Özgür Bilgi Kanalı

Bulunduğunuz konum bilgisini içine alan arama türlerinde sıralamalardaki rekabetin her geçen gün artış gösterdiğini fark etmişsinizdir. Ayrıca sıralamalarda önemli bir yer edinmek her geçen gün daha yüksek getiri anlamına geldiği gibi, giderek zorlaşıyor da.

Sonuç olarak, yerel SEO hemen hemen her alandan firmalar için önemli bir olgu halini aldı diyebiliriz.

Kullanıcıların yüzde 80’e yakını lokal bilgiler bulmak üzere arama motorlarına yöneliyorlar. Olumlu müşteri yorumlarını geliştirerek ve bölgeye göre anahtar kelime bakımından zengin, alakalı ve kullanıcıları hedefleyen içerikler üreterek, firmalar görünürlük rakamlarını kasalarını boşaltmadan arttırabilirler.

Firmalar yerel SEO’dan faydalanırken bir yandan da firma değerlerine önemli katkı da sağlayabilirler. Aşağıda yerel SEO’dan faydalanarak pazarlama süreçlerine büyük katkı sağlayabilecek dört farklı sektörden bahsetmeye çalıştık.

Su tesisatçılar ve elektrikçiler

Bu alanlarda hizmet veren firmalar için yerel SEO büyük bir öneme sahip, çünkü gerek su tesisatçıları gerekse de elektrikçiler genelde kendi yerel bölgelerinden çok uzaklara hizmet veren firmalar değiller.

Ayrıca bu tip hizmetlere ihtiyaç duyan kişiler de hizmetlere mümkün olan en kısa sürede erişmek istiyor: eğer evinize geldiğinizde borularınızdan birisinden sızdırma olduğunu gördüyseniz, bir tesisatçının mümkün olan en kısa sürede sorunu çözmesini istersiniz.

Daha önce böyle bir durumla karşılaştınız mı? – umarız başınıza böyle bir problem gelmemiştir – günümüzde böylesi bir durumla karşılaşan kişilerin eskiden olduğu gibi sarı sayfaları açarak tesisatçı bulmaya çalışması pek olası değil. Bunun yerine artık Google kullanılıyor diyebiliriz. Google’a bir tesisatçı bulmak için giren kişilerse, arama terimleri olarak “tesisat İstanbul Pendik” veya “en yakındaki elektrikçi” türü terimler girebilirler.

Etkili bir yerel SEO çalışmasının en büyük getirisi kullanıcılara hiçbir maliyeti olmadan onları siteye yönlendiriyor olmasıdır. Bu sayede bu kullanıcılara karşı sitenizi çeşitli yönleriyle hazır hale getirebilirsiniz. Onlardan geri dönüşler ve verdiğiniz hizmetlere dair yorumlar talep edebilirsiniz; bunlar sağladığınız hizmetleri belirli bir alan içerisinde pazarlamanın en iyi yolları arasında gelir.

Bu etkiyi yerel bir SEO stratejisi kurarak arttırabilirsiniz. Bu noktada bu alanın halen daha kullanılmayı bekleyen bir kaynak olarak durduğunu ve firmaların bu alandan faydalanmaları gerektiğini söyleyebiliriz.

Unutmayın ki, Google kullanıcılara değer katan içeriklere büyük önem veriyor. Söz konusu sektörlerde çalışan kişilerin online kimlikleri içerisinde temel bilgilerini ve tecrübelerini müşterilerine aktarmaları ve ürünlerini sadece satmaya yönelik çaba göstermemeleri gerekmektedir.

Başarılı pek çok tesisatçı web sitesinin içerisinde faydalı bilgiler ve kullanışlı öneriler yer aldığını ve verilen bilgiler sayesinde kullanıcıların hizmeti satın alırken de tercih haline geldiğini söyleyebiliriz. Bu tür web sitelerinin Google’da üst sıralarda yer aldığını görmek sizi şaşırtmayacaktır.

Yasal Hizmetler

Avukatları ve benzeri yasal hizmetleri veren uzmanları içine alan sektörün yerel SEO’da her geçen gün daha geniş yer buluyor olması bir hayli doğal diyebiliriz. İlk olarak bu tür kişilerin ofisleri genelde belirli bir yerle sınırlıdır. İkinci olaraksa, verdikleri hizmetlerin büyük bir öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz. O bölgede yaşayan kişiler için bölgesinde iyi bir diş hekimi veya iyi bir avukat bulmanın önemini söylememize gerek yok.

Daha da önemlisi avukatların hizmetlerinin çok büyük talep görüyor olması. Bu nedenle de orijinal ve belirli hedefleri olan içeriklerin üretiminin yerel SEO sıralamaları noktasında katkısı tartışmasız oldukça yüksek.

Bölgeye yönelik olarak avukatlık firmasının ne tür hizmetler sağladığına yönelik bilgiler veren siteler her geçen gün aramalarda daha da yüksek sıralamalara yükseldikleri gibi, yeni müşteriler kazanma noktasında da bir o kadar ilerleme kaydediliyor diyebiliriz.

Web sitelerine yerel olarak aranan kelimelere yönelik düzenlemeler ve eklemeler yapan bu tipte sitelerin kısa sürede gelişme gösterdiğini söyleyebiliriz.

Tamirciler

Tesisatçı firmaları gibi, tamirci hizmetlerinin de acil durumlarda en yaygın şekilde aranan hizmetler olduklarını söyleyebiliriz. İşte tam da bu yüzden yerel aramalar yerel hizmetler için büyük öneme sahip.

Arama tamircilerinden, bilgisayar tamircilerine her türlü tamir ve bakım atölyesinin yerel SEO çalışmasıyla elde edeceği büyük getiriler var.

Tamir atölyelerinin bu noktada önlerindeki en büyük engelin restoranlar gibi işletmelerde olduğu gibi çok sayıda müşteri almaması olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda elde edilen geri dönüşler de aynı oranda azalmakta. Fakat tamir üzerine hizmet veren firmaların müşterilerinden online geri dönüşler rica etmeleri de tabi ki mümkün.

Restoran ve kafeler

Restoran ve kafeler verdikleri hizmetlerin kalitesi oranında müşterilerinden olumlu online geri dönüşler alabilen firmalar. Sosyal medyada bu firmalar hakkında pek çok yorum yapılmakta ve özellikle yerel işletmeler açısından bu yorumların önemi de büyük olmakta. Bu açıdan yerel SEO çalışmalarının restoran ve kafelere arzu ettikleri online farkındalığı temin edeceğini söyleyebiliriz.

Ek olarak bu tip yerler bulundukları bölgelere de bağlı olarak yerel anlamda hizmet veren firmalardır da diyebiliriz. Bu noktada olumlu geri dönüşler elde etmek tekrar tercih edilme açısından olduğu kadar, ilk kez gelecek kişilerin ilgisini çekme açısından da bir hayli önemli.

Sonuç

Yukarıda bahsettiğimiz sektörlerin haricinde pek çok sektörün yerel SEO çalışmalarından faydalanabileceğini söyleyebiliriz. Fakat yukarıda belirttiğimiz sektörlerin bu noktada en büyük faydayı sağlayacağını da söylemek gerekiyor.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.