Özgür Bilgi Kanalı

youtube nedir nasıl kullanılır

Video paylaşım sitesi YouTube, yıllardır milyonlarca insanın hem video içeriği izlediği hem de paylaşım yaptığı popüler bir adres. Özellikle son zamanlarda vlogger ve fenomenler sayesinde sıklıkla manşet olan site, aslında nedir, nasıl kullanılır?

İsteyen kişilerin kendine özel bir kanal açıp site kuralları doğrultusunda videolar ekleyip milyonlarla iletişim kurabileceği YouTube, artık ciddi bir gelir kapısı konumunda. Binlerce farklı içerikte pek çok videoya ulaşabileceğiniz site, ilk olarak 15 Şubat 2005’te video barındırma sitesi olarak tasarlanmış. 3 PayPal çalışanının kurduğu siteyi Ekim 2006’da ise Google satın almış. Bugüne kadar en fazla izlenen YouTube videosu ise 19 Eylül 2014 tarihinde eklenen ve 2.1 milyara yakın izlenme sayısına ulaşan PSY – Gangnam Style isimli video olmuştur.

İlki 6 Mart 2007’de, ikincisi 16 Ocak 2008’de yaşanan ve toplamda Türkiye’de erişimi 5 kere engellenen YouTube, 2010 yılında ise tamamen engellendi. Haziran’dan 30 Ekim 2010’a kadar süren bu engel 2 Kasım 2010’da yeniden getirildi; ta ki 7 Mart 2014’e kadar… Bu engellemelerin bir kısmının sebebi, bazı bakan ve müsteşarlara ait ses kayıtlarının YouTube’da yayınlaması olarak gösterildi.

Yukarıda bahsedilen 3 PayPal çalışanının videoların e-mail üzerinden yollanamaması sebebi sayesinde kurduğu YouTube, 15 Şubat 2005’te kurulsa da maddi nedenlerden dolayı ilk video yüklemesini 23 Nisan 2005’te yaşamıştır. Videoyu yükleyen kişi ise sitenin kurucularından Jawed Karim idi. 2006’da 1.65 milyar dolar karşılığında Google’ın satın aldığı YouTube, tarihinin en büyük satın almasını da bu şekilde görmüş oldu.

youtube nasıl kullanılır

YouTube kullanma kılavuzu

YouTube kullanmak için ilk bilmeniz gereken adım, video formatının Flash Video Formatı olduğu bilgisidir. Sitede izlenen video klipler Flash Video formatında izlenilir, bilgisayara da *.flv formatıyla indirilip kaydedilir. Bu sitedeki video paylaşımlarının izlenebilmesi için kullanılan cihazda Adobe Flash Player programının yüklü olması gerekir.

Ayrıca siteye yüklenen video paylaşımlarının boyutu YouTube tarafından otomatik olarak 320×240 piksele indirilip *.flv formatına dönüştürülür. Boyut seçeneği Mart 2008’de yüksek kalite 480×360 piksele, daha sonra da 720p ve 1080p özelliğine dönüştürülmüştür. Bunların yanında son teknoloji piksel seçeneği olan 4K teknolojisi de YouTube üzerinde kullanılabiliyor. Eğer MPEG, AVI ya da Quicktime gibi video formatına sahipseniz, bu videolar kullanıcı tarafından 1 GB kapasitesine kadar yükseltilip YouTube’a eklenebilir.

YouTube Giriş Yapmak İçin Tıklayın

YouTube’da neler izlenir?

Dünyanın en büyük video paylaşım sitesi YouTube, kullanıcılara hem istediği kategoride video izlemeyi hem de bu videoları istedikleri şekilde hazırlayıp kendi kanallarında paylaşabilme olanağı sunuyor. Peki, ne tarz içerikler eklenebilir, bu sitede neler izlenebilir? Müzik, TV dizi ve programları, filmler ve kullanıcıların oluşturduğu güzellik, güncel, yemek, mekan gibi birçok kişisel amatör video klipler bu sitede izlenebilir.

YouTube’a kullanıcılar tarafından günlük eklenen video sayısı ortalama 65.000 civarında. İzleme oranı ise neredeyse 100 milyonu buluyor. Sitenin belirlediği kurallar dışında kalan video klipler ise kullanıcıların geri dönüşleri sayesinde yetkililer tarafından incelemeler yapıldıktan sonra siteden kaldırılabiliyor. Site kullanıcıları, kural dışı videoları bildirebileeği gibi izledikleri video klipler için not verip yorumlar da yapabilir. YouTube’a eklenen videolar, kullanım sözleşmesinin maddelerine uygun ve telif hakkı izni alınmış olmalıdır. Özellikle şiddet içerikleri, pornografi, reklam, tehdit ya da suç sayılan içerikler paylaşılamaz. Telif hakkı izni ise alındığı sürece hiçbir sorun teşkil etmez. Ama müzik ve film videolarında sıklıkla telif hakkı izni sorunu yaşanmaktadır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.