Özgür Bilgi Kanalı

Window 10, Microsoft’un aylar öncesinde tanıttığı Windows 8.1’den sonra gelecek olan işletim sisteminde farklı özellikler ile dikkat çekiyor. Aylardır konuşulan birçok detayın yanı sıra deneme sürümü de yayınlanan Windows 10′ da birçok özelliğin kaldırıldığını veya Windows 7’de yer alan özelliklerin geri getirildiğini görebiliyoruz. Öncelikle kullanıcıların kullanım kolaylığını hedefleyen microsoft Windows 10’da getirdiği yenilikler ile kullanıcıların rahat etmesini sağlamayı düşünmüş.

 • Başlat Menüsü Geri Geldi ve Yeniden Düzenlendi

Windows 10’da kullanıcıyı sevindiren en büyük yeniliklerden birisi de başlat menüsünün geri gelmiş olmasıdır. Windows 7’de var olan bu özellik windows 8’de sonradan bir başlat menüsü gereği hissettirmiş ve kullanıcılar bu konuda oldukça sorun yaşamıştı. Microsoft kullanıcıların taleplerine göre hareket ederek Windows 10’da flat bir başlat menüsü ve üzerinde sık kullanılan retro araçları yerleştirmiş. Bu araçların ikonlarını küçültüp büyütme imkanı koymuş ve istediğiniz şekilde yerlerini sürükle bırak yöntemiyle değiştirebiliyorsunuz. Windows 10’da başlata kavuşuyoruz.

 • Güncellemeler Tamamen Otomatik

Deneme sürümünde gördüğümüz yeniliklerin başında gelen bir diğer konuya baktığımızda Windows 10’da tüm güncellemeler otomatik olarak yapılıyor. Windows sahte yazılıma karşı da geliştirdiği bu yöntem ile kullanıcıların güvenliklerini tam anlamıyla sağlamayı hedefliyor. Windows 7 ve 8 serilerinde güncellemeler bildirim olarak geliyor ve aralarından seçtiklerinizi yükleyebiliyordunuz. Fakat Windows 10’da bu güncellemeler sizlere bildirim olarak geldikten sonra size seçim hakkı tanımadan otomatik olarak sistem en son güncellemeleri kendisi yüklüyor.

 • Windows Phone, Nokia ve Store İle Senkronize

Microsoft, Nokia’yı satın aldıktan sonra Windows Phone ile ilgili birçok geliştirme yaptı. Bu geliştirmelerin üzerine bir yenisini de Windows 10’da bize sunuyor. Windows 10 Nokia ve Windows Phone işletim sistemi ile çalışan tüm cihazlarla senkronize bir şekilde geliyor. Mağazadan yüklediğiniz uygulamalar izin vermeniz durumunda Windows cihazınıza da yükleniyor. Fotoğraf, video ve dosya yükleme işlemleri içi ekstra programlara ihtiyaç duymadan Windows 10 üzerine cihazınızdan aktarabiliyorsunuz.

 • Browser Uyumlu Gelişmiş Arama ve Görüntülenme Seçenekleri

Gelişmiş arama seçenekleri başlat kısmından istediğiniz bir dosyayı arayabilmenize olanak tanımakla birlikte browser uyumlu arama seçeneği de en beğendiğimiz özellikler arasında yer almaktadır. Deneme sürümünde de görebileceğimiz bu özellikle başlat üzerinden herhangi bir kelime veya internet üzerinde aramak istediğiniz herhangi bir şeyi rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Arama kısmına yazdığınız kelimeyi otomatik olarak bing üzerinde size arıyor ve internet sayfasında görüntülemenizi sağlıyor.

 • İnternet Explorer Tam Sürümde Tarih Olacak

İnternet explorer deneme sürümünde bizlere sunulsa da Windows 10’da göreceğimiz en büyük yeniliklerden birisi de Microsoft Edge oluyor. Microsoft Edge daha önce geliştirmeleri yapılan ve Windows 10’da bize sunulan yeni tarayıcı. Bu tarayıcı flat bir tasarım sürükle bırak teknolojisiyle uyumlu ve dokunmatik duyarlılığa sahip. İnternet Explorer’ın tarih olacağı Windows 10’da kullanılacak olan Microsoft Edge’nin Chrome’a göre ne derece etkili olacağını tam sürüm yayınlandıktan sonra göreceğiz.

 • Windows 10 Tüm Bankamatiklerde

Microsoft’un emektar olarak nitelendirebileceğimiz işletim sistemlerinden birisi olan Windows Xp de tarih olmaya başlıyor. Kullanım alanları oldukça fazla olan Windows Xp ülkemizdeki tüm bankamatiklerin altyapısında kullanılmaktaydı. Windows 10 geliştirmeleri tamamlandığında tüm bankamatiklerde bu işletim sistemine yer verilecek ve bankamatiklerin daha hızlı çalışması söz konusu olacak.

 • Snap Asist Özelliği Geliyor

Bu özellik Macbook kullananların ve İos işletim sistemine aşina olanların bildiği bir özellik olmakla birlikte Windows 10’da karşımıza çıkan bir özelliktir. Bu özellik sayesinde Windows’da farklı pencerelere programlarımızı tutturabileceğiz. Yani bir masaüstü yerine birçok masaüstü olabilecek. Aralarında geçiş yaparak istediğiniz programı kapatıp açmanız kolaylaşacak.

 • Task Wiev (Çalışan Uygulama Görüntülenme)

Windows 10’da performans adına yapılan en büyük yeniliklerin başında gelen Task Wiev özelliği Ctrl+alt+delete geleneğini de sonlandırmayı hedefliyor. Artık mobil cihazlarda olduğu gibi sağ tık üzerine çalışan uygulamaları görüntüleme seçeneği getiriliyor. Böylece klavye kullanmadan arka planda çalışan ve fazladan Ram tüketen uygulamaları kolaylıkla sonlandırabilirsiniz.

 • Windows 10 Fiyatı, Sistem Gereksinimleri ve Çıkış Tarihi

Aylardır birçok bilgisi sızdırılan Windows 10’un fiyatı da içerden alınan bilgiler ile birçok yerli yabancı internet sitesinde paylaşılmaya başlandı. Derlediğimiz bilgilere göre Windows 10’a sahip olmak isteyen kullanıcılar işletim sistemini 100-110 ve 119 dolar üzerinden alabilecekler. Sürümlere göre farklılık gösteren fiyatlar genellikle Home Basic, Home Premium fiyatlarıdır. Sistem gereksinimleri de açıklanan Windows 10 için bilgisayarınızın en az ;

 • 1 gigahertz (GHZ) işlemci hızında olması gerekmektedir.
 • 32 bit sürümleri için 1 GB, 64 Bit sürümleri için 2 GB Ram.
 • 32 bit sürümler için 16 Gb depolama alanı gerekirken 64 bit sürümler için ise 20 Gb depolama alanına ihtiyaç duyuyor.
 • Ekran kartı ve Çözünürlüğü için ise DirectX 900 ve sonrası gerekirken 1024×600 çözünürlükte ekrana ihtiyacınız olacak.


Windows 10 daha önceki işletim sistemleri gibi kolay ve kısa süreli kurulum prensibi ile geliyor.
İşletim sistemini güncelleyecekseniz bu 20 dakikaya kadar düşebiliyor. Sıfırdan bir kurulum için yaklaşık 1 saatinizi ayırmanız uygun olacaktır. Windows 10 kesin olarak 29 Temmuz tarihinde resmi olarak Türkiye’de olacak.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.