Özgür Bilgi Kanalı

windows 10 hızlandırma

Microsoft’un işletim sistemleri arasındaki en hızlı sistemi Windows 10. Ama bazı teknikler ile bunu daha da hızlandırmak mümkün. Bu yazımızda Windows 10 hızlandırma işlemleri nasıl yapılır ona bakacağız.

Hız dediğimizde herkesin aklına şüphesiz daha iyi donanımlar geliyor. Bilgisayar donanımları son yıllarda çok hızlı bir şekilde gelişiyor ve sistemlerimizi daha hızlı hale getiriyor. Donanım alanında yarış devam ederken yazılım kısmında da büyük savaşlar yapılıyor. Windows 10 da bu savaşın büyük taraflarından biri. İşletim sistemleri özellikle açılış zamanını iyileştirmek için büyük çaba sarf ediyor. Windows 10 daha eski Windows sürümlerine göre oldukça hızlı hazır hale geliyor. Fakat bilgisayarın hızlı açılmasıyla herşey bitmiyor. Bunu dışında birçok performans faktörü var. Bu yazımızda sizlere bu performans faktörlerini göz önüne alarak, sistemin görünümünü ve işlevselliğini bozmadan Windows 10‘u nasıl daha hızlı hale getirebileceğimizi anlatacağız. İşte Windows 10 hızlandırma yolları.

1- Gereksiz Programları Kaldırın


Bilgisayarınızı yeni aldığınızda birçok gereksiz programla birlikte gelecektir. Başlat menüsü aracılığıyla gereksiz gördüğünüz programları kaldırın. Bunu yapmak RAM ve CPU kullanımını azaltacak ve bilgisayarın açılış hızını arttıracaktır.

2- Başlangıçtaki Gereksiz Programları Kaldırın


Bilgisayarız açıldığında otomatik olarak açılmasını istemediğiniz programları başlangıçtan kaldırın. Ctrl+Shift+Esc tuşlarına basarak Görev Yöneticisini açın. Daha sonra Başlangıç sekmesine geçiş yapın ve gereksiz gördüğünüz programlara sağ tıklayarak devre dışı bırak seçeneğini seçin.

3- Disk Temizleme Aracını Kullanın


Gereksiz dosyalar zamanla işletin sistemini yavaşlatır. Windows‘un kendine ait disk temizleme aracı bu gereksiz dosyalardan kurtulmanızı sağlayacaktır. Bunun için arama bölümüne disk temizleme yazın ve “Gereksiz dosyaları silerek diskte yer açın” seçeneğine tıklayın.

4- Bilgisayarınıza RAM Takviyesi Yapın


Bilgisayarınızı hızlandırmak için bir bütçe ayırdıysanız, en iyi seçeneklerden biride daha fazla RAM eklemektir. Bilgisayarınıza uygun bir RAM, Windows’u hızlandıracak önemli bir faktördür.

5- Eski HardDisk’inizi SSD ile Değiştirin


Eski bilgisayarlarınızı hızlandırmak için yapılabilecek belkide en iyi şey yeni bir ssd sürücü alıp, işletim sistemini buraya kurmaktır. Bilgisayarın açılış hızından tutunda diğer bir çok hız faktörünü doğrudan etkileyecek ve Windows‘un performansı gözle görülür bir şekilde artacaktır.

Kaynak: Güncel Teknoloji Haberleri Sitesi www.teknoustam.com


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.