Özgür Bilgi Kanalı

YANGIN MERDİVENİ VE KULLANIMI

Yangın merdiveni deprem, sel, terör ve yangın gibi afetler sırasında bina içerisinde bulunan insanların dışarı kaçışı için tasarlanan can kurtarma aracıdır. Yangın merdiveni sayesinde insanlar olası bir afet sırasında can sağlığına zarar gelmeden dışarı çıkabilmektedir. Yıllardır çeşitli şekillerde tasarlanan yangın merdivenleri Türkiye de 2002 yılında çıkarılan yangın merdiveni yönetmeliğince güvence altına alınmış ve üretim yapan firmaların da uyması gereken kurallar bildirilmiştir.
Türkiye de yaşanan doğal afetlerde yüzlerce insan canından olabilmektedir. Bunun sebebi ise inşa edilen binaların olası bir afetten kaçacak şekilde tasarlanmamasıdır. Bugün birçok şehirde yüksek katlı binalarda hala yangın merdiveni bulunmamaktadır. Özellikle İstanbul gibi şehirlerde on iki katlı binalarda çıkan yangınlar ve verilen canlar hala yangın merdiveninin öneminin yeterince algılanmadığını gözler önüne sermektedir. Binalarda kat sayısı ne olursa olsun yangın merdiveni bulunmak zorundadır. İstanbul gibi büyükşehirlerde hızlı kentleşme neticesinde evlerin iç içe olduğuna şahit olabilirsiniz. Üç katlı binalarda çıkan yangınlar binaların iç içe olmasından dolayı yan taraflara rahatlıkla sıçramakta, bu durumdan maddi ve manevi zarar görülmektedir. Yangın merdiveni bulunan binalar da bile doğru tercihler yapılmamaktadır. Yangın merdiveni yönetmeliği bu durumda devreye girerek hangi binalara ne tür merdivenler yapılması gerektiği konusunda firmaları uyarmıştır. Bugün yüksek katlı binalarda Z tipi yangın merdiveni kullanılmakta ve bu merdivenler binaların iç kısmına monte edilmektedir. Bina içerisinde kişi sayısı elli ile yüz kişi arasındaysa o binada iki tane yangın merdiveni ve ona oranla iki tane çıkış kapısı bulunmalıdır. Çıkış kapılarında yangın esnasında kilit problemi yaşanabileceğinden otomatik kilit kullanmalıdır. Aynı zamanda Z tipi yangın merdivenlerinin bina boşluklarına yapılmamasına dikkat edilmelidir. Kat sayısı üç ve üçten az olan binalar da ise dairesel yangın merdiveni kullanılmaktadır. Dairesel yangın merdivenleri binaların dış kısmına monte edilmektedir. Yağmur, kar ve dolu gibi iklim olaylarına maruz kalan dairesel yangın merdivenleri çabuk yıprandığı için bakımı aksatılmamalıdır. Bakımı yapılmayan yangın merdivenleri insanların binalardan çıkışı esnasında devrilerek daha büyük sorunlara yol açabilmektedir. Aynı zamanda yangın merdivenleri yangına yüz yirmi dakika dayanıklı olmalıdır. Yangın merdivenlerinin basamak yüksekliği 17,5 cm ve basamak genişliği 25 cm olmalıdır. Basamaklar da insanların kayıp düşmeyeceği malzemeler kullanılmalıdır. Siz de binalarınıza yangın merdiveni yaptıracaksanız firmalar da fiyat araştırması yaparken yüksek fiyatlara iyi yangın merdiveni bulacağınız yanılgısına kapılmayınız. Yangın merdiveni fiyatı ile kalitesi her zaman doğru orantı göstermemektedir. Önemli olan yangın merdiveninde kullanılan malzemelerin ve işçiliğin kalitesidir. Firmalar bu konu üzerine eğitim sertifikası almış işçiler ile çalışmalı ve gelişen teknolojiyi her daim takip etmelidir. Çevreniz de yangın merdiveni olmayan bina, iş hanı, otel, restoran, AVM vb alanlar görürseniz şikâyet etmekten asla çekinmeyiniz. Felaketin ne zaman nerede karşınıza çıkacağını bilemezsiniz. Sizde bu felaketlere maruz kalmak istemiyorsanız önleminizi önceden almalısınız.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.