Özgür Bilgi Kanalı

WordPress’te XSS Güvenlik Açığı Keşfedildi: Hemen Güncelleyin!
WordPress’te XSS Güvenlik Açığı Keşfedildi: Hemen Güncelleyin!

WordPress, dünyanın en popüler içerik yönetim sistemlerinden biri olmasının yanı sıra, maalesef sıkça hedef alınan bir platformdur. Örneğin, 2020 yılında Wordfence, WordPress’i hedef alan saniyede 2.800’den fazla saldırı bildirmiştir. Güvenlik açıkları genellikle çekirdek yazılımın, temaların ve eklentilerin güncellenmemesi gibi nedenlerle ortaya çıkar. Bu tür güvenlik sorunlarını önlemek için WordPress kullanıcılarının düzenli olarak güncellemeleri indirmeleri veya otomatik güncellemeleri etkinleştirmeleri önerilir.

WordPress’te XSS Güvenlik Açığı

WordPress, 6.5.2 sürümüne kadar olan sürümlerde kullanıcıların profil resimlerinde saklanan XSS güvenlik açığı olduğunu duyurdu. Bu açık, saldırganların kullanıcıların profil resimlerine kötü amaçlı kod eklemesine ve bu kodun sitenin diğer ziyaretçileri tarafından çalıştırılmasına olanak tanır.

Sorun:

Sorun, Avatar bloğunda kullanıcıların profil resimlerinin yeterince filtrelenmemesi sonucu ortaya çıkıyor. Bu durum, saldırganların profil resimlerine JavaScript gibi kodlar eklemelerine ve bu kodların sitenin diğer ziyaretçileri tarafından çalıştırıldığında istenmeyen eylemlere yol açmasına izin veriyor.

WordPress’te XSS Güvenlik Açığı Keşfedildi: Hemen Güncelleyin!
WordPress’te XSS Güvenlik Açığı Keşfedildi: Hemen Güncelleyin!

Etkilenen Sürümler:

WordPress 6.5.2’den önceki tüm sürümler bu açıkdan etkileniyor.

Çözüm:

WordPress, sorunu düzeltmek için 6.5.2 sürümünü yayınladı. Tüm WordPress kullanıcılarının sitelerini en son sürüme güncellemesi şiddetle tavsiye edilir.

wordpress security vulnerability

Ek Önlemler:

  • WordPress’in otomatik güncelleme özelliğini etkinleştirin.
  • Güvenli bir parola yöneticisi kullanın ve tüm kullanıcılar için güçlü parolalar belirleyin.
  • Siteniz için bir güvenlik eklentisi kullanın.
  • WordPress ve eklentilerinizin güncel olduğundan emin olun.

Daha Fazla Bilgi:


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.