Yeni Sıfır Bilgisayar Sistemi Topladığınızda Yapmanız Gerekenler


sıfır sistem toplama

Yepyeni bir bilgisayar topladığınız ama ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Hiç dert değil! Bugün bu bilgisayara adım adım önce BIOS güncellemesi yapacağız. Daha sonra gerekli BIOS ayarını yapacağız ve Windows 11 kurulumunu gerçekleştireceğiz. Bütün bu işlemler nasıl yapılıyor? Yeni toplanmış bir tane bilgisayarı adım adım ayağa kaldıralım isterseniz.

Sıfır bir bilgisayara BIOS güncelleme

Windows kurmadan önce yapılması gereken ilk işlem BIOS güncellemesidir. BIOS’u en son sürüme güncelleyeceğiz fakat bunu güncellerken neden güncellediğimizde bilmemizde fayda var. Mesela bu sistemin BIOS sürüm notlarına baktığımızda bellek uyumluluğunun iyileştirildiğini görüyoruz. DDR5 daha yeni bir teknoloji, bu bağlamda güncel BIOS’a sahip olmak bize daha iyi DDR5 uyumluluğu getiriyor. Özellikle de yüksek frekanslı bellekler takacaksınız veya 24 GB veya 48 GB gibi modüller takacaksınız güncel olması uyumluluğun artması açısından önemlidir.

BIOS Nereden İndirilir?

BIOS güncellemesini üreticinin Web sayfasında bulabiliriz. Bu sistemin anakartı Prime Z790-P olduğundan dolayı Asus’un sitesine giriyoruz ve en güncel BIOS sürümünü indirip USB belleğimize yazıyoruz. Fakat BIOS sayfasında Intel Management Engine’in de güncellemesi gerektiği yazıyor. Öte yandan Management Engine güncellemesi Windows üzerinden yapılıyor fakat bu sistemde Windows henüz kurulu değil. Bu bağlamda Management Engine güncellemesini Windows’u kurduktan sonra yapacağız. Onu da USB belleğimize atıyoruz sonradan güncelleme için Güncel Windows 11 22H2 kuracağız. USB belleğimize bir de Windows 11 yazıyoruz. Bu işlem için Rufus’u kullanabilirsiniz fakat burada dikkat etmenizi önerdiğim nokta Windows 11’in en son sürümünü kullanmanız 22H2 şu anda en son ve en güncel sürüm ve özellikle pencereli mod da oyun oynarken yüksek bir performans sağlayan iyileştirmeler içeriyor. Bu bağlamda oyun için şu andaki en iyi işletim sistemi sürümü diyebiliriz. Fakat 22H2 de kendi içerisinde güncellendi. En son sürümü Şubat 2023 sürümü ve bu sürümü Technopat Sosyal’de bulabilirsiniz arkadaşlar.

Rufus ile Windows 11 USB belleğe yazma

En güncel sürüm ISO dosyasını Rufus ile USB belleğimize yazıyoruz ve USB belleğimizin içerisinde artık güncel BIOS ve güncel Windows 11 var USB belleğimizi takalım ve BIOS güncellemesi ile işlemlere başlayalım. Doğru bir şekilde takalım. BIOS’umuzu kaydetmeye başlayalım.

ASUS BIOS Güncelleme

Şimdi BIOS güncelleme için öncelikle klavyeden F7’ye basıyoruz, bu bizi gelişmiş moda atıyor. Buradan Tool sekmesine yani araçlar sekmesine geliyoruz ve EZ Flash 3 Utility’i çalıştırıyoruz. Burada USB belleğimizin içeriği doğrudan karşımıza çıkıyor ve BIOS dosyamızı seçiyoruz. Şu anda en güncel sürüm 0812 ana kartta ise 0411 sürümü mevcut. Bu sürümü seçtikten sonra Enter’a basıyoruz. Bitlocker kullanmıyorsanız yedeklemeye gerek yok Bitlocker kurtarma anahtarınızı yedekleyin diyor. Şu anda Bitlocker kullanmadığımızdan dolayı Evet diyoruz. Dosyayı okumak istiyor musunuz? Evet. Gerçekten güncellemek istiyor musunuz? Evet diyoruz ve BIOS güncelleme işlemi başlıyor. Modern sistemlerde BIOS güncelleme işlemi biraz daha karmaşıklaştı. Bu bağlamda güncelleme esnasında sistem birden çok kez yeniden başlayabilir. İşlemin bitmesini sabırla beklemenizde fayda var. AMD Ryzen 7000 sistemlerde BIOS güncelle dediğiniz anda sistem Ryzen 7000 sistemlerde BIOS güncelleme sistemi resetleyebiliyor.

Yeniden başlayacak. Burada bir hata yok, sabırla sistemin yeniden açılmasını ve BIOS güncelleme işleminin başlamasını bekleyin. Bu yeni gelen bir durum. Eskiden EZ Flash 3’te güncelle dediğiniz zaman arkadaki gibi güncelleme başlıyordu fakat artık Ryzen 7000 sistemlerde sistem yeniden başlayıp o şekilde güncellemeye başlıyor. Şimdi sistemimiz açıldı, F1’e basarak BIOS’a girelim.

XMP Nasıl Açılır?

Hangi XMP ayarı açılmalı? BIOS’umuz artık en güncel durumda. Bir sonraki aşamada XMP’yi açmamız gerekiyor ki belleklerimiz yüksek frekansla çalışsın. Normal şartlarda XMP varsayılan olarak Disabled, yani devre dışı geliyor. Bunu devreye almamız gerek. F7’ye basıp gelişmiş moda giriyoruz ve sonrasında AI Tweaker menüsüne geliyoruz. Şimdi burada XMP’yi bodoslama bir şekilde açmayacağız zira ASUS anakartlarda farklı XMP seçenekleri olduğunu görüyorsunuz. XMP 1, XMP2 ve XMP Tweaked: XMP 1, 2 ve XMP Tweaked farkı nedir?

XMP Tweaked seçeneği açıkçası yeni gelmiş. Ben eskiden XMP I’i seçiyordum. XMP profili artı Asus’un Optimize ayarları fakat XMP Tweaked’in karşısına baktığımızda daha iyi bir performans için ayarlar yaptığını görüyoruz. Bu bağlamda XMP Tweaked ayarını seçiyorum. BIOS ayarlarını F10 ile kaydediyoruz Şimdi öncelikle sistemin bu frekanslarda sorunsuz çalıştığımdan emin olmak için bu ayarlarla BIOS’u bir kaydederim ve sistemi yeniden başlatalım. F10’a basıyoruz Okey diyoruz ve sistemimiz yeniden başlıyor. Sistem açılırken herhangi bir tuşa basmayacağım zira işletim sistemi olmadığı İşletim sistemi yoksa sistem BIOS’a girer o zaman bilgisayarınız doğrudan BIOS’a girecek. Şimdi BIOS açıldı ana menüde her ne kadar XMP Disabled gözükse de gelişmiş ayarları bir girelim ve bakalım. Tekrar F7 diyoruz ve AI Tweaker menüsüne geldiğimizde XMP devrede ve sağda bellek frekansı olarak 5600 MHz görmekteyiz.

Yani şu anda belleklerimiz 5600 MHz’te sorunsuz bir biçimde çalışıyor. Şimdi diğer ayarlarımızı TPM ayarını kontrol ediyoruz. Bunun için öncelikle Advanced menüsüne girelim ve TPM’nin devrede olduğundan emin olalım. Bunun için Trusted Computing seçeneğine giriyoruz ve burada TPM 2.0 donanımın mevcut olduğunu söylüyor.

Secure Boot Devreye Alma

TPM devrede fakat bazı oyunlar için Secure Boot da gerekiyor, bu bağlamda Boot menüsüne girelim ve Secure Boot’a gelelim Burada Secure Boot şu anda devre dışı olarak geçiyor. Bunu da Windows UEFI mod olarak güncelleyelim zira Valorant gibi bazı oyunlar artık Secure Boot’u şart koşuyor. Burada bilgisayarın hızlı açılması için Fast Boot’un devrede olması işinize yarayabilir. Fast Boot zaten devrede, herhangi bir ekstra ayar yapmayacağız. İşlemlerimiz Tamam, tekrar ayarları kaydedelim, USB belleğimizi takalım ve Windows kurulumuna başlayalım. Şimdi BIOS’a tekrar girdim, bir ayarın daha kapalı olduğundan emin olmak için. Bu son Sistem açılışını hızlandırmak için CSM kapatın model bir sistem ekran kartımızın da UEFI desteği var. Bu bağlamda CSM yani eski donanımlarla uyumluluk modunu da tamamen kapatmanızda fayda var. Bu işlem sistemin açılışını daha da hızlandırıyor. CSM’nin kapalı olduğunu yani Disabled olduğunu görüyoruz, bu bağlamda bu ayarı değiştirmeyeceğim.

Asus anakartlarda CSM’yi sorunsuz bir biçimde kapatabilirsiniz fakat daha önce rehberini yaptığımız gibi bazı Gigabyte anakartlarla CSM’yi kapatmak sistemin açılmamasına sebep olabiliyor. Bu konuda sizi Technopat olarak her zaman uyarmaya devam ediyoruz, bugün de uyardığımız gibi. Evet, her şey hazır ise doğrudan Boot menüsünü açalım ve Boot menüden USB belleğimizi seçip Windows kurulumuna başlayalım isterseniz. Dil ve saat ayarlarımız USB bellekten Boot edip Windows kurulumuna başlıyoruz. Şimdi yükle diyoruz. Emin daha sonra bir ürün anahtarı Satın alıp sistemi işleyebilir.

Windows 11 Home mu Pro mu?

Ürün anahtarım yok diyerek devam edeceğim ben. Windows 10 sürümünü kuracağız Pro sürümünü kurmaya gerek yok. Oyun oynayanlar için Home’un daha iyi bir sürüm olduğunu belirtmemizde fayda var. Sonraki diyoruz, lisans koşullarını kabul ediyoruz, tekrar sonraki diyoruz. Yalnızca Windows’u yükle diyeceğiz sistem sıfır olduğu için SSD’de herhangi bir bölüm yok görmüş olduğunuz üzere. Burada yeni de diyebilirsiniz ama gerek yok, sonraki dediğinizde zaten Windows gerekli bölümleri oluşturacak. Sonraki diyoruz ve Windows kurulumumuz başlıyor. Evet Rufus’tan gerekli ayarları yaptığımızdan dolayı Windows doğrudan masaüstüne ulaştı, herhangi bir ek ayar yapmamıza gerek kalmadan biz bu aşamada ilk olarak Windows güncelleştirmelerini yapıyoruz. Windows update’ten güncelleştirmelerimizi yapalım sonrasında Yonga seti ve ekran kartı sürücümüzü kuracağız. Windows update diyelim Bu arada sistemi toplarken hatırlarsanız bunun için Asus’un armork sorusuna da evet diyorum.  Armorka yüklemek istiyorum güncelleştirmeleri denetle diyelim bakalım. Şimdi Windows update güncelleştirmeleri yüklüyor. Bu işlemden sonra Yonga seti sürücüsünü kuracağız. Ondan sonra güncellemesini yapabilelim. Hatırlarsanız ilk başta USB belleğin içine atmıştık. Sonrasında da ekran kartı sürücüsünü kuracağız bu arada şu vermek istiyorum.

Burada Win ver yazdığımız zaman Şubat 2023 Windows 11 kurduk. Windows 1265 sürümünün yüklendiğini görüyoruz. Yani Şubat 2023 sürümü bir Windows 11 kurduk. Şu andaki en güncel Windows ürünlerinden bir tanesi güncelleştirmeler sorunsuz bir şekilde yapıldı. Şimdi yeniden başlat diyelim. Yonga seti sürücüsü yükleme Windows Güncellemeleri tamamlandı. Yonga seti sürücüsünü Asus’un sitesinden indirebiliriz.

Burada olmayabilir. Bu bağlamda Daha güncel sürücü için teknopat sosyalde konu açabilirsiniz. Fakat yine de Asus epey güncel bir sürücü sağlıyor. Windows 11’i seçiyoruz ve burada chipset altında sürücüleri bulabilirsiniz. Tümünü göster diyeceğiz.

Intel Chipset Driver Kurulumu

Burada 4 tane sürücü olduğunu görüyorsunuz. İlk olarak Inter Chips Driver kurulumuyla başlayalım indir diyoruz. Klasörü açalım. Tümünü Ayıkla diyelim. Burada iki tane dosya çıkıyor karşınıza. Kafa kuruluma başlayabilirsiniz. İleri kabul et yükle diyoruz ve yonga seti sürücüsü kurulumu başlıyor.

Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) Nasıl Kapatılır?

Şimdi her kuruluma çalıştırdığımızda karşımıza Bir de uac yani kullanıcı hesabı denetimi çıkıyor. Ben bunu Sen şimdilik kapatacağım. Başlat menüsüne o a c yazıyorum ve kullanıcı hesabı denetimi ayarlarını değiştir diyorum. Bunu en aşağıya çekiyorum ve tamam diyorum. Son kez bu ekran karşıma çıkıyor. Evet diyorum. Artık o aceden kurtulduk. Bilgisayar bilginiz çok fazla değilse bunu kapatmamanızda fayda vardır. Zira bilgisayarınıza zararlı yazılımların kurulmasının önüne geçebiliyor.

Intel ME Sürücü Kurulumu

Yonga sürücüsünü kurduk Bir sonraki aşamada indirelim tümünü Ayıkla İleri setup’a bas next next next bu işlemde Tamamdır.

Management Engine Firmware Güncelleme

Şimdi bu aşamada management Engine güncellemesini başlatabiliriz.USB belleğimizi açıyoruz buradan me update tool’u çalıştıralım. işlem biraz zaman alabilir. Arka planda çalışan uygulamaları kapatın diyor. Evet diyelim bir tıkır anahtarınızı yedekleyebilirsiniz diyor. Herhangi bir diskimizi şifrelemediğimizden dolayı Evet diyelim ve management Engine güncellemesi de başladı İşlem tamamdır. Okeye basarak Bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz diyor.

Eksik Sürücüleri Kontrol Edelim

Şimdi Windows açıldı. Bakalım eksik sürücümüz var mı? Bu bağlamda başlat menüsüne sağ tıklıyorum ve aygıt yöneticisini açıyorum. Burada bir tane bilinmeyen aygıt Bir tane de rate denetleyicisi var Peki bunların sürücüsünün nasıl bulacağız? Bundan da bahsedelim.

Donanım Kimliği ile Sürücü Bulma

Herhangi bir aygıtın sürücüsü yoksa ona çift tıklıyoruz. Sağ ayrıntılar sekmesine geliyoruz ve burada karşımıza çıkan donanım kimliğini kopyalıyoruz. Bunun için klavyeden kontrol C tuşlarına basabilirsiniz. Sonrasında Google’ı açıyoruz ve bu aygıt kimliğini yapıştırıp arayalım. Teknopatta çözümü varmış. Asusweb sayfasından sürücü Var Aşağı kısmından gerekli indirmeleri yaparak çözdüm. Yetersiz bir bilgi gibi gözüküyor. Bu arkadaşın Normal şartlarda uyarı vermemiz gerekiyor ama yine de konuda doğru bilgiyi görebilirsiniz.

Intel Serial IO Sürücüsü

Intel serial ıo Driver bu aygıt için gerekli olan sürücü bu bağımda z790p’nin sayfasına gelelim ve bu sürücüyü de kuralım. Chipset altında serial iOS sürücüsünü görebilirsiniz. Bunu da İndir deyip kuralım aygıt sürücüsü kurulurken gerçek zamanlı olarak soldaki bilinmeyen aygıtın kaybolduğunu görebileceğiz.

RAID Denetleyicisi Sürücüsü

Hop aygıtımız yüklendi ve artık bilinmeyen bir aygıt olarak gözükmüyor. Geriye denetleyicisi kaldı. Onu da sürücüsünü bulalım. Yine ayrıntılar diyoruz. Bu defa aygıt açıklaması yerine donanım kemikleri diyoruz. En üstteki kimliği yine kontrol c ile kopyalıyoruz. Google arama motoruna soruyoruz. Yine karşımıza hemen tek topaç çıkıyor. Ben burada dxt raporlarını paylaşıyordum. Neden Paylaştığıma görebilirsiniz. Bakın sürücüsü direk yazıyor.

Intel RST VMD Controller Sürücüsü

Intel aristi VM diye kontrol olur. Bunu da indirelim isterseniz. Asus’un sitesinden teknoloji en son sürümü indir diyoruz. burada 3 tane klasör çıktı karşımıza ınstall’a gelip çalıştırıyoruz. ileri diyoruz lisans koşullarını kabul edip ileri diyerek kurulumu başlatıyoruz ve artık aygıt yöneticisinde herhangi bir bilinmeyen aygıt kalmadı.

Ekran Kartı Sürücü Kurulumu

Bütün sürücülerimizi kurduk. Fakat ekran kartı sürücümüzü kurmadık. Bu bağlamda bu hala Microsoft temel görüntü bağdaştırıcısı olarak geçiyor. İsterseniz en güncel ekran kartı sürücüsünde kuralım. Bunun için geforce.com‘a giriyoruz. Çerezleri kabul edelim ve sürücüler diyelim. GeForce RTX 40 seviyesi buradadır. Açıkçası doğrudan ekran kartınızın modelini seçmenize gerek yoktur. Genelde aileyi seçmek yeterli oluyor ama biz yine de 4.070 cı diye seçelim Windows 11 diyelim. Aramayı başlat diyelim ve sayfayı aşağıya çektiğimizde 531 29 14 Mart Yani bugün çıkan sürücü indirip kurabiliriz. Hemen indir diyoruz ve indirme işlemi başlıyor.

NVIDIA Ekran Kartı Sürücüsü ve Geforce Experience Kurulumu

Hem ekran kartı sürücüsü hem de GeForce Experience seçili şekilde kabul et ve devam ediyoruz. Daha önce herhangi bir sürücü yüklü olmadığından dolayı hızlı seçeneğiyle devam edeceğiz. Fakat bir sürücü yüklü olsaydı özel ve temiz kurulumu seçebilirdik. Hızlı seçiliyken ileri deyip kuruluma başlayabiliriz. Kurulum tamamlandı. kapat diyebiliriz. Bu aşamada

Çözünürlük ve Yenileme Hızı Ayarı

Şimdi ekran kartı sürücüsünü kurduğumuza göre çözünürlük ve yenileme ayarlarını yapabiliriz. Görüntü ayarları diyoruz. Bir sonraki aşamada ekran çözünürlüğümüzü Monitörün yerel çözünürlüğü olan 2560’a 1440 yapıyoruz. Değişiklikleri Koru diyoruz ve sonraki aşamada ölçek ayarını %100 yapacağım. Bu bağlamda bunu %100’e getiriyorum Monitörün tazeleme hızını da ayarlayalım.

Monitörü 144 Hz yapma

Zira Windows bunu varsayılan olarak 60 hertzde bırakabiliyor. Gelişmiş ekran ayarlarına giriyoruz ve buradaki 59 Hertz değerini 144 Hertz yapıyoruz. değişiklikleri Koru diyoruz. Artık monitörümüz 344 Hertz ve gayet hızlı bir biçimde çalışıyor. Sizlere Windows 11’in en son sürümü olan 22 ekiyi kurduğumuzu ve Windows 11 22H2 ile pencere modunda daha yüksek performans 22h2’nin özellikle bazı oyunları pencere modunda oynarken daha yüksek performans sunumundan bahsetmiştim. Devamını videodan izleyebilirsiniz.