Yeminli Tercüme

Bir girişimci olarak tercüme sektörü içerisinde bir tercüme bürosu açmaya karar kıldıysanız, sizin için bahsetmemiz gereken bazı konular var. Bu konular, sizin prestijinizi ve müşterileriniz size karşı olan güvenini arttıracak şeyler olacaktır. Aynı çerçevede bahsedeceğimiz bu konulardan biri, yeminli tercüme hizmetidir.

Yeminli tercüme hizmetinin, müşterilerin yanı sıra tercüme bürolarına da katkısı büyüktür. Her şeyden önce bu hizmet, güven vericidir. Neden mi? Bunu açıklayabilmemiz için önce yeminli tercüme hizmetinin ne anlama geldiğini ve hizmetin ne şekilde verilebileceğini anlatmamız gerekir. Bir tercümanın ‘yeminli’ statüsüne ulaşabilmesi için önce resmi bir notere gidip, oraya dil bildiğini kanıtlar nitelikte bir diploma veya sertifika sunması gerekir. Noter, bu belgeler karşılığında tercümana bir yemin zaptı verecektir. Konu tercüme bürolarına geldiğinde ise, bir büronun yeminli tercüme hizmeti verebilmesi için önce kadrosuna en az bir yeminli tercüman dâhil etmesi gerektiği söylenebilir. Bu tercüman olmadığı sürece, büroların böyle bir hizmet vermesi imkânsızdır. Şartları kısaca anlattıktan sonra şimdi sıra geldi yeminli tercüme hizmetinin önemine.

Yeminli haricinde herhangi bir türde çeviri hizmeti alacaksınız diyelim. Bu bir teknik tercüme de olabilir, akademik de, tıbbi de… Hizmeti alabilmeniz için yapacaklarınız bellidir, değil mi? Tercüme bürosuyla görüşecek, ilgili dosyaları onlara iletecek ve teslim tarihi geldiğinde çeviri dosyalarını alacaksınız. Burada, tercüme bürosuyla herhangi bir belge imzalama gibi bir durumunuz olmayacaktır. Ancak, yeminli tercüme hizmetine baktığımızda, hizmet almaya başlamadan önce ilgili büroyla bir sözleşme imzalandığını göreceksinizdir. Bu sözleşmede yer alan imza ve kaşe, sizin en büyük güvenceniz olacak ve herhangi bir sorunla karşılaştığınız takdirde hakkınızı yasal yollarla arama şansı bulunacaktır. İşte bu nedenden dolayı, eğer yaptıracağınız çeviri çok büyük önem arz ediyorsa yeminli tercüme hizmeti almanızı tavsiye ederiz.

Önceki İçerikSimultane Tercümede İstenilen Kaliteyi Yakalamak
Sonraki İçerikTercümede İmla Kuralları ve Noktalama İşaretleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz