Özgür Bilgi Kanalı

Her zaman forma girmek ve formumuzu korumak adına düzenli spor yapmaktan bahsediyoruz. Fakat bu işin bir de beslenme kısmı var. Diyet yapmak ve kulaktan dolma bilgilerle yanlış beslenmek sonunda büyük sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bundan dolayı da forma girmek için diyet yapmak yerine sağlıklı beslenmeyi tercih etmek en doğrusu. Kilo vermek için sağlıklı beslenmek adına hangi besinlerin vücuttaki yağları yaktığını bilmekte de yarar var. Yağ yakımını hızlandıran iki şey var. Bunlardan biri spor yapmak diğeri de yağ yakımını hızlandıran besinler tüketmek. Yazımızda size önereceğimiz besinler sindirim sisteminizin daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Bu nedenle de yağ yakımınız hızlanıyor. İsterseniz o besinleri sıralayalım.

-Zencefil

Zencefilin faydaları arasında tok tutmaya yardımcı olması, metabolizmayı hızlandırması, iştah kesici yağ yakımını kolaylaştırıcı olması sayılabilir. Bu nedenle de hem diyetinize yardımcı hem de sağlıklıdır. Size önerimiz yemeklerden önce mutlaka bir bardak zencefil çayı için. Bu sayede daha az yemek yersiniz.

-Tarçın

Tarçının tok tutmaya yardımcı bir yiyecek olduğu herkes tarafından bilinir. Aynı zamanda tarçının kan şekerini düzenleme özelliği de vardır. Bu özelliği sayesinde kilo vermenize ekstradan yardımcı olmaktadır. Yarım kaşık tarçını bir bardak sıcak suyun içerisine koyun ve her gün için. Bu sayede yağ yakımınız hızlanacaktır. Çubuk ya da toz tarçın ile bu çayı kolayca hazırlayabilirsiniz.

-Badem

Temel besleyici maddeler bakımından zengin olan badem, sağlıklı yiyecekler listesinde en üst sıralarda yer alıyor. E ve B vitamini bakımından da zengin olan Bademin içerisinde çoklu doymamış yağ asdi de bol miktarda bulunmaktadır. Badem eskiden yağlı gıda olarak düşünülüyordu ancak zaman içerisinde yapılan araştırmalar sağlıklı bir yiyecek olduğunu ortaya çıkardı. Badem özellikle ara öğünlerde tüketildiğinde uzun süre tokluk hissi yapıyor.

-Greyfurt

Şu anda mevsimi değil ama mevsiminde mutlaka greyfurt tüketmekte fayda var. İnositol adlı maddeyi içinde bulunduran greyfurt doğal yağ yakıcı olarak bilinmektedir. Aynı zamanda greyfurtun içinde bulunan o acı tat metabolizmayı hızlandırarak yağların daha kolay parçalanmasını sağlıyor.

-Ananas

Biz Türk toplumu olarak ananas tüketmeye çok alışık değiliz. Hem de pahalı bir meyve olduğu için herkes tüketemiyor. Ama yine de biz faydalarından bahsedelim. Ananasın boğaz ağrısından selülite kadar bir çok şeyde faydası vardır. En önemli etkilerinden biri de ödem attırıcı olmasıdır. Ananası acıktığınız her an tüketmenizde hiçbir zarar yoktur.

-Ahududu

Ahududu için sadece sıfır kolestrol bile demek yeterlidir. Potasyum ve sodyum bakımından zengin olan ahududunun içerisinde aynı zamanda A, C, B, E ve K vitaminleri yer alır. Tam bir antioksidan deposu olan Ahududu, sindirimi kolaylaştırır ve kilo vermeye yardım eder.

-Acı Baharatlar

Herkes acı yiyemez. Ama bilinen bir gerçek var ki acı baharatlar kilo vermeye çok yardımcı olur. Acı baharatlar vücutta terlemeye neden olur. Bu sayede de vücuttaki toksinler atılır. Her zaman yemeklerde acı baharat kullanmaya özen gösterin. Ancak midenize dokunuyorsa uzak durun. Acı baharatlar sayesinde midenizdeki kan akışı hızlanır ve sindirim daha kolay hale gelir.

-Maydanoz

Kilo vermek ve yağ yakmak için en çok önerilen besinlerden biri olan maydanoz idrar söktürücü ve metabolizmayı hızlandırıcı etkisi de vardır. Aynı zamanda maydanoz vücuttaki fazla suyun ve ödemin atılmasına da yardımcı olur.
Elbette yağ yakmaya yarayan sağlıklı besinler bununla sınırlı değil. Bunlar ilk akla gelenler. Ama bence bilinçsiz diyet yapmak yerine bu besinlerden faydalanmakta yarar var.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.