Özgür Bilgi Kanalı

Yün Halı Temizliği Nasıl Yapılır?
Yün halılarınızı yıkamak için soğuk su ve onlara uygun yün şampuanı kullanabilirsiniz. Daha kolay ve pratik bir çözüm isterseniz de size halı yıkama fabrikasını önerebiliriz. Yalnız her kirlendiğinde ya da üzerine herhangi bir şey döküldüğünde onu yıkamak mümkün olmaz. Yün halıyı devamlı olarak temiz tutmak için onu sık bir şekilde elektrik süpürgesi ile temizleyin. Eğer halınızda çıkmayan kirler var ise onun içinde buharlı halı temizleme makineleri kullanabilirsiniz. Eğer üzerine dökülen madde sıvı ise zaman geçirmeden ılık suyla ıslattığınız bir süngeri çok bastırmadan fazla suyu alabilirsiniz. Lekeleri çıkartayım diye sakın sert bir şekilde ovalamayın. Çünkü halı yıpranabilir ve renginde solma olur.
Yün halılarınızda istediğiniz bir temizliği elde etmek için onlar için özel olarak üretilmiş olan temizleme deterjanlarından kullanmanız tavsiye edilir. Bu deterjanlar sayesinde halının yün liflerine zarar vermeden ve yünün rengini soldurmadan temizleme yapma imkânınız olacaktır. Yün halılılarınızı silerken kesinlikle halınızın ağarmasına neden olacak deterjanlar kullanmayınız. Yün halının üzerine sıvı bir şey döküldüğü zaman sıvı dağılmadan bir sünger yardımıyla siliniz. Bunun arkasından ılık suyla ıslattığınız bir havlu yardımıyla lekeyi çok bastırmadan siliniz. Eğer o an deterjanınız bulunmuyorsa 1 ölçek sirke ve 3 ölçek su ile hazırlanan karışımı bir havlu yardımıyla kullanabilirsiniz. Yün halınızı temizlerken fazla güç uygularsanız yün lifleri kırılma yapar ve halının bu bölgesi leke çıkmış olsa bile kendini belli edecektir.
Halılara deterjan alırken ambalajın üzerindeki etiketleri mutlaka dikkatli bir şekilde okuyunuz. Çünkü halı temizleme deterjanları normalde sentetik yün temizliği için üretilmektedir. Bundan dolayı alacağınız deterjanın % 100 yün halılar için olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Deterjanın içeriğinde ağartıcı ve parlatıcı kimyasal maddeler olmamalıdır. Halıyı silme işleminde çok su kullanmayın. Halı temizliğini sıcak su ile yapmayınız. Çünkü yün, sıcak suya ve suya karşı hassastır ve kısa bir sürede kurumadığı zaman çekebilmektedir. Bunun yanında halının iyice kuruduğundan emin olunuz. Çünkü tam olarak kurumayan halı evde nem kokusu yapacaktır. Yün halılar hassas bir yapıya sahip olduğundan doğrudan güneş ışığı altında kurutmayınız. Eğer böyle yaparsanız halınızın orijinal renklerine zarar verebilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.