Özgür Bilgi Kanalı

wetransfer nedir

Sıklıkla adını duyduğunuz uygulamaların başında dijital paylaşım platformları sonrası WeTransfer geliyor… Peki, WeTransfer nedir, nasıl kullanılır? Programı kullanarak bilgisayardan ya da telefondan dosyalarınızı nasıl gönderebilirsiniz?

Resim, yazı, video vb. birçok dosyayı göndermek için mail hesapları yeterli olmuyor. USB kullanımı ise her zaman hızlı ve pratik görülmüyor. Bunun yerine çevrim içi uygulamalar kullanmak, sizi hem zaman israfından kurtaracak hem de işlerinizi kolayca halletmenizi sağlayacak. OneDrive, Dropbox, Google Drive gibi sistemler dosya gönderimi yapmanızın yanı sıra size bu dosyaları saklama imkanı da verecek. Fakat bunu yapabilmek için oturum açmanız ve kayıt oluşturmanız gerekiyor. WeTranfer ise bunlara gerek kalmadan gayet hızlı ve pratik bir şekilde dosya gönderimi yapmanızı sağlıyor. İnternet hız testi işleminizi
gerçekleştirerek dosya gönderim hızınız hakkında bilgi sahibi
olabilirsiniz.

WeTransfer nasıl kullanılır?

Dosyalarınızın gönderimi sağlamak üzere önce WeTransfer’in sitesine girin. Yukarıda da anlatıldığı gibi herhangi bir yere kayıt olmanız gerekmiyor. 2 GB’a kadar olan dosyalarınızı ücretsiz bir şekilde istediğiniz adrese gönderebilirsiniz. Gönderiminiz yedi gün boyunca sunucularda depolanıyor. Ayrıca dosyanın indirme bağlantısını mail olarak gönderebilme ve karşı taraftan dosyalarınız indirildiğinde bilgilendirilme maili alma olanakları da sağlıyor. Unutmadan, WeTransfer’in ücretli sürümünde 2 GB olan kota, 20GB’a kadar yükselebiliyor.

Göndermek istediğiniz dosyaları belirleyip wetransfer.comadresine giriş yapın. Anasayfada sizi iki seçenek bekliyor; ücretli ve ücretsiz sürüm… Take me to Free komutu ile ücretsiz WeTransfer sekmesine geçiş sağlayın. Ekranın sol tarafında

Add your files yazan yere tıklayıp dosyalarınızı yükleyin. “Email to” yerine gönderimi sağlamak istediğiniz kişinin mail adresini, ‘’Your mail’’ alanına da kendi mail adresinizi yazın. Arzu ederseniz, dosya gönderimi hakkındaki mesajınızı da

‘’Message’’ bölümüne yazabilirsiniz.

Bu aşama sonrasında Transfer komutuna basın ve yüklenmesini bekleyin. Bu bekleme, dosyanızın büyüklüğü ve internet hızınıza bağlı olacaktır. WeTransfer tarafından gönderim sağlandıktan sonra bir mail, karşı taraf indirdikten sonra ise ikinci bir mail alacaksınız.

wetransfer uygulama android ios

Akıllı telefonda WeTransfer kullanımı

Eğer dosya gönderimini bilgisayar yerine telefondan yapmak isterseniz ilk olarak WeTransfer mobil uygulamasını akıllı cihazınızıa indirmeniz gerekiyor.

AndroidveiOS’tada geçerli olan bu uygulama sonrasında, göndermek istediğiniz dosyaları seçin ve Next komutuna tıklayın. Dosyaları gönderdiğiniz kişinin mail adresini yazdıktan sonra kendi mail adresinizi ve dilerseniz mesaj kısmına notlarınızı yazabilirsiniz. Boş alanları bu şekilde doldurduktan sonra ‘’Transfer’’ komutu ile birlikte dosyalarınız yüklenmeye başlayacak. Yükleme aşamasını gösteren bir ilerleme çubuğu ekranınızda yer alacak. Gönderim bittikten sonra ‘’Done’’ komutuna tıklayın.

Eğer, WeTransfer’de telefonunuzdan göndermek istediğiniz veriler birkaç MB’tan büyükse, internet kotanızı düşünerek bunu Wi-Fi bağlantısı sağladığınızda yapmanızı öneririz. Ayrıca dosyalarınız daha büyük boyutlarda ise WinRAR veya o tarzda programlar kullanarak gönderiminizi 2GB’lık parçalara bölmeyi deneyebilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.