Özgür Bilgi Kanalı

Yatak odası takımı evli çiftler için mühim(önemli) bir tercihtir. İster yeni evlensin isterse yatak odası takımı eskimiş yenilemeyi düşünen çiftler olsun hemen hemen hepsi yatak odasına koyacakları oda takımları için ön araştırma yaparlar.
Evli çiftler yatak odası takımı seçerken genellikle nelere dikkat ediliyor?
Yatak odası takımını ilk defa alacak olanlar ya da önceden almışlar ve yenilemeyi düşünenler geldiklerinde ilk dikkat ettikleri “yatak odası takımlarında bu sene hangi modeller moda ”dır. Her sene farklı dizaynlar moda olabilmektedir. Bazen bir stil üst üste birden çok yıl tercih edilir olmaktadır. Bu tamamen insanların yatak odası takımından beklentilerinden kaynaklanmaktadır. O sene moda olanın gelecek senede moda olarak kalmasında firmaların etkileri olduğu gibi alıp kullanan ve de memnun kalan kullanıcılar etkendir. Bir dönem kare yataklar moda idi. İnsanlar kare yatak alıyordu. Bir dönem yeni evlenen çiftler arasında yuvarlak yataklar rağbet gördü. Şimdilerde ise eskiye dönüş tekrar başladı. Dikdörtgen boyutlarında yataklar tercih ediliyor.
Yatak odası takımı modelleri 2015” dersek eğer ne söylemek istersiniz? Her sene farklı farklı şeyler ürünün sunumunda ön plana çıkarılmaktadır. Moda birazda kişilere göre farklılık göstermektedir. Klasik takımlar her zaman için geçerliliğini korumaktadır. Ayrıca fonksiyonel, kullanımı kolay, gardrop, çekmece, yatak, kullanılan malzemenin cinsi, yatak odası takımı seçiminde öncelik olmalı.
Yatak odası seçimi nasıl yapılmalı
Yatak odası evli çiftler için çok önem arz eden konuların başındadır. Haliyle o odanın dizayn edilmesi, döşenmesi de çok önem arz etmektedir. Mobilya seçimi özelliklede yatak odası seçimi düğün hazırlıklarına başlandığı andan itibaren hem gelin tarafının hem de damat tarafının kafasını meşgul eden konuların başında gelmektedir.
Bu şekilde olmasının nedenleri farklı farklıdır. En önemli nedeni ise evin diğer malzemelerinin yatak odasını seçiminden sonra şekillenecek olmasıdır.
Yatak odası takımı nasıl seçilmeli?
Dikkat edilecek ilk ve en önemli konu her iki taraf hem damat hem de gelinin ortak kanaati sonucunda karar verilmelidir. Bir tarafın istediği ama diğer tarafın tasvip etmediği bir seçim evlilik açısından sakıncalıdır. Yatak odasının rengine, modeline, vb her şeyine eşler birlikte karar vermelidir.
Yatak odası seçiminde dikkat edilecek hususlardan diğer bir konu ise; yatak odasının ölçüleri olacaktır. Odanın büyüklüğü, küçüklüğü alınacak yatak odasının seçiminde önemli bir kriter olarak duracaktır. Yatak odası takımları her zevke hitap etsin diye her çeşit ve büyüklükte üretilmektedir. Bu nedenle odamıza koyduğumuzda ne odamızı tamamen dolduracak şekilde büyük olmalıdır. Nede oda da bir köşede emanet gibi duruyormuş gibi küçük olmalıdır. Burada şöyle bir soru akla gelebilir “gün gelir bu evden taşınırız” böyle bir durum olabilir. Eğer taşınma olasılığı varsa standartları göz önünde bulundurarak yatak odası takımını ona göre seçmeliyiz.
Yatak odası seçiminde dikkat edilecek hususlardan olmazsa olmazlardan birisi ise, “nasıl bir yatak odası istiyoruz” dur. Yatak odası üreten firmalar her zevke hitap eden ürün tasarlayıp ürettikleri için yatak odası satan firmalarda çeşit çoktur. Alış verişinizi oldu bittiye getirmemelisiniz. Öncesinde araştırma yapmak hangi model klasik mi, modern mi olacak bu tip soruları önceden halletmenizi sağlayacaktır. Bu aşamada karar vermeniz gereken ise estetik, şık ve kullanışlı modelleri tercih etmenizdir. Aldığınız ürün içinize sinmeli. “İyi ki bunu almışız” diyebilmeliyiz. İçinize sinmeyen bir ürünü sırf “şık ve ağır duruyor” diye almanız ilerde sizi “keşke” girdabına itecektir. O nedenle içinizin sindiği model ve renkleri tercih edip kararınızı öyle vermelisiniz.
Yatak odası takımı neden önemli
Yatak odası evli çiftler için mahremiyetinin yanı sıra dinlenme yeri, günün yorgunluğunun atıldığı yer, yeni güne dinç ve dinlenmiş başlama noktasıdır.
Yatak odası içindeki her şey ile orayı kullanan için ferah, rahat ve huzur vermelidir. Bu yatağından perdesine, aynasından, şifonyerine kadar her şeyi ile olmalıdır. İşte bu noktada yatak odasının içini dolduran yatak odası takımı ön plana çıkmaktadır. Yatak odası takımının birkaç noktada irdelemek gerekmektedir.
Yatak odası takımı seçimi hangi konularda önemlidir?
Sağlık: Sağlık açısından çok önemlidir. Gece yatılıp sabah yorgun olarak kalkılan yataktan hiç kimse hoşlanmaz. O nedenle yatağın sizi dinlendirmesi, rahatlatması, günün yorgunluğunu alması gerekmektedir. Bunun içinde yatak kısmının kaliteli ve sağlığı destekleyici olanlarından seçilmiş olması gerekir. Yatak odalarında üzerinde durulması gereken en önemli ürün yataktır. Yatak, yorgan, yastık seçimi çok önemlidir. Seçim yapılırken alerji, koku, nem, yapmayan, bakteri barındırmayan ürünlerin olmasına azami önem verilmelidir.
Psikoloji: Bir diğer konu ise yatak odası takımının renginin oda rengi ile uyum içerisinde olmasıdır. Duvar mobilya uyumu insanın psikolojisi üzerinde olumlu etkilerinin olduğunun tespit edilmiş olması dolayısıyla uyumlu renk seçilmelidir. İnsanı dinlendiren ve rahatlatan renk tonları tercih edilmelidir. Bazı renklerin insanların tavır davranışları üzerinde etkili olduğu kanıtlanmıştır. Örneğin kırmızı rengin enerjisi yüksektir. Sıcak bir renktir. Tutku ve heyecan uyandırır. Sarı renk ise umut aşılamaktadır. Güneş rengi olduğu için insanları hep maceraya çağırır. Bazen kasveti çağrıştırdığı algılanabilmektedir. O neden yatak odalarında kullanılması önerilmez. Onun yerine turuncu rengin tonları kullanılabilir. Turuncuyu da tek başına değil de kombine şeklinde kullanmak daha akıllıca olacaktır.
Kalite: Bir başka konu ise mobilyalarda kullanılan ağaç malzemesinin, kullanılan boyanın, kullanılan aksesuarların sağlık açısından zararsız olanlarından seçilmiş olması önem arz etmektedir. Marka olsun, ya da bu yılın modası olsun diye kaliteden ödün vermemek gerekir. Kalitesine güvenerek alınan bir ürün sizin kullanımınıza bağlı olarak uzun yıllar kullanılabilecektir.
Son olarak yatak odası ne kadar önemli ise yatak odası takımı seçimi de o derece önemlidir. Her zaman ihtiyaca cevap veren ürünler tercih edilmelidir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.