Özgür Bilgi Kanalı

Oprava připojení ke zvukovým zařízením bluetooth a bezdrátovým displejům ve windows 10

Windows 10 işletim sistemi yayına alındığından bu yana çok merak edilen sorulardan biriside, “Windows 10’da bluetooth ses cihazlarına ve kablosuz ekranlara bağlantı sorunlarını düzeltme” olmuştur. Aşağıda bu sorunu yaşanlar için detaylı çözümümüz bulunuyor.

İşletim sisteminizde Bağlandüğmesine bastığınızda Windows 10’da cihazınız bulunamazsa deneyebileceğiniz bazı çözümler şunlardır:

 • Windows cihazınızın Bluetooth’u destekleyip desteklemediğini görmek için işlem merkezini kontrol edin. Destekliyorsa işlem merkezinde birBluetoothdüğmesi olacaktır. Açık olduğundan emin olun.
 • İşlem merkezindeBluetoothdüğmesini görmüyorsanız cihazınızın sürücüsünü güncelleştirmeyi deneyin. İşte yapmanız gerekenler:
  1. Başlangıçmenüsüne gidin,Cihaz Yöneticisi’ne girin ve sonuçlar listesinden bunu seçin.
  2. Cihaz Yöneticisi‘nde, cihazınızı bulun, cihazı basılı tutun (veya üzerine sağ tıklayın), selectSürücüyü güncelleştir‘i,Güncel sürücü yazılımını otomatik olarak ara‘yı seçin ve ardından kalan adımları izleyin.
 • Bluetooth açık ve sürücü güncel olduğu halde cihazınız yine de çalışmıyorsa cihazı kaldırıp yeniden eşleştirmeyi deneyin. İşte yapmanız gerekenler:
  1. Başlangıçmenüsüne gidin,Cihazlar’a girinBluetooth ve diğer cihaz ayarları> cihazı seçin >Cihazı kaldır>Evetseçeneğini seçin.
  2. Yeniden eşleştirmeyi deneyin.
 • Bluetooth etkinleştirilmiş ses cihazının açık ve bulunabilir olduğundan emin olun. Bunun nasıl yapılacağı, cihaza göre değişiklik gösterir. Bu nedenle, cihazınızla birlikte verilen bilgilere bakın veya üreticinin web sitesine gidin.

Bir Bluetooth cihazına bağlanmaya çalışırken sorunlarla karşılaşırsanız bu konuda deneyebileceğiniz sorun giderme adımları aşağıda verilmiştir.

Not:Bir Bluetooth cihazını bilgisayarınıza bağlama hakkındaki genel bilgiler içinWindows’ta bir Bluetooth cihazını bağlamabaşlıklı makaleye bakın.

Başlamadan önce

Cihazınızda Bluetooth sorunlarını gidermeye başlamadan önce şunları kontrol edin:

Ürün bilgilerinizi denetleme

Yeni bir cihaz ayarlıyorsanız ve Bluetooth yoksa cihazın Bluetooth özellikli olduğundan emin olmak için ürünün teknik özelliklerine göz atın. Bazı cihazlarda Bluetooth özelliği yoktur.

Bluetooth’un açık olduğundan emin olun

Üzerinde fiziksel Bluetooth düğmesi olan bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız düğmenin açık olduğundan emin olun.

Windows 10’da, Bluetooth’un açık olup olmadığını denetlemenin iki yolu vardır. Bunun için:

 • Görev çubuğunu denetleyin.İşlem merkezi’ni ( veya ) seçin. Bluetooth’u görmüyorsanız,Bluetoothseçeneğini göstermek içinGenişletkomutunu seçin, sonra da açmak içinBluetoothöğesini seçin. Windows 10 cihazınız Bluetooth aksesuarları ile eşleştirilmemişse “Bağlı değil” ifadesini görürsünüz.
 • Ayarlar’da denetleyin.Başlangıçdüğmesini seçin, sonra daAyarlar>Cihazlar >Bluetooth ve diğer cihazlaröğesini seçin.Bluetooth’un açık olduğundan emin olun.

Notlar:

 • Ayarlar’da Bluetooth’u açtığınızda aşağıdaki ileti hemen görünür:
 • “Artık <computer_name>olarak bulunabilir”

Bluetooth cihazınızı denetleme

Cihazınızın açık, şarj edilmiş veya pillerinin yeni olduğundan ve bağlanmak istediğiniz bilgisayarın kapsama alanı içinde bulunduğundan emin olun. Daha sonra aşağıdakileri deneyin:

 • Bluetooth cihazınızı kapatın, birkaç saniye bekleyin ve sonra yeniden açın.
 • Bluetooth cihazınızın kapsama alanında olduğundan emin olun. Bluetooth cihazınız yanıt vermiyorsa veya yavaşladıysa USB 3.0 bağlantı noktasına takılı başka bir USB cihaza çok yakın olmadığından emin olun. Korumasız USB cihazları bazen Bluetooth bağlantılarını etkileyebilir.

Bilgisayarınızı kontrol edin

Yeniden eşleştirmek istediğiniz bilgisayarda şunları yapın:

 • Uçak modunun kapalı olduğundan emin olun: Başlangıçve ardındanAyarlar>Ağ ve İnternet>Uçak modu’nu seçin.Uçak modu‘nun kapalı olduğundan emin olun.
 • Bluetooth’u açın veya kapatın: Başlangıçve ardındanAyarlar>Cihazlar>Bluetooth ve diğer cihazlar’ı seçin.Bluetooth‘u kapatın, birkaç saniye bekleyin, ardından yeniden açın.
 • Bluetooth aygıtını kaldırıp yeniden ekleyin:Başlangıçsimgesini, sonra daAyarlar>Cihazlar>Bluetooth ve diğer cihazlarsimgesini seçin.Bluetooth’ta, bağlanmakta sorun yaşadığınız cihazı ve ardındanCihazı kaldır>Evet‘i seçin. Bluetooth cihazınızı eşleştirme hakkında daha fazla bilgi içinBluetooth cihazı bağlamabölümüne bakın.

Bluetooth çalışmadığında veya Bluetooth simgesi olmadığında

Bluetooth’unuz çalışmıyorsa bu adımları deneyin. Diğer bazı yaygın sorunlar şunlardır:

 • Bluetooth simgesi yok ya da Bluetooth kapatılamıyor veya açılamıyor.
 • Bir Windows 10 güncelleştirmesi yüklendikten sonra Bluetooth çalışmıyor.
 • Windows 8.1 veya Windows 7’den Windows 10’a yükselttikten sonra Bluetooth çalışmıyor.
 • Bluetooth, Aygıt Yöneticisi’nde görünmüyor ve listelenen hiçbir bilinmeyen cihaz yok.

Başlamak için, daha fazla bilgi görmek üzere bir başlık seçin.

Bluetooth sorun gidericisini çalıştırma

Başlangıçöğesini, sonra daAyarlar>Güncelleştirme ve Güvenlik>Sorun Gidermeseçeneğini belirleyin.Diğer sorunları bul ve düzeltaltındaBluetoothve ardındanSorun gidericiyi çalıştırseçeneğini belirleyin ve yönergeleri izleyin.

Sorun giderme ayarlarını açma

En son sürücüleri kullanıp kullanmadığınızdan emin olun

Yakın zamanda Windows 10’a yükselttiyseniz veya Windows 10 güncelleştirmelerini yüklediyseniz geçerli sürücü, Windows’un daha eski bir sürümü için tasarlanmış olabilir. Sürücü güncelleştirmelerini otomatik olarak denetlemek için:

 1. Görev çubuğundaki arama kutusundaAygıt Yöneticisiiçin arama yapın ve ardından sonuç listesindenAygıt Yöneticisi‘ni seçin.
 2. Aygıt Yöneticisi’ndeBluetooth‘u ve ardından Bluetooth bağdaştırıcısı adını seçin. Bu ad içinde “radyo” sözcüğü olabilir.
 3. Bluetooth bağdaştırıcısını basılı tutun (veya sağ tıklayın) ve ardındanSürücüyü güncelleştir>Güncel sürücü yazılımını otomatik olarak ara‘yı seçin. Adımları izleyin ve ardındanKapat‘ı seçin.
 4. Güncel sürücüyü yükledikten sonra sizden cihazınızı yeniden başlatmanız istenirseBaşlangıçdüğmesini veGüç>Yeniden Başlatöğesini seçin ve ardından bağlantı sorununun giderilip giderilmediğini denetleyin.

Windows yeni bir Bluetooth sürücüsü bulamazsa bilgisayar üreticisinin web sitesini ziyaret edin ve buradan en son Bluetooth sürücüsünü indirin.

Önemli:Bluetooth bağlantı sorunlarının en sık karşılaşılan nedenlerinden biri de güncel olmayan veya uyumsuz bir sürücüdür.

Bluetooth sürücüsünü el ile yüklemek için:

Bilgisayarınızın üreticisinin web sitesine gidin ve en son sürücüyü indirin. Sonra da şunlardan birini yapın:

 • Bir yürütülebilir dosya (.exe) indirdiyseniz, çalıştırıp sürücüleri yüklemek için dosyaya çift tıklamanız yeterlidir. Tüm yapmanız gereken budur.
 • Dosyaları tek tek indirdiyseniz ve bu dosyalar arasında en az bir .inf uzantılı ve bir de .sys dosya adı uzantılı dosya varsa aşağıdakileri yapın:
  1. Görev çubuğundaki arama kutusunaAygıt Yöneticisiyazıp sonuç listesindenAygıt Yöneticisi‘ni seçin.
  2. Aygıt Yöneticisi’ndeBluetooth> Bluetooth bağdaştırıcısı adını seçin. (Orada listelenmiyorsa,Diğer cihazlar’a bakın.)
  3. Ağ bağdaştırıcısını basılı tutun (veya sağ tıklayın) veSürücüyü güncelleştir>Sürücü yazılımı için bilgisayarıma gözat‘ı seçin.
  4. Gözat‘ı, sürücü dosyalarının kaydedildiği konumu ve ardındanTamam‘ı seçin.
  5. İleri‘yi seçin ve sürücüyü yükleme adımlarını izleyin. Yükleme tamamlandığındaKapat’ı seçin.
  6. Sürücüyü güncelleştirdikten sonra sizden cihazınızı yeniden başlatmanız istenirseBaşlangıçdüğmesini veGüç>Yeniden Başlatöğesini seçip bağlantı sorununun giderilip giderilmediğini denetleyin.

Aygıt Yöneticisi’nde Bluetooth bağdaştırıcısını kaldırma

Bluetooth simgesini görmüyorsanız ancak Cihaz Yöneticisi’nde Bluetooth görünüyorsa Bluetooth bağdaştırıcısını kaldırmayı ve otomatik yeniden yüklemeyi tetiklemeyi deneyin. İşte yapmanız gerekenler:

 1. Görev çubuğundaki arama kutusunacihaz yöneticisiifadesini girin ve ardından sonuçlardanCihaz Yöneticisi‘ni seçin.
 2. Cihaz Yöneticisi’ndeBluetooth’u seçin. Bluetooth bağdaştırıcısının adını (içinde “radyo” sözcüğü olabilecek) basılı tutun (veya sağ tıklayın) veCihazı kaldır‘ı seçin.
 3. Başlangıç‘ı ardındanGüç>Kapa’yı seçin.
 4. Cihazınız kapandıktan sonra birkaç saniye bekleyin ve ardından yeniden açın. Windows, sürücüyü yeniden yüklemeyi dener.
 5. Windows sürücüyü otomatik olarak yeniden yüklemezse Aygıt Yöneticisi’ni açın veEylem>Donanım değişikliklerini tara‘yı seçin.

Not:Bluetooth bağdaştırıcınız için en son sürücüleri edinmek için bilgisayarınızın veya diğer donanımlarınızın üreticisine başvurmanız gerekebilir.

Hala sorun mu yaşıyorsunuz?

Yukarıdaki yöntemler Bluetooth sorununuzu düzeltmezse hata bildirmek için Windows Geri Bildirim Merkezi’ni kullanın. Bu, Microsoft’un bu sorunun ana nedenini belirlemesine yardımcı olur.

Hata oluştuğu sırada yaptığınız işlemler veya adımlar hakkında ayrıntıları ekleyin. Örneğin, Windows’u güncelleştirdikten veya Windows sürümlerini değiştirdikten sonra Bluetooth ile ilgili sorun yaşamaya başladıysanız bu bilgileri ekleyin.

Geri Bildirim Merkezi’ni açma

Not:Cihazınızı okulunuz veya iş yeriniz yönetiyorsa ve Bluetooth simgesini görmüyorsanız bu özellik kuruluşunuz tarafından devre dışı bırakılmış olabilir. Sistem yöneticinize başvurun.

Bluetooth donatıları ile ilgili sorunları giderme

Bluetooth’u açabiliyorsanız ancak bir Bluetooth donatısını eşleme veya kullanma konusunda sorun yaşıyorsanız Bluetooth donatılarıyla ilgili sık karşılaşılan sorunları gidermeye yönelik aşağıdaki yöntemlere bakın.

Ayrıca, özellikle çalışan başka Bluetooth cihazınız varsa üreticisinin web sitesine de göz atmalısınız. Cihaz üreticisi, büyük olasılıkla daha ayrıntılı ürüne özel bilgiler ve sorun giderme adımları sunacaktır.

Başlamak için, daha fazla bilgi görmek üzere bir başlık seçin.

Klavye, fare veya kalem

 • Cihazınızı kullanmak için sizden bir PIN girmeniz istenirse, ancak PIN’i bilmiyorsanız:
  • Pin kodu için cihazınızın belgelerine göz atın veya pin kodunu cihazın kendisinde arayın.
  • 0000veya1234‘ü deneyin.
 • Sizden bir PIN girmeniz istenirse ancak bilgisayarınızın ekranında PIN girebileceğiniz bir yer görmüyorsanız Bluetooth klavyenizde0000yazıp Enter tuşuna basın.
 • Cihazı kaldırıp yeniden eşlemeyi deneyin. Cihazınız eşleşmiş, ancak bağlanmamış olabilir. Bluetooth klavye, fare ve kalemler, yalnızca gerektiğinde bağlanır.
  Bir Bluetooth cihazını kaldırmak içinBaşlangıçdüğmesini, ardındanAyarlar>Cihazlar>Bluetooth ve diğer cihazlaröğelerini seçin. Eşleşen ancak çalışmayan Bluetooth cihazını ve ardındanCihazı kaldır>Evetöğelerini seçin. Daha sonra cihazı yeniden eşleyin. Cihazları eşleme hakkında daha fazla bilgi edinmek içinBir Bluetooth cihazını bağlamabaşlıklı makaleye bakın.

Ses

Bir Bluetooth ses cihazını bağlama veya ses duyma konusunda sorun yaşıyorsanız:

 • Ses cihazının, bilgisayarınızın kapsama alanında olduğundan emin olun.
 • Sesin Bluetooth cihazı aracılığıyla yürütüldüğünden emin olun.Başlangıçve ardındanAyarlar>Sistem>Sesseçeneğini belirleyin.Çıkış cihazınızı seçinbölümünde Bluetooth cihazını seçin.
 • CihazınızEşlendiolarak görünüyorsa, ancak ses duyamıyorsanız cihazınızın bağlı olduğundan emin olun.Başlangıçve ardındanAyarlar>Cihazlar>Bluetooth ve diğer cihazlar’ı seçin.Bluetooth’ta, cihazı ve ardındanBağlan‘ı seçin.
 • Cihaz eşlemesini kaldırmayı ve ardından yeniden eşlemeyi deneyin. Cihaz eşlemesini kaldırmak içinBaşlangıçsimgesini, ardındanAyarlar>Cihazlar>Bluetooth ve diğer cihazlaröğelerini seçin. Eşleşen ancak çalışmayan Bluetooth cihazını ve ardındanCihazı kaldır>Evetöğelerini seçin. Daha sonra cihazı yeniden eşleyin. Cihazları eşleme hakkında daha fazla bilgi edinmek içinBir Bluetooth cihazını bağlamabaşlıklı makaleye bakın.

Cihazınız bağlıysa, ancak ses kalitesi düşükse:

 • Sesin Bluetooth cihazı aracılığıyla yürütüldüğünden emin olun.Başlangıçve ardındanAyarlar>Sistem>Sesseçeneğini belirleyin.Çıkış cihazınızı seçinbölümünde Bluetooth ses cihazını seçin.
 • Bluetooth üzerinden dosya paylaşımı gibi Bluetooth özelliğini kullanıyor olabilecek diğer işlemleri duraklatın. Daha fazla bilgi edinmek içinWindows’da ses sorunlarını düzeltmebaşlıklı makaleye bakın.
 • En iyi ses kalitesini elde etmek istiyorsanız Bluetooth cihazı için stereo ayarının seçildiğini doğrulayın. Bunu yapmak için:
  1. Bir kayıttan yürütme cihazı seçmek için görev çubuğunun sağ kenarındakiSes düzeyi‘ni ve ardından köşeli çift ayraç simgesini seçin.
  2. Bluetooth cihazını seçipStereoseçeneğinin belirlendiğinden emin olun. (Daha düşük ses kalitesi seçeneğiEller Serbest)
  3. Bir seçenek olarak stereo yoksaAyarlar>Cihazlar>Bluetooth ve diğer cihazlarbölümünde cihazı kaldırıp yeniden ekleyin. Daha sonra stereonun seçildiğinden emin olmak içinSes düzeyipanelini tekrar denetleyin.

Bir Windows güncelleştirmesini yüklemenizden sonra Bluetooth ses düzeyi denetimleriniz artık çalışmıyorsa aşağıdaki adımları izleyin.

Uyarı:Kayıt defterini yanlış şekilde değiştirirseniz ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Daha fazla koruma sağlamak için kayıt defterini değiştirmeden öncekayıt defterini yedekleyin.

 1. Windows Update’ten en son güncelleştirmeleri yüklediğinizden emin olun. Bu soruna yönelik çözüme Windows 10 sürüm 1803 için24 Ekim 2018—KB4462933 (İşletim Sistemi Derlemesi 17134.376) güncelleştirmesi’nde yer verilmiştir.Güncelleştirmeleri denetlemek içinBaşlangıçsimgesini seçipAyarlar>Güncelleştirme ve güvenlik>Windows Update>Güncelleştirmeleri denetle‘ye gidin.
 2. Kayıt defterinde bir değişiklik yaparak Mutlak Birim’ özelliğini elle devre dışı bırakın. Bunu yapmak içinBaşlangıçsimgesini seçin vecmdyazın. Arama sonuçlarındaKomut İstemi’ne sağ tıklayın veYönetici olarak çalıştır’ı seçin.
 3. Komut İstemi penceresine, aşağıdaki komutu yazın:reg add HKLM\SYSTEM\ControlSet001\Control\Bluetooth\Audio\AVRCP\CT /v DisableAbsoluteVolume /t REG_DWORD /d 1 /f

Kayıt defteri değişikliğinin etkili olması için Windows’u yeniden başlatmanız gerekebilir.

Notlar:

 • Mutlak Birim özelliğini yeniden etkinleştirmek için Komut İstemi penceresine aşağıdaki komutu yazın:
 • reg add HKLM\SYSTEM\ControlSet001\Control\Bluetooth\Audio\AVRCP\CT /v DisableAbsoluteVolume /t REG_DWORD /d 0 /f

Diğer cihazlar

Dosya paylaşımı

Bluetooth üzerinden dosya paylaşımı konusunda sorun yaşıyorsanız:

Not:Yakın paylaşım, yalnızca Windows 10, sürüm 1803 ve üstü ile kullanılabilir.

Telefonlar

PIN kodu, telefonunuzun ekranında veya bilgisayarınızın ekranında görünmelidir. Her iki cihazda da doğru PIN kodunu gördüğünüzü onaylayın.

Hareket denetleyicileri

Bluetooth üzerinden bağlı hareket denetleyicileriyle ilgili sorunları giderme konusunda yardım içinWindows Mixed Reality‘deki denetleyiciler bölümüne bakın.

Fitness izleyicileri

Bluetooth üzerinden bağlı fitness izleyicilerle ilgili sorunları giderme konusunda yardım için cihazınızın üreticisinin yönergelerine bakın.

Hala sorun mu yaşıyorsunuz?

Bu makaledeki adımları denediyseniz veya soruna uygun bir çözüm görmüyorsanız Windows Geri Bildirim Merkezi’ni kullanarak hatayı bildirin. Bu, Microsoft’un bu sorunun ana nedenini belirlemesine yardımcı olur.

Hata oluştuğu sırada yaptığınız işlemler hakkındaki özel ayrıntıları ekleyin. Örneğin, Windows’u güncelleştirdikten veya Windows sürümlerini değiştirdikten sonra Bluetooth ile ilgili sorun yaşamaya başladıysanız bu bilgileri ekleyin.
connect a bluetooth device to my pc site:microsoft.com
Kaynak: https://support.microsoft.com/tr-tr/windows/windows-ta-bluetooth-sorunlar%C4%B1n%C4%B1-d%C3%BCzeltme-723e092f-03fa-858b-5c80-131ec3fba75c


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.