Özgür Bilgi Kanalı

Yazın Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?
Yaz aylarında cilt daha çok kurur. Bunun yanında ciltte kahverengi lekelerde meydana gelebilir. Ciltteki lekelerin yok edilmesi için devamlı olarak bakım yapılmalıdır. Sıcak hava, kuru esen rüzgârlar, terleme, klimalar, sıvı kaybı ve birçok sebep cilt üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Yaz aylarında cilt sorunları daha fazla ortaya çıkmaktadır. Bu tür olumsuz durumlardan kaçınabilmek için doğal bir cilt bakımı uygulanması doğru olacaktır.
Yaz aylarında cildin yapısında biraz değişiklikler meydana gelir. Ciltte kuruma ve soyulmalar olur. Cildin kuru olması kişiye sıkıntı verir. Cildi nemlendirmek için cilde nemlendiricili krem sürülmelidir. Güneş ışınlarına çıkıldığı zaman cilde mutlaka güneş kremleri sürülmelidir. Yüzü makyaj ile kapatmak oldukça yanlış bir davranıştır. Yüze sürülen fondötenler yüzün değişik tepkiler vermesine neden olur. Sivilce oluşmasına neden olan fondötenler gözeneklerin daha fazla artmasına sebebiyet verir. Bundan dolayı yaz aylarında kapatıcı sürmek sağlıklı değildir. Nefes almayan cilt sağlıklı olmaz. Yazın bazı meyvelerin suyunu bakım için cildinize uygulayabilirsiniz. Özellikle de dut meyvesinin suyunu cildinize uygulayabilirsiniz. Cilde doğal rengini tekrar kavuşturur ve cildi onarır. Domates ile de cildiniz üzerinde harikalar yaratabilirsiniz. Domates maskesi yaparak cildinizdeki lekelerden kurtulabilirsiniz.
Güneş kremi kullanmayı sakın ihmal etmeyin. Güneş ışınları cildinizin erken yaşlanmasına ve kırışmasına neden olacaktır. Bundan dolayı yaz aylarında güneşin altında durmayın. Sadece güneşe çıkarken değil kapalı alanlarda bulunduğunuz sürece kreminizi sürmeyi ertelemeyiniz. Güneş kreminizin yanında şapka ve gözlük bulundurmayı da ihmal etmeyiniz. Güneş sadece cilde değil gözlere de zarar verir. Şapkanız büyük olsun ki tüm yüzünüzü gölgede bırakabilsin. Yaz aylarında açık renkler giymeye özen gösterin. Çünkü açık renkler güneş ışığının etkisini geri çevireceğinden sıcak direkt cildinize temas etmeyecektir. Yaz aylarında yüzünüzü bronzlaştırmaktan kaçınmalısınız. Çünkü cildinizde cilt lekeleri oluşur.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.