Özgür Bilgi Kanalı

yaanbi-arama-motoru

“YAANİ Uygulaması”, abonelerin İnternet’te gezinmelerini ve arama yapmalarını sağlayan arama motorudur. YAANİ ilk önce yerel içeriklere öncelik verir.

YAANİ, abonelerinin ihtiyaçlarına göre tasarlanmıştır. İnternetteki tüm bilgilere erişim sağlamanızı ve merak ettiğiniz bütün sorulara yanıt bulmanızı kolaylaştırır. YAANİ Uygulaması favori web sitelerinizi kaydetmenizi ve sevdiklerinizi paylaşmanızı sağlayan özelleştirilebilir bir uygulamadır. Bunun yanı sıra, Turkcell abonesi olarak, YAANİ’yi indirdiğinizde ve aktif kullandığınızda internet paketi kazanırsınız.

“YAANİ” eğlencelidir, ücretsizdir ve kullanımı kolaydır!

YAANİ UYGULAMASINI NASIL KULLANABİLİRİM?

YAANİ sadece mobil cihazlara indirilen uygulama üzerinden kullanılabilmektedir.

Uygulama iOS’un 9 ve Android’in 4.1 ve üzeri işletim sistemi olan mobil cihazlarına indirilebilmektedir.

YAANİ UYGULAMASINI TÜM OPERATÖR ABONELERİ KULLANABİLİR Mİ?

YAANİ, tüm operatör abonelerinin kullanabildiği bir uygulamadır

YAANİ UYGULAMA KULLANIMI İÇİN ABONELİK GEREKİR Mİ?

Uygulama kullanımı için servise abone olunması gerekli değildir.

YAANİ UYGULAMASI ÜCRETLİ MİDİR?

Uygulama store’lardan ücretsiz olarak indirilebilir.

YAANİ UYGULAMASI İÇİNDEN YAPILAN MOBİL İNTERNET KULLANIMLARI ÜCRETLENDİRİLİYOR MU?

Yaani uygulaması içinden yapılan aramalar sonucunda gördüğünüz arama sonuçlarını içeren sayfa Turkcell aboneleri için ücretsizdir (Müzik ve Harita kategorisi ücretlendirilmektedir) Arama sonuçlarına tıklanarak gidilen sitelerdeki mobil internet kullanımları operatörünüzün standart internet tarifesi veya varsa mevcut mobil internet paketiniz üzerinden yapılacaktır. Yaani indirmede 1 GB, Yaani’yi kullanımda da 1 GB hediye edilecektir

YAANİ TARAYICISINI KULLANMANIN FAYDALARI NELERDİR?

YAANİ, normalde sahip olduğunuz hızlı ve güvenli deneyimini, YAANİ uygulaması ile gelen özelliklerle birleştirmektedir. YAANİ’yi kullananlar önemli buldukları her şeye tek bir yerden erişim sağlayabilecekleri kişiselleştirilmiş bir internet deneyimine sahip olurlar;

YAANİ’Yİ VARSAYILAN TARAYICIM OLARAK NASIL AYARLAYABİLİRİM?

YAANİ’yi varsayılan tarayıcı olarak ayarlamak sadece Android cihazlarda mümkün. Ayarlama adımları cihazınıza göre değişiklik gösterecektir. Bununla beraber standart işlemler şöyledir:

 • Adım 1: Ayarlar -> Uygulamalar bölümüne gidin.
 • Adım 2: YAANİ Tarayıcısını seçin.
 • Adım 3: Tarayıcı uygulaması ayarına tıklayın ve YAANİ Tarayıcısını seçin.

ARAMA YAPMAK İÇİN YAANİ’yi NASIL KULLANABİLİRİM?

YAANİ, doğrudan tarayıcıdan arama yapma kolaylığı sağlar. Yapmanız gereken tek şey, webte arama yapmak için adres çubuğunu kullanmaktır. Çubuğa arama terimini yazın ve YAANİ Tarayıcısı arama motorundan sonuçları görmek için “GİT” tuşuna ve ya arama ikonuna basın.

YAANİ Tarayıcısında arama yapabileceğiniz diğer bütün yöntemler aşağıdadır.

  • BELİRLİ BİR SİTEYE GİTMEK (ARAMA YAPMAK İÇİN TAB TUŞU)
   • Adres çubuğuna arama yapmak istediğiniz sitenin adresini yazın.
  • ANAHTAR KELİME ARAMASI
   • Adres çubuğunda anahtar kelimelerle de arama yapabilirsiniz. Adres çubuğuna dokunun ve istediğini anahtar kelimeyi girin. GİT tuşuna veya arama ikonuna basın, arama sonuçları karşınıza çıkacak.
  • ARAMA TAVSİYELERİ:
   • Siz arama için kelimeleri girerken YAANİ benzer aramaları beraber gruplayarak daha iyi sonuç tavsiyeleri sunacaktır.
 • GÜVENLİ ARAMA:
  • Güvenli arama modu ile uygunsuz görselleri YAANİ resim ve video sonuçlarından engelleyebilirsiniz. Güvenli arama özelliği, mümkün olduğunca +18 ve şiddet içerikli sonuçları filtrelemektedir. Bunun için yapmanız gereken sadece sağ üst köşede bulunan butondaki “Güvenli Arama” seçeneğini aktif duruma getirmektir.

BEĞENDİĞİM SİTELERİ YAANİ TARAYICISINDAN PAYLAŞABİLİR MİYİM?

iOS için:Bir site paylaşmak için alt menüde yer alan paylaş ikonuna (en sağdaki) tıklayın. Ardından mesajlaşma, BIP, SMS veya E-posta gibi farklı seçenekler üzerinden paylaşın.

Android için:Tarayıcı çubuğunun sağ üst kısmındaki yan navigasyon bölümüne dokunup menüyü açın ve Paylaş öğesini seçin. Ardından mesajlaşma, SMS veya E-posta üzerinden paylaşın.

ANA EKRANIMA KISA YOL EKLEYEBİLİR MİYİM?

Android için:Hızlı Başlangıç Menüsüne bir Site ekleyin: “Hızlı başlangıç menüsüne” bir site eklemek için alt navigasyon çubuğunda bulunan 2. logoya dokunmanız ve Sık Kullanılanları seçmeniz yeterlidir.

iOS için:Hızlı Başlangıç Menüsüne bir Site ekleyin: “Hızlı başlangıç menüsüne” bir site eklemek için alt navigasyon çubuğunda bulunan sağ taraftaki sondan 1 önceki logoya dokunmanız ve “Beğenilenleri Düzenle”yi seçmeniz yeterlidir.

iOS İŞLETİM SİSTEMLİ TELEFONLAR İÇİN YAANİ NASIL İNDİRİLİR VE NASIL GÜNCEL TUTULUR?

Bütün yeni özellikleri kullanabilmek ve bilgilerinizin güvenli ve emniyette olduğundan emin olmak amacıyla YAANİ Tarayıcısını en yeni sürüme güncellemeniz gerekir. iOS’ta YAANİ için bir güncelleme geldiğinde App Store üzerinden bilgilendirileceksinizdir, ancak aşağıdaki adımları kullanıp manuel olarak kontrol edebilirsiniz. Hangi sürümü kullandığınızı öğrenmek ve gerekirse güncelleme yapmak için aşağıdaki adımları takip edin.

YAANİ’yi güncellemenin en kolay yolu telefonunuzdaki App Store uygulamasıdır. YAANİ’nin güncel olup olmadığını kontrol edecek ve değilse güncellemeniz için size bir bildirim gönderecektir.

Manuel App Store Güncelleme

 • Cihazınızda App Store’u açın ve ekranın sağ alt köşesinde bulunan ‘Güncellemeler’ butonuna dokunun.
 • Liste, hangi uygulamaların güncellenmesi gerektiğini gösterecektir.
 • YAANİ Tarayıcısı için mevcut bir güncelleme varsa Bekleyen Güncellemeler listesinde görünecektir.
 • Güncelle tuşuna dokunun.

App Store’u kullanarak YAANİ tarayıcısını nasıl indirebilirim?

 • YAANİ Tarayıcısını cihazınıza indirmek için yapmanız gerek tek şey App Store’da YAANİ Tarayıcısını arama çubuğunda aramaktır.
 • YAANİ Tarayıcısı ilk seçenek olarak görünecektir. ‘İndir’ kutusuna dokunun.
 • İndirmeye başlamak için gerekli izinleri verin.
 • İndirme bittiğinde “aç” tuşuna dokunun.

ANDROİD İŞLETİM SİSTEMLİ TELEFONLAR İÇİN YAANİ NASIL İNDİRİLİR VE NASIL GÜNCEL TUTULUR?

Bütün yeni özellikleri kullanabilmek ve bilgilerinizin güvenli ve emniyette olduğundan emin olmak amacıyla Android için YAANİ Tarayıcısını en yeni sürüme güncellemeniz gerekir. Android’de YAANİ Tarayıcısı için bir güncelleme geldiğinde Play Store üzerinden bilgilendirileceksinizdir. Ancak aşağıdaki adımları da kullanıp manuel olarak kontrol edebilirsiniz. Hangi sürümü kullandığınızı öğrenmek ve gerekirse güncelleme yapmak için aşağıdaki adımları takip edin. YAANİ Tarayıcısını güncellemenin en kolay yolu telefonunuzdaki Play Store uygulamasıdır. YAANİ Tarayıcısının güncel olup olmadığını kontrol edecek ve değilse güncellemeniz için size bir bildirim gönderecektir.

Manuel Play Store Güncelleme

 • Cihazınızda Play Store’u açın ve ekranın sol üst köşesinde bulunan menüye dokunun.
 • Kurulu uygulama listenizi görmek için Uygulamalarım başlığına dokunun. Liste, hangi uygulamaların güncellenmesi gerektiğini gösterecektir.
 • YAANİ için mevcut bir güncelleme varsa Güncellemeler listesinde görünecektir.
 • Güncelle tuşuna dokunun.

Play Store’u kullanarak YAANİ uygulamasını nasıl indirebilirim?

 • YAANİ’yi cihazınıza indirmek için yapmanız gerek tek şey Play Store’da YAANİ sayfasını ziyaret etmektir.
 • YAANİ sayfası Play Store’da açılacaktır. Kur seçeneğine dokunun.
 • İndirmeye başlamak için gerekli izinleri verin.
 • İndirme bittiğinde “aç” tuşuna dokunun.

GİZLİ MOD ÖZELLİĞİNİ NASIL AÇABİLİRİM?

Gizli mod ile ziyaret ettiğiniz siteler İnternet’e gizli olarak göz atabileceğiniz yeni bir pencere olarak açılır. Açmış olduğunuz Gizli pencere ile açık olan normal tarama pencereleri arasında geçiş yapabilirsiniz. Sadece Gizli pencereyi kullanırken Gizli mod’da olursunuz.

Gizli gezinti, sekme yöneticisini ilk defa açıp iOS kullanıcısıysanız Gizli, Android kullanıcısıysanız soldaki maske simgesine dokunduğunuzda etkinleşir.

YAANİ’DE GEZİNTİ GEÇMİŞİMİ NASIL TEMİZLERİM?

YAANİ Tarayıcısı; gezinti geçmişinizi, şifrelerinizi ve daha fazlasını kontrol etmenizi sağlamaktadır. Bu verileri kolay bir şekilde tarayıcınıza kaydedebilir ve istediğiniz zaman silebilirsiniz.

Gezinti geçmişini silmek için:

 • Ekranın sağ üst kısmındaki menüyü açın.
 • Menüden Tarama Geçmişi öğesini seçin.
 • Ekranın altında bulundan Temizle seçeneğine dokunun.
 • Neyi silmek istediğinizi seçin.

YAANİ’DE HANGİ VERİLER PAYLAŞILIYOR?

Lütfen servisin Şartlar ve Koşullar ile Gizlilik Politikası metinlerine bakınız.https://yaani.com.tr/policy/privacypolicy.html

YAANİ TARAYICIMDA NEDEN BOŞ BİR SAYFA GÖRÜYORUM

Web sitesini ziyaret ettiğinizde beyaz bir ekran veya boş bir sayfa görürseniz; tarayıcıda aynı sayfayı yeniden yükleyin, sorun devam ediyorsa uygulamayı yeniden başlatmak genellikle bu sorunu çözecektir.

BİR SORUN MU BİLDİRECEKSİNİZ? BİR ÖNERİDE Mİ BULUNACAKSINIZ?

Bir sorun ya da öneri bildirmek için;

 • Ekranın sağ üst kısmından menüyü açın ve Geri Bildirim’e tıklayın. Talebinizi seçerek Geri Bildirim kutusuna Şikayet/Öneri metninizi yazıp Gönder tuşuna basın. Telefonda tanımlı olan mail kutusu açılacak ve YAANİ Tarayıcı sürüm bilgisi, Cihaz ve İşletim sistemi sürüm bilgilerinizin bulunduğu mailinizi gönderin.
 • Sorun ya da önerinizi doğrudan mail yoluyla da iletebilirsiniz;
  Bunun için lütfen destek@yaani.com adresinden Turkcell’e bir e-posta gönderin. Sizden, telefon modeli ve işletim sistemi versiyonunuz ile birlikte YAANİ uygulamasının sürüm numarası da istenecektir. Aşağıdaki adımları takip ederek bulabilirsiniz.
  • YAANİ Uygulamasını Açın.
  • Uygulamanın sağ üst köşesinde bulunan üç noktaya dokunun
  • Ayarlar ve daha sonra Hakkında butonuna basın ve sürüm numarasına erişin.

Başka sorularınız varsa destek@yaani.com adresinden Turkcell müşteri hizmetleriyle iletişime geçebilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.