Özgür Bilgi Kanalı

Yasaklı Sitelere Giriş - DNS Ayarları

DNS Ayarları

İnternet üzerinde ki yasaklı sitelere erişmek için tercih edilebilecek yöntemlerin başında da gelenlerden biriside DNS ayarlarını yaparak bu ayarlar sayesinde yasaklı sitelere giriş yapma yöntemidir. Bu yöntemin diğer yöntemlere ve proxy sitelerine göre daha cazip olmasının nedeni ise reklamlarla uğraşmak zorunda kalmayacak olmanız ve dilerseniz DNS ayarlarınızı kaybetmeden kullanarak sürekli olarak bilgisayarınızı yasaklı sitelere açabilme durumunuzdur. Ancak bunun için elbette sizlere bir de kaliteli DNS ayarı gerekiyor demektir. İnternet üzerinde ki birçok popüler servis üzerinden tüm dünyaca kullanılan DNS servislerinin numaralarını öğrenebilir ve bu numaraları kendi bilgisayarınıza saptayabilirsiniz. İşlemi kaydetmenizin ardından da tamamen sınırsız olarak internet üzerinde ki tüm sitelere erişmeye başlayabilirsiniz.

“Bu yazımızda sizlere Proxy’ler hakkında detaylı bir sunum hazırladık. Ancak Proxy hizmetleri veri şifreleme ve internet trafiği konusunda bizleri tam olarak koruyamıyor. O nedenle uygun fiyata sahip olabileceğiniz VPN programlarına göz atmanızı tavsiye ediyorum. Eğer ki veri güvenliğine önem veriyor ve engelli tüm sitelere erişmek istiyorsanız, mutlaka burada yer alan ucuz vpn listesine göz atın.

DNS ayarlarını yapmak aslında oldukça basit işlemdir. Bunun için tek yapmanız gereken şey öncelikle ağ merkezi ya da ağ bağlantılarını açarak kullandığınız bağlantının özelliklerinden internet erişim protokolü sekmesine giriş yapmaktır. Buraya giriş yaptıktan sonra otomatik DNS saptamayı pasif hale getirip kendiniz bir dns adresi belirleyebilirsiniz. DNS ayarınızı belirlerken büyük bir titizlik göstermeniz tamamen sizin ve bağlantı hızınızın yararına olacaktır. Güncel olmayan ve artık aktifliği bulunmayan DNS adresleri sizin bağlantınızı olan hızından daha yavaş şekilde aktaracaktır. Bunun yanı sıra bazı sitelere de giriş yapamamanızı sağlayacaktır. Bu nedenle seçeceğiniz DNS adresinin kesinlikle aktif ve kullanılabilir bir DNS adresi olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

DNS ayarınızı yapmanızın ardından hala eğer erişime engelli sitelere giriş yapamıyorsanız öncelikle tarayıcınızı yeniden başlatmayı denemelisiniz. Tarayıcınızı yeniden başlatmanıza rağmen giriş yapamıyorsanız da DNS önbelleği temizleme işlemini uygulayabilirsiniz.

Dns Nasıl Değiştirilir

Yasaklı sitelere giriş yapmak istediğinizde ilk yardımınıza koşan yöntemlerin arasında da DNS değiştirme yöntemi yer alıyor. Peki, tam olarak DNS değiştirme yöntemini nasıl devreye sokabiliyoruz. Aslında DNS değiştirme yöntemi oldukça basit bir yöntemdir. Bu konuda tek ihtiyacınız olan şey kullanmak istediğiniz DNS adresleridir. Eğer ki kullanmak istediğiniz DNS adresleri mevcut ise o zaman DNS değiştirme sizin için çocuk oyuncağı olacak demektir. Öncelikle herhangi bir Windows sürümünü kullandığınızı varsayarak anlatımımıza başlayalım. Windows’un hangi sürümünü kullanıyor olursanız olun mutlaka ağ bağlantılarım ya da tam olarak ağ bağlantılarıma denk düşen bir alan bulunmaktadır. Bu alana genellikle saatin yanında ki bağlantınızın üstüne sağ tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Windows XP sürümünde bu ağ bağlantılarım ismiyle varken Windows 8 gibi sürümlerde ağ merkezi olarak bulunabiliyor. Bu alanı açtıktan sonra bağlantınızı bulun ve bağlantınızın özelliklerine gidin. Burada dikkat etmeniz gereken şey mutlaka kullandığınız bağlantınızın özelliklerini açmanızdır. Kullandığınız bağlantınızın özelliklerini açtıktan sonra internet erişim protokolü sekmesine çift tıklayınız. Açılan pencereden otomatik DNS almayı iptal edecek olan tike basıyoruz ve alt tarafın aktif hale geldiğini görüyoruz şimdi istediğimiz DNS adreslerini buraya yazıyor ardından uygula diyerek DNS değiştirme işlemimizi tamamlıyoruz. DNS değiştirme işlemini tamamlamış olsanız dahi bazen internet tarayıcınızı aç / kapa yapıp tekrardan istediğiniz sayfaya gitmeye çalışmanız gerekebiliyor.

Ya da bazen aç kapa yapsanız dahi istediğiniz sayfaya ulaşamayabiliyorsunuz. Böyle bir durumla karşılaştığınızda mutlaka DNS adreslerinin sağlamlığından emin olmalısınız. Eğer sağlam bir kaynakta belirtilen DNS’leri kullanıyorsanız da bilgisayarınızın DNS ön belleğini boşaltmalısınız. Bu işlem sonucunda girmek istediğiniz yasaklı adreslere mutlaka sorunsuz olarak sanki yasaklı değillermiş gibi erişim gösterebileceksiniz.

Vtunnel ve Ktunnel ile Yasaklı Sitelere Giriş

İnternetin özgür dünyası yüzünden belki de internete bu derece bağlı insanlar haline geldik. Ancak artık günümüzde her şeye bir sınır getirildiği gibi internet ortamına da sınır getirildi. Gelişmiş ülkelerin çoğunda bu sınırlamalar ya hiç yokken ya da çok azken bizim ülkemizde ise şiddeti oldukça yükseldi. Öyle ki artık birçok popüler paylaşım sitesinin bile erişime engellenmiş olduğunu görebilmemiz mümkün. Tabi ne kadar site engellenirse engellesin bilgisayar ve internet ortamı sınır tanımıyor.Yasaklı sitelere girişise sadece birkaç dakikanıza ya da saniyenize mal olabilecek oldukça basit bir işlem diyebiliriz. Bundan yıllar önce başlayan sansür işlemleri ile bugün geldiğimiz nokta arasında dağlar kadar büyük bir fark var.

Nitekim artık çoğu site erişime engellenmiş durumda. Engellenmenin ilk yıllarından bu yana çoğu zaman bizler bu engeli aşmak için ya DNS ayarları yöntemini ya da Proxy değiştirme yöntemini benimsedik. Ancak bu yöntemler için uğraşmamız ve bilgisayarımızın ayarlarını her seferinde deriştirmemiz gerekiyor. Eğer tek seferde değiştirip sürekli aynı bırakırsak da bu sefer internet hızımızda büyük bir hız düşüklüğünün olduğunu fark etmeye başlıyorduk. İşte bu nedenle ktunnel ve vtunnel gibi popüler proxy siteleri meydana geldi. Proxy siteleri sizlerin hiçbir şeyle uğraşmaya gerek kalmadan istediğiniz yasaklı siteye giriş yapmanıza ya da bir siteye gizli şekilde giriş yapmanıza yardımcı olan birer vekil sitedir.

Bu sitelerden herhangi birine giriş yaptıktan sonra tek yapmanız gereken ulaşmak istediğiniz adresi yazmak ve o sayfaya sanki erişime engelli değilmiş gibi ulaşmak. Ancak bu yöntemin de elbette eksileri mevcut. Nitekim bir proxyile yasaklı siteye giriş yapmış olduğumuz için sitenin bağlantı hızını normal hızından daha yavaş bulabilmemiz muhtemeldir.

Proxy Nedir

Proxy’i elbette terimsel olarak sizlere ifade etmek sizlerin pek bir işine yaramayacaktır. Önemli olan Proxy’nin ne olduğundan daha ziyade sizin onu hangi alanda kullanacağınız ve onun size neler sağlayacağıdır. Bildiğiniz gibi artık günümüzde bir proxy’nin tercih edilmesinin temel olarak en popüler iki sebebi mevcuttur. Bunlardan ilki devlet tarafından yasaklanmış olan sitelere giriş yapabilmektir. Proxy günümüzde aslında en çok da bunun için kullanılmaktadır. Yabancı ya da türk farketmeksizin yasaklanan sitelere giriş yapmak için proxy kullanımı oldukça mantıklı yöntemlerin arasında yer almaktadır. Elbette ki tek kullanım amacı yasaklı sitelere giriş yapmak değildir.

İnternet ortamı bildiğiniz gibi artık eksisi gibi değil ve sürekli takip edilen mecralardan birisi haline dönüşme yolunda hızlı adımlar ile ilerliyor. Eğer siz bu ilerleyişte gizli olarak bir internet sitesine giriş gerçekleştirmek istiyorsanız muhakkak bir proxy kullanmanız gerekmektedir. Kullandığınız proxy ile örneğin kendinizi Belçika’dan ulaşan bir internet kullanıcısı gibi gösterebilirsiniz. Bu da gizli şekilde gezinti yapmak istediğiniz siteler için oldukça güzel bir yöntemdir. Ayrıca Proxy’lerin diğer bir kullanım alanı da yasaklı erişim uygulamalarına erişmektir.

Örneğin bir oyun oynamak istiyorsunuz ancak o oyuna tarayıcınızdan giriş yaptığınızda site sizi direk olarak Türkiye sunucusuna yönlendiriyor. Eğer global bir oyunsa ve örneğin siz Belçika sunucusuna ulaşmak istiyorsanız bu uygulayacağınız proxy yöntemi ile birlikte kendinizi Belçika kullanıcısı gibi gösterip sunucunun sizi direk olarak o sayfaya yönlendirebilmesini sağlayabilirsiniz. Günümüzde proxylerin en temel ve popüler kullanım alanları bunlardır. Ancak elbette bunların dışında da kullanım alanlarına sahip olduklarını bilmek gerekiyor.

Proxy siteleri

Çoğu zaman devlet tarafından kişilere zararlı içerik sunduğu gerekçesi ile bir çok site engelleniyor ve sansürün kurbanı oluyor. Bu sitelere ulaşmak ise aslında düşündüğümüzden çok daha kolay. Bu tür sitelere ulaşmak için öncelikle hangi yöntem ile giriş yapacağımıza karar vermemiz gerekiyor. Yasaklı sitelere girişte bundan yıllar öncesinde ilk olarak kullanmaya çalıştığımız ve bugün de hala kullanılmaya devam eden yöntemlerin başında DNS değiştirme yöntemi geliyor. Aslında DNS değiştirme yöntemi belki de proxy sitelerinden çok daha iyi görünüyor olabilir. Fakat bağlantınızın yavaşladığını düşündüğümüzde ve doğru DNS adresini bulup bulamama konusunu düşündüğümüzde yasaklı sitelere erişim için proxy sitelerini düşünmek çok daha cazip seçeneklerin arasında yer almaya başlıyor.

Diğer bir değişik yöntem ise manuel olarak proxy girmek. Manuel olarak proxy girmek proxy sitelerinin size sağladığını kendinizin tarayıcı aracılığı ile sağlamanızdır böylece ktunnel ve vtunnel gibi vekil sunucuların size gösterdikleri reklamları görmek zorunda kalmazsınız. Ancak iyi bir proxy bulmak ve bunları tarayıcınıza göre ayarlamak eğer gerçekten üşengeç biriyseniz işkence haline dönüşebiliyor. Bu nedenle proxy siteleri daima diğer yöntemler ile karşılaştırıldığında bir adım daha fazla öne çıkmaya başlıyor. Proxy siteleri siz ve girmek istediğiniz internet sitesi arasında bir köprü vazifesi görüyor.

Aslında siz erişiminizi ktunnel ya da vtunnel gibi bir proxy sitesine yapıyorsunuz. Ancak o sizin için yasaklı olan siteye erişim sağlıyor ve bunu getirip size normal bir sayfaymış gibi sunuyor. Böylece herhangi bir eklenti ya da proxy gibi bir dert ile uğraşmak zorunda kalmadan sizler de istediğiniz yasaklı siteye sadece saniyeler içerisine ulaşabiliyorsunuz. Hem pratik hem de oldukça uğraşsız bir yöntem.

Proxy programları

Eğer kendinize uygun bir proxy programı arıyorsanız öncelikle ihtiyacınızın ne olduğunu bilmeli ve bu ihtiyacını en iyi şekilde hangi programların karşılayabileceğini bilmeniz gerekiyor demektir. Proxy’leri genellikle erişme engellenmiş sitelere rahatça giriş yapabilmek amacıyla kullanıyoruz. Eğer DNS ya da proxy siteleri gibi yöntemler yerine bir Proxy programı ile erişme engelli sitelere giriş yapmak istiyorsanız tüm Türkiye de ve dünyada oldukça popüler şekilde kullanımda olan HotspotShield’i deneyebilirsiniz. HotspotShield sizlerin girmek istediği erişme engelleri sitelere sizi sokmaya yardımcı olan bir proxy programıdır oldukça basit bir ara yüze sahip olması ve kullanıcı dostu olması nedeniyle kullanıma oldukça müsaittir.

Bu programın iki farklı versiyonu mevcut, ücretsiz olan sürümünde reklamları görmek şartı ile istediğiniz engelli sitelerin tamamına son sürat ile erişebilirsiniz. Eğer lisanslı sürümü kullanırsanız herhangi bir reklam ile de karşı karşıya kalmaksızın ihtiyaçlarınız doğrultusunda istediğiniz erişime engelli internet sitesine giriş yapabilirsiniz. Sadece ihtiyacınız olan şey programı indirmek ve ardından istediğiniz erişime engelli internet sitesine ulaşmaktır. Diğer bir proxy programı da proxyswitcher’dır. Bu proxy programı da en çok tercih edilen proxy programlarının arasında yer almaktadır. Eğer ki proxyinizi manuel olarak değiştirmek istiyor ancak bunu tarayıcınız ya da Windows ayarlarınız ile uğraşarak gerçekleştirmek istemiyorsanız size en çok yardımcı olabilecek ücretsiz program olduğunu bilmeniz gerekir.

Ancak elbette bu programı kullanabilmek için proxyler hakkında biraz daha bilgi sahibi olmanız ve hatta güncel bir proxy listesine erişebileceğiniz bir proxy sitesi bulanız gerekmektedir. Genellikle sitelere gizli şekilde erişim sağlamak için en çok tercih edilen programlardan birisinin proxyswitcher olduğunu unutmamalsınız.

Proxy Nasıl Kullanılır

Proxy’lerin kullanım amaçları ile ilgili olarak biraz bahsetmek gerekirse eğer günümüzde proxyler temel olarak iki farklı noktaya hizmet etmektedirler. Bunlardan birisi yasaklı sitelere girişdir. Bildiğiniz gibi özellikle piyasaya çıkan basit tabanlı proxy programlarından sonra artık yasaklı sitelere girmek için proxy değişimi oldukça basit bir hal aldı diyebiliriz. Elbette bu proxylerin kullanımının ilk ve temel amacıdır. Diğer en çok kullanım amacı ise gizlilik içerisinde bir siteye giriş yapmaktır. Bildiğiniz gibi proxyler ile kendinizi başka bir ülkeden internet kullanıcısı gibi göstererek herhangi bir siteye ulaşım yapabilmeniz mümkün elbette bunu yapabilmek için biraz orta seviye bir bilgisayar kullanım bilgisine de ihtiyacınız var.

Proxyler’in en basit kullanımı proxy siteleri aracılığı ile kullanmaktır. Proxy siteleri ile bir internet sitesine girmek istediğinizde herhangi bir şey indirmenize ya da ayar yapmanıza gerek kalamadan doğrudan istediğiniz yasaklı internet sitesine girişyapabilmeniz mümkün olacaktır. Ancak bağlantınızı tamamen yenileyip başka bir şekil kazandırmak istiyorsanız o halde sizin de proxy’i tam olarak kullanmanız gerekecektir. Bunun için piyasada kullanabileceğiniz proxy switchergibi birçok ücretsiz veya ücretli yazılım mevcuttur. Bu yazılımlar sayesinde tam olarak istediğiniz bir proxy aracılığı ile istediğiniz servis, ağ ya da internete bağlanmanız mümkündür. Ancak amacınız sadece yasaklı sitelere giriş ise o zaman bu kadar proxyler ile uğraşmak yerine proxy aracılığı ile sizleri yasaklı sitelere sokan programları deneyebilirsiniz.

Bu programların tek dezavantajı sizlere reklam göstermesidir. Bunun haricinde hiçbir dezavantajı bulunmamaktadır. Ancak aksine sizlere hızlı bir bağlantı sunacak ve hiçbirşey ile uğraşmadan yasaklı sitelere giriş yapmanızı sağlayacaktır.

Proxy neden kullanılır

Günümüzde proxy’lerin kullanım amacı geçmişteki gibi birçok amaca hizmet etmiyor. Artık proxy servislerini ya da proxy sitelerini kullanmamızın altında temel olarak iki ana madde yatmaktadır. Bunlardan biri her birimizin başında bir zamanlar büyük bir sıkıntı gibi görünen engelli sitelere erişimdir. Proxy’i bilgisayarınızın ve ulaşmak istediğiniz internet site arasındaki köprü gibi düşünebilirsiniz. Bu köprünün üzerinde bazı basit oynamalar meydana getirdiğinizde ise çok rahat bir şekilde istediğiniz erişime engelli siteye oldukça rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Elbette bunun yanı sıra proxy’nin diğer bir sağladığı avantaj ise tamamen gizli bir internet dolaşımıdır. Eğer bir DNS adresi kullanarak bir web sitesine girmeye çalışırsanız. O siteye giriş yapabileceksinizdir.

Ancak ortada şöyle bir nüans vardır ki bağlantınız hala aynı bağlantı olmaya devam edecektir. O siteye Türkiye’den bağlandığınız gerçeği ise değişmeyecektir. Ancak proxy kullanımı ile bunu değiştirmek mümkün. Doğru bir proxy kullanımı ile kendinizi sanki başka bir ülkenin internet kullanıcısıymış gibi gösterebilirsiniz. Böylece de istediğiniz internet adresi üzerine tamamen gizli şekilde bir bağlantı oluşturabilirsiniz. Ancak günümüzde artık gizlenmek için Proxy’leri kullanan insanların sayısının oldukça az olduğunu kabul etmek gerekiyor. Artık genelde proxylerin kullanım amacı tamamen yasaklı sitelere giriş yönünde oluyor. Eğer sizler de bir yasaklı siteye giriş yapmak istiyorsanız ve özellikle bu girişin tamamen gizli olmasını istiyorsanız Proxy’ler bu alanda sizlerin de en büyük yardımcıları olabilir.

Tabiki bir proxy programını kullanmak için temel bilgisayar kullanım bilgisinin biraz daha üstüne sahip olmanız gerekiyor. İşinize yarayacak proxyleri internet üzerinden bulmanız ve bunları program ya da tarayıcınıza yerleştirerek işlemi tamamlamanız gerekiyor.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.