Özgür Bilgi Kanalı

Yunan Diyeti Nedir?
Yunan diyeti bir başka deyişle Akdeniz diyetinin temeli tamamen doğal ve doğal kaynaklardan beslenme esasına dayanmaktadır. Tüm yeşillikler doğadan alınıyor. Hayvansal gıdalardan alırken de hepsi doğal olmalıdır. Yani burada diyetin ana teması işlenmiş gıdaların tüketilmesi yasaktır. Besinler doğal, düzenli ve dengeli tüketildiği zaman yaptığınız diyet değil dengeli beslenme oluyor.
Zeytinyağı: Akdeniz beslenmesinde önemli bir yer tutan zeytinyağı diyet yağı olarak kullanılmaktadır. Vücudun zeytinyağı tüketmemesi düşünülecek bir durum değildir. Tabii ki zeytinyağı tüketilecektir ama burada önemli olan tüketilen miktardır. Vücudumuz yağ yakabilmek için bu yağa ihtiyaç duyar. Bu yağ sayesinde metabolizma hızlanır.
Yoğurt: Doğal olarak kullanılan yoğurt diyetten çok sağlık için önem taşımaktadır. Evde yaptığınız yoğurt sayesinde hem tok olacaksınız hem de kan şekeriniz dengede olacaktır. Sindirim sistemi yani bağırsaklar için gerekli olan bakterilerin korunmasını sağlar. Beslenmenizde mutlaka yoğurt olmalıdır.
Sebzeler: Yaz ve kış mevsimine ait sebzeleri kesinlikle sofranızdan eksik etmeyiniz. Sebzeleri hem çiğ olarak hem de doğru pişirme yöntemlerini kullanarak tüketiniz. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmede, sindirim ve dolaşım sisteminin düzenli çalışmasında oldukça önemli bir yere sahiptirler. Bunun yanında sebzeler antioksidan, vitamin ve mineral açısından da oldukça zengindirler.
Baklagiller: Taze veya kuru olarak tüketilmesi tavsiye edilen baklagiller özellikle sindirim sistemi için bakterilerin dengelenmesinde oldukça önem taşımaktadırlar. Mercimek, nohut ve fasulye gibi baklagilleri her daim tüketin.
Deniz Ürünleri: Vücutta yağ yakma hormonların düzenlenmesini sağlayan deniz ürünleri metabolizmanın da hızının artmasına neden olmaktadırlar. Deniz ürünlerini ızgara şeklinde tüketmeniz tavsiye edilir. Yüksek oranda omega 3 yağ asitleri bulunmaktadır.
Tahıllar: Aslında tüketilmesi gereken bir besin zinciri olmasına rağmen günümüzde işlemlerden geçtiği için pek fazla tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Yelpaze geniş ama işlenerek farklı ürünler ortaya çıktığı ve sağlık için yararlı olmadığından önerilmemektedir. Siz, tam tahıllı ekmek tüketin.
Baharatlar: Her zaman mutfaklarımızda bulunan ve gerektiği zaman yemeklerimizde kullandığımız baharatlar doğru bir şekilde kullanıldıkları zaman metabolizmanın hızlanmasında, sindirim sisteminin rahatlamasına, kan şekerinin dengeye gelmesine ve şekerli besinlerin vücuda alınmamasında etkili olmaktadır.
Meyveler: Meyvelerde doğal olan şeker, posa, lif, vitamin, mineral özelliklede vücuttaki demir emilimi için gereklidir. Meyvelerin daha çok bütün olarak yenilmesi tavsiye edilmektedir.
Kahve Çay: Kahve ve çay fazla alınmadığı zaman metabolizmanın hızlı çalışmasına faydası vardır. Kan şekerinin dengede durmasına yardım eder. Bu içecekleri günde 3 fincandan fazla tüketmemek gerekir.
Yunan diyetinde fazla et tüketimi bulunmaz. Yalnız protein almak isterseniz yumurta ve tavuk eti tüketebilirsiniz. Bu diyette özellikle dikkat etmeniz gereken nokta yediğiniz yiyeceklerin miktarlarıdır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.