorsak bir şekilde bir stratejiyle bunu gerçekleştirmemiz şart.

Youtube’a göre video içeriklerin 3 farklı türü var: Hero, Hub ve Hygiene içerikler. Bu içeriklerin neyi ifade ettiğine bakalım.

  • Hero: Bu içerik türü bir anda tabiri caizse patlayan ve milyonlara erişen çoğu zaman viral içerikleri ifade eder.
  • Hub: Videoyu hazırlayan kanalın kullanıcı kitlesini tanıyarak yaptığı düzenli içeriklerdir.
  • Hygiene: Bu tarz içeriklerse daha profesyonel ve belli bir soruya cevap arayan kişilerin arayarak ulaştıkları içeriklerdir.

Öncelikle hazırlanacak içerik ya da oluşturulacak kanalın içerik stratejisinin ne olacağı konusunda iyi çalışılmalıdır. Bu çalışmalar neticesinde kanalın sorunlara cevap veren bir kanal mı yoksa salt eğlence üzerine bir kanal mı olacağı belirlenmeli ve buna göre içerik türlerinden hangilerinin daha yoğun bir şekilde hazırlanarak yayınlanacağına yönelik bir yöntem belirlenmelidir.

Video uzunluğunu iyi belirlemek

Bilindiği üzere çağımız tüketim çağı. Video izlemek isteyen kullanıcıların sizin videonuz dışında milyonlarca ve hatta belki de milyarlarca alternatifi bulunuyor. Rekabet düzeyi bu kadar yüksek bir piyasada ilgi çekici olmak gerekiyor. Dolayısıyla yapılan araştırmalar da dikkate alınarak özellikle bir kullanıcının videoyu izleyip izlemeyeceğine ilk 15 saniyede karar verdiği de göze alındığında videonuzun girişini mümkün olduğunca ilgi çekici tutun. Markayla ya da tanıtım görüntüleriyle başlayan bir video iyi bir girişe sahip değildir.

Bununla birlikte bir video içeriğin optimum uzunluğunun da iyi belirlenmesi gerekir. Bilgilendirici videolar için uzun videolar çok kötü bir tercih olmasa da yine de video ne videosu olursa olsun mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır. Özellikle salt eğlence videolarının maksimum 10 dakikaya sığdırılmasında fayda bulunmaktadır.

İlgi çekici başlıklar

Bilindiği üzere insanlar bazı zamanlar ne izleyeceklerini bilmeden Youtube’a girebilirler. Böylesi durumlarda sizin videonuza insanları yönlendirebilmek için Youtube’un arama motorunda daha iyi görünebilecek şekilde videonuzu düzenlemeye dikkat etmeniz gerekir. Buna Youtube SEO’su denir.

Youtube veya diğer benzer sosyal medya platformlarında video içerik üreteceklerin muhakkak bu konuya dikkat etmeleri gerekir. Nitekim özellikle Youtube’da yayıncılık yapmak isteyenlerin kesinlikle bu konuda bilgi edinmelerinde fayda var. Zira, Youtube’un sizin videolarınızı doğru bir şekilde önerebilmesi için her şeyden önce videonuzun açıklama ve etiketleme kısımlarının dikkatli bir şekilde hazırlanması gerekmektedir.

Buna en bilindik bir yöntemi belirterek yazımızı da sonlandıralım. Youtube’un arama kısmında insanların sizin videonuza ulaşabilmesi için videonuzun ilgili olduğu kategoride insanların en çok kullandıkları kelime kalıplarına video açıklamanızda ve başlığında muhakkak yer vermelisiniz. Bu kelime veya kelimelerin neler olduğuna bazı ücretli araçları kullanarak bakabileceğiniz gibi Youtube’da alanınızda aklınıza gelen kelime veya kelime gruplarını arama çubuğuna yazarak da Youtube’un size önerdiği kelimeler üzerinden fikir edinebilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.