Özgür Bilgi Kanalı

Yakını Görememe (presbiyopi)

Yaş ilerledikçe gözlerde de bütün vücutta olduğu gibi bazı sıkıntılar ve görme kayıpları olabilir. Bu gibi durumlar insanlar tarafından doğal karşılanmaktadır. Genellikle 40 yaşının üstünde gözlerde meydana gelen esneklik kayıplarında göz yakındaki bir cismi ya da bir yazıyı tam anlamıyla odaklayamayarak bulanık görür. Gözün bu şekilde yaştan dolayı görme yetisindeki azalmaya presbiyopi adı verilir. Bu göz rahatsızlığı ileri yaşlarda olduğu için yaşlı göz diye de tabir edilir.

Bazı göz hastalarında genç yaşlarda hipermetrop rahatsızlığı olmasına karşın bu rahatsızlığın farkına varmadan günlerini sıkıntısız geçirebilirler. Ancak yaşın ilerlemesi ile birlikte çıkacak olan bu piresbiyopi görme sorunu bu tür hastalar için daha zor ve zahmetli bir alışma süreci demektir. Bu tür hastaların tedavisi lazer yöntemi ile yapılabildiği için bu sorundan kurtulmak onlar için biraz daha kolay olur.

Piresbiyopi adı verilen rahatsızlıktan kurtulmanın bir başka yolu ise hastaların muayene sonrası uygulanabilirliğine bakıldıktan sonra yapılan multifokal diye adlandırılan göz içi mercek tedavisidir. Göz içine yerleştirilen özel mercek yardımı ile göz bebeğinde karşılaşılan bu problem sorunsuz şekilde çözülebilir. Ayrıca yeni teknoloji ile gelişmiş olan tedavi yöntemleri ise Intracor diye tabir edilen tedavi yöntemidir. Oldukça basit ve hiç bir riski olmayan bu yöntemde özel makineler ile göz merceğine oldukça düşük lazer ışını etki eder. Mikron düzeyinde yapılan bu etki ile gözde küçük su kabarcıkları oluşturulur ve gözün bu sayede görme özelliği yeniden sağlanır. Bu yönteme benzeyen bir başka metot ise Supracor şeklinde adlandırılır. Oldukça basit olan bu yöntemde de hasta öncesinde muayene edilir.


Presbiyopi, hipermetrop rahatsızlığı


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.