Özgür Bilgi Kanalı

Çeşitli sebeplerden dolayı yasaklı site olarak adlandırılan adreslere girişler engelleniyor. Bu yazımızda yasaklı sitelerin neler olduğunu, yasaklı sitelere giriş yollarını anlatacağız.

YASAKLI SİTELER NEDİR?

Ülkemizde dönem dönem farklı etmenler doğrultusunda bir takım internet sitelerine erişim engelleniyor. Girişi kapatılan bu adreslere de yasaklı siteler deniliyor. Wikipedia gibi bilgi veren ya da kumar vb. yasa dışı illegal işlemlerin yapıldığı siteler yasaklı siteler kategorisine giriyor. Mesela Wikipedia bir süre sonra bu listeden çıkarılmıştı, yani yasaklı sitelere giriş izinleri zaman zaman değişiklik gösterebilir. Eğer siz yasaklı olmasına rağmen bir internet sitesine girmek istiyorsanız, elbette bunun da yöntemleri mevcuttur. Gelin birlikte yasaklı sitelere giriş yollarını inceleyelim…

YASAKLI SİTELERE NASIL GİRİLİR?

TİB, mahkeme ya da savcılıklar tarafından yasaklı olarak adlandırılan ve girişe kapatılan neredeyse 50 bin web sitesi bulunuyor. Haklı ya da haksız bilinmez sansüre uğrayan tüm sitelere girmenin birtakım yolları mevcut. Siz de bu adımları takip ederek yasaklı sitelere giriş imkanı bulabilirsiniz.

Girişi engelli sitelere ulaşmak için ilk olarak VPN kullanmalısınız. Hem hızlı hem de kolay bir şekilde uygulayabileceğiniz VPN kullanımı, pek çok işletim sisteminde desteklenir. VPN ile bilgisayarınız ya da akıllı telefonunuz yasaklı sitelere girebilir. Bunu da cihazınızı internet üzerinden başka bir sunucu adı verilen cihaza bağlayarak yapar. Yani kısaca başka bir bilgisayarın ya da telefonun internetini kullanarak rahatça istediğiniz sitelere erişim sağlayabilirsiniz. Kullanılan sunucu başka bir ülkeden de olabilir. O zaman çok daha rahat bir biçimde yabancı ülke şartlarında intenet sitelerinde gezinebilirsiniz.

Yasaklı sitelere girişin bir diğer yolu da VPN yöntemi kadar güvenli olmasa da yüzlerce proxy siteden birini kullanmak olabilir. Proxy internet sitesi, girmek istediğiniz engelli siteyi ISS’lerden sakınır. Böylece istediğiniz siteye giriş izni alabilirsiniz.

Yukarıda anlattığımız yasaklı sitelere giriş alternatiflerinin dışında da yapılabilecekler bulunuyor. Mesela URL yerine IP kullanarak engellenmiş bir siteye ulaşabilirsiniz. Tarayıcılarda ağ Proxy’sini değiştirmek de bir seçenek olabilir. Sitenin RSS Feed’ini kullanma ya da TOR gibi IP Anonymizer kullanımı da yasaklı sitelere nasıl gireceğiniz sorusunun cevabı olabilir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.